Dzień Buraka 2021: Jak zrobić dobry zakwas na barszcz?

Aktualizacja

24 listopada obchodzimy Dzień Buraka. Warzywo to z pewnością zasłużyło sobie na swoje święto, gdyż nie tylko wykazuje wiele właściwości leczniczych, ale też jest bazą wielu znanych i lubianych potraw. Z buraków warto przede wszystkim przygotować zakwas, który będzie podstawą barszczu czerwonego – serwowanego zwłaszcza podczas wigilii Bożego Narodzenia. Jak zrobić zakwas na barszcz czerwony? Oto sprawdzony przepis.

Podajemy sprawdzony przepis na zakwas z buraków - idealny na barszcz czerwony!
Podajemy sprawdzony przepis na zakwas z buraków - idealny na barszcz czerwony!123RF/PICSEL

Dzień Buraka: Warzywo nie tylko smaczne, ale i zdrowe

Na 24 listopada przypada nietypowe święto - Dzień Buraka. Z tej okazji warto przedstawić zalety tego niedocenianego warzywa. Można przygotować z niego nie tylko barszcz czerwony, ale też wiele innych smacznych dań i przetworów. Buraki z pewnością warto włączyć do diety, gdyż są bogate w składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na zdrowie. Swój czerwony kolor zawdzięczają betaninie - naturalnemu barwnikowi o właściwościach przeciwutleniających. Związek ten zwalcza wolne rodniki, spowalnia procesy starzenia oraz zmniejsza ryzyko nowotworów. Betanina zapobiega też zwapnieniom naczyń krwionośnych i obniża poziom cholesterolu. W burakach znajduje się także sporo potasu, który wspomaga pracę układu nerwowego i reguluje ciśnienie krwi. Warzywa te są również źródłem żelaza i folianów - związków wspomagających produkcję krwi. Buraki zaleca się osobom cierpiącym na anemię.

Zakwas buraczany na barszcz i nie tylko

Barszcz czerwony na zakwasie zyskuje intensywny smak i aromat
Barszcz czerwony na zakwasie zyskuje intensywny smak i aromat123RF/PICSEL

Buraki można wykorzystywać do przygotowywania różnych potraw, ale warto też zrobić z nich sok, syrop czy zakwas. W takiej formie mają zdecydowanie więcej wartości odżywczych. Na zakwas z buraków zainteresowanie rośnie przed świętami Bożego Narodzenia. Jest bowiem idealną bazą barszczu czerwonego, który podaje się w wigilię. Zakwas powstaje podczas kiszenia buraków w wyniku fermentacji mlekowej. Dzięki temu ten ciemnofioletowy płyn jest bogatym źródłem naturalnych probiotyków, które korzystnie wpływają na florę bakteryjną jelit. Tym samym poprawiają metabolizm, przez co łatwiej jest pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii i szybciej schudnąć. Dzięki wzbogacaniu mikroflory jelitowej zakwas buraczany wspomaga również odporność organizmu. Dlatego też można go nie tylko dodawać do barszczu, ale również pić na surowo. Spożywany w takiej formie z pewnością dobrze przysłuży się zdrowiu.

Przepis na syrop z buraka na kaszelInteria Kulinaria

Jak zrobić zakwas z buraków na barszcz?

Przygotowanie zakwasu buraczanego nie jest trudne. Jeśli chcemy przyrządzić z niego barszcz czerwony na wigilię, musimy zrobić go na tydzień lub dwa przed świętami. Tyle bowiem trwa proces fermentacji. Po tym czasie zakwas zyskuje odpowiednio intensywny smak.

Składniki:

  • 1 kg buraków
  • 2 l wody
  • Główka czosnku
  • 6 liści laurowych
  • 6 ziaren ziela angielskiego
  • 5 ziaren czarnego pieprzu
  • Dwie łyżki soli

Sposób przygotowania:

Buraki należy umyć, obrać i pokroić na grube plastry. Następnie wkładamy je do umytego słoika, dodajemy pokrojony czosnek, liście laurowe, ziele angielskie i pieprz.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie solanki. Wlewamy do garnka wodę, dodajemy sól i zagotowujemy. Gdy ostygnie, wlewamy do słoika z burakami. Żaden składnik nie może wystawać ponad powierzchnię wody, by nie utworzyła się pleśń.

Słoik przykrywamy gazą lub ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. Zakwas będzie gotowy już po około 7 dniach, ale można również odczekać dwa tygodnie, by nabrał bardziej intensywnego smaku. Po tym czasie odcedzamy warzywa i przyprawy, a płyn przelewamy do butelek lub słoików. Przechowujemy w lodówce przez kilka tygodni.

Rada: Nie wyrzucaj kiszonych buraków - można podawać je do dań obiadowych lub wykorzystać jako dodatek do kanapek czy sałatek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas