Doskonale kremowy dodatek do obiadu. Nie tylko Włochom wychodzi idealny
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Polenta to nic innego, jak gęsta i kremowa kaszka kukurydziana, która wywodzi się z tradycji włoskiej. Idealnie ugotowana nadaje się do podania zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Co ciekawe, pierwotnie polenta nie miała zbyt wiele wspólnego z kukurydzą. Przygotowywano ją z pszenicy, a nawet orkiszu. Początkowo uznawano ją za danie biedoty, które z czasem trafiło na stoły najbogatszych mieszkańców. Jak ugotować polentę, bez kosztów podróży do Włoch? Podpowiadamy.
Jak się robi polentę?
Włosi rozróżniają kilka rodzajów grubości zmielenia polenty. Najdrobniejszą kaszkę chętnie wykorzystuje się do ciastek, pieczywa oraz zamiast tradycyjnej panierki. Kasza kukurydziana o średnim stopniu zmielenia stosowana jest do przygotowania jednego z najpopularniejszych dodatków obiadowych. Potencjał grubo mielonych ziaren wykorzystuje się za to podczas grillowania.
Składniki na polentę
- 190 g kaszki kukurydzianej
- 1 litr wody
- 60 g parmezanu
- 3 łyżeczki masła
- 1 łyżeczka soli
Przygotowanie polenty
- Do dużego garnka wlewamy litr wody i zaczynamy podgrzewać na niewielkiej mocy palnika. Kiedy na powierzchni pojawią się bąbelki, dosypujemy łyżeczkę soli oraz podaną porcję kaszki.
- Po wsypaniu składników do wody od razu przechodzimy do mieszania, by kaszka nie pozbijała się w niesmaczne grudki.
- Czynność tę powtarzamy do momentu ponownego zagotowania całości, a następnie zmniejszamy moc palnika do minimum, przykrywamy garnek pokrywką i gotujemy przez 30-35 minut.
- W trakcie całego gotowania polenty musimy mieszać zawartość garnka przynajmniej co 4-5 minut, a najlepiej bez przerwy.
- Kiedy polenta się gotuje, możemy przygotować trzy łyżeczki masła oraz 60 g tartego parmezanu. Doskonale sprawdzi się także Parmigiano Reggiano, Grana Padano lub Pecorino Romano.
- Po ściągnięciu garnka z palnika dodajemy do polenty całe masło oraz większą część sera. Mieszamy do momentu połączenia się całości w gładką papkę kukurydzianą.
- Polentę możemy także przygotować bez dodatku masła i sera. W takim wydaniu stanie się zdrowym zamiennikiem dla ziemniaków.
- Gotową polentę wykładamy na talerz, posypujemy resztką tartego sera, a wierzch dekorujemy odrobiną masła. Gorący dodatek idealnie komponuje się także ze świeżym tymiankiem. Smacznego!
Sposoby podawania polenty
Przygotowanie polenty z dodatkiem masła to niejedyny sposób na jej podanie. Jeśli chcemy uzyskać danie o idealnie delikatnej strukturze, zastąpmy połowę porcji wody śmietaną kremówką lub mlekiem. Gotowa polenta daje szerokie pole do popisów kulinarnych. Gęsta i kremowa kaszka kukurydziana nadaje się do przygotowania frytek, a nawet kotletów. Możemy zajadać się nią solo lub połączyć z sezonowymi owocami, warzywami lub owocami morza. Po całkowitym wystudzeniu polenta nabierze zwartej konsystencji, dzięki czemu łatwo ją pokroimy. Następnie podsmażmy polentę na odrobinie masła i zaserwujmy z ulubionym sosem, np. grzybowym lub pieczeniowym.
Sprawdź również: