Dżemy, marmolady, konfitury, powidła: Czy warto je jeść?

Przetwory owocowe to jedne z najpopularniejszych słodkich dodatków do ciast, mięs i naleśników. Statystyczny Polak zjada niecały kilogram tego typu produktów w ciągu roku. Jednak, czy wiemy, czym różni się konfitura od dżemu i marmolada od powideł? Które z przetworów są najzdrowsze i czy naprawdę warto je jeść? Odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące przetworów owocowych.

article cover
©123RF/PICSEL

Dżem

©123RF/PICSEL

Dżem jest zdecydowanie najchętniej kupowanym z przetworów owocowych. Powstaje w wyniku długiego gotowania słodzonego koncentratu owocowego - zawiera zatem sporo cukru. Jednak oprócz zmiksowanych owoców i substancji słodzących, znajdziemy w nim również barwniki, które mają poprawić wygląd dżemu. Do dżemów dodawane są również substancje zagęszczające, które do zdrowych nie należą.

Dżemy krytykowane są zazwyczaj za wysoką zawartość cukru. Jednak ilość substancji słodzącej zależy od tego, czy wybierzemy dżem wysoko czy niskosłodzony. Te pierwsze zawierają nie mniej niż 60 procent ekstraktu, natomiast druga grupa nie mniej niż 28 procent i nie więcej niż 50. Na ekstrakt składa się cukier pochodzący z owoców, jak i cukier spożywczy.

Jakie dżemy najlepiej kupować?

Przede wszystkim te z dużą zawartością owoców, a niską zawartością cukru spożywczego. Dżemy w procesie produkcji tracą niewiele wartości odżywczych, dlatego warto je jeść. Wybierajmy jednak te najmniej kaloryczne.

Marmolada

©123RF/PICSEL

A jak sprawa ma się z marmoladami? Nieco podobnie, jak z dżemami. Oznacza to, że produkowane są one z owoców i cukru, ale ich konsystencja jest dużo bardziej zwarta niż w przypadku dżemów. Przypominają one galaretkę. Marmolada powstaje w procesie sulfitacji przecierów owocowych i cukru. Niestety proces ten nie wpływa pozytywnie na jakość produktu oraz na nasze zdrowie. Jednak nie oznacza to, że marmolady pozbawione są jakichkolwiek wartości odżywczych. Ich podstawowym składnikiem jest przecier z jabłek, w którym znajdziemy spore ilości pektyn (wykazują one zdolność obniżania szkodliwego cholesterolu w organizmie). Na rynku spotkamy obecnie dwa rodzaje marmolady: twardą oraz miękką. Ta pierwsza zawiera od 110 do 130 gramów owoców, natomiast marmolada miękka od 80 do 100 gramów. Zawartość cukru waha się od 50 do 100 gramów.

Marmolada z pewnością jest mniej zdrowa niż dżem. To dlatego, że w procesie sulfitacji traci sporo wartości odżywczych. Jeśli lubimy marmolady, wybierajmy te z dużą zawartością owoców.

Powidła

©123RF/PICSEL

Powidła śliwkowe przez wielu dietetyków uznawane są za jedne z najzdrowszych przetworów owocowych. To dlatego, że zawierają zdecydowanie najmniej cukru. Otrzymywane są z przecieru śliwkowego, którego cechuje specyficzny, słodko-kwaśny smak. Ich konsystencja jest gęsta, a barwa zdecydowanie ciemna. Stanowią trafiony dodatek do ciast, naleśników, a także mięs. Warto wiedzieć, że powidła mają doskonały wpływ na perystaltykę jelit oraz usprawniają działanie układu pokarmowego.

Konfitura

Z kolei konfitura to produkt zaliczany do grupy przetworów wysycanych cukrem. Znajdziemy w niej niewiele owoców, natomiast sporo cukru i substancji barwiących. Zawartość owoców w 100 gramach konfitury waha się od 50 do 60 gramów, reszta to cukier. Konfitury produkowane są w wyniku długotrwałego gotowania całych lub rozdrobnionych owoców w cukrowym roztworze. Dzięki temu owoce zachowują swój kształt. Konfitury są bardzo trwałe, dzięki sporej zawartości cukru. Z tego względu rzadko dodaje się do nich substancje konserwujące. Warto jednak wiedzieć, że częste jedzenie konfitur może sprzyjać rozwojowi cukrzycy.

Jeśli lubimy przetwory owocowe, sięgnijmy po powidła lub dżem niskosłodzony. Nie będziemy mieć wówczas wyrzutów sumienia. Konfiturę zaleca się używać sporadycznie do ciast oraz wypieków. Nie należy jeść jej regularnie, gdyż jest to produkt wysokokaloryczny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas