Dżem z borówki amerykańskiej – zamykamy lato w słoiku
Sezon na borówki amerykańskie w pełni. Owoce mają swoich zwolenników, zarówno w wersji surowej, jak i w postaci dżemów i konfitur, którymi możemy się rozkoszować w każdej porze roku. Dziś dżem z borówek, który z ciepłymi naleśnikami i goframi smakuje niepowtarzalnie.
Borówki amerykańskie na stałe wpisały się w jadłospis Polaków. Cieszą się popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Poza oczywistymi walorami smakowymi owoce mają szereg właściwości zdrowotnych.
Siła przeciwutleniaczy
Te małe, ciemnoniebieskie owoce są prawdziwą skarbnicą witaminy C, A i E - czyli trzech kluczowych antyoksydantów. Borówki pomogą wzmocnić odporność, zadbają o kondycję oczu i skóry i hamują przedwczesne starzenie komórek.
Obfitują ponadto w polifenole - związki o silnych właściwościach przeciwutleniających. Siła wszystkich składników daje borówkom właściwość hamowania stanów zapalnych i działanie antynowotworowe.
Obecny w nich kwas egalowy obniża ryzyko wystąpienia nowotworów płuc, przewodu pokarmowego i wątroby. Fitoestrogeny zapobiegają powstawaniu nowotworów hormonozależnych, takich jak rak piersi czy tarczycy, a kwas foliowy zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów macicy.
Borówki rekomendowane są też dla osób borykających się z problemami kardiologicznymi i dla wzmocnienia pracy centralnego układu nerwowego. Borówki spożywane w dużych ilościach istotnie spowalniają procesy starzenia komórek nerwowych, pozwalają zachować sprawność umysłową na długie lata.
Dżem z borówek
Choć świeżymi borówkami możemy cieszyć sięniemal przez całe wakacje, wielu z nas chce zachować ich smak na cały rok. Doskonałym rozwiązaniem jest posty i szybki w przygotowaniu dżem, który możemy serwować z naleśnikami, goframi czy jako dodatek do ciast. Czego potrzebujemy?
Składniki:
- 2 kg borówki amerykańskiej; - 1 kg cukru, najlepiej trzcinowego;
- 2 cytryny.
Jak przygotować dżem?
Umyte borówki delikatnie miksujemy, by puściły sok. Następnie przekładamy je do dużego garnka, dodajemy cukier i sok z cytryny. Całość smażymy około 45 minut, co jakiś czas mieszając. Gorący dżem przekładamy do małych słoiczków, zakręcamy i ustawiając do góry dnem odstawiamy do ostygnięcia.
Ewa Koza, mamsmak.com