Dodawaj nie tylko do wody. Kilka kropli wystarczy, aby ryba nie rozpadła się podczas smażenia

Trudno się zajadać cytrynami, ale stanowią one niezastąpiony dodatek do potraw. Ich właściwości można wykorzystać na wiele sposobów. Oto dowody.

Połączenie smażonej ryby z cytryną nie ma sobie równych
Połączenie smażonej ryby z cytryną nie ma sobie równych123RF/PICSEL

Sok z cytryny - skropione nim produkty, nie ściemnieją

Sok cytrynowy wykorzystujemy przy przygotowywaniu rozmaitych potraw - możemy pozyskać go więcej, gdy włożymy cytrynę na kilkanaście minut do bardzo ciepłej/gorącej wody (ale nie do wrzątku!). Innym sposobem, by dosłownie wycisnąć z niej jak najwięcej, jest poprzedzenie wyciskania ugniataniem jej lub kilkakrotnym turlaniem po blacie (z jednoczesnym lekkim dociskaniem jej do powierzchni stołu). Nawiasem - najbardziej soczyste będą cytryny zerwane w Europie (nie przebyły tak długiej drogi jak te, które przywędrowały z innych zakątków świata). Sok sprawi, że niektóre skropione nim produkty nie ściemnieją i dłużej zachowają atrakcyjny wygląd. Odnosi się to przede wszystkim do oczyszczonych grzybów (zwłaszcza pieczarki ciemnieją szybko), startego na sałatkę selera, jabłka, obranych i pokrojonych bananów oraz gruszek.

Ryba i cytryna, duet idealny

Połączenie smażonej ryby z cytryną nie ma sobie równych. Ryba otrzymuje wówczas dodatkowe walory smakowe, traci charakterystyczny, nie do końca przyjemny morski/rzeczny"posmak". Jeśli skropimy ją przed smażeniem zyskamy dodatkowy bonus - rybne porcje nie będą się rozpadać podczas obróbki cieplnej, nawet gdy będziemy je obracać na patelni.

Sokiem z cytryny warto też skropić np. mięso z kurczaka
Sokiem z cytryny warto też skropić np. mięso z kurczaka123RF/PICSEL

Warto natrzeć cytrynowym sokiem także mięso - dzięki temu szybciej stanie się miękkie (i będzie nieco bardziej aromatyczne), niezależnie od tego, czy będziemy je smażyć, piec czy gotować. Mięso z kurczaka dzięki temu zabiegowi zachowa swoją charakterystyczną wilgotność i delikatny smak.

Sok z cytyny do gotujących jajek

Sok z cytryny do ryżu

Dwie łyżki soku z cytryny dodane do wody, w której gotuje się ryż, sprawią, że ziarenka nie będą się sklejać i zyskają ładny, biały kolor.

Sok z cytryny dla zachowania koloru warzyw

Odrobinę cytrynowego soku warto dodać również do wody, w której gotujemy warzywa. Dzięki temu np. buraki czy cebula zachowają kolory, a stare ziemniaki czy kalafiory nie będą ciemniały.

Cytryna w syropie - jak ją zrobić w domu?Interia Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas