Dziesięć zalet prozdrowotnych soczewicy

Soczewica należy do roślin strączkowych, które warto włączyć do swojego jadłospisu. Jest tania, sycąca i łatwa do przyrządzenia. Ponadto zawiera duże ilości aminokwasów i składników odżywczych. Jest popularnym składnikiem w kuchni francuskiej i hinduskiej. Dowiedz się, jakie właściwości ma soczewica. <b> Wspiera trawienie </b> Błonnik pokarmowy to składnik pochodzenia roślinnego, który wspiera proces trawienia, choć sam nie ulega trawieniu. Lekarze zalecają, aby nasza dieta w 40 procentach zawierała produkty z błonnikiem pokarmowym. Dzięki temu unikniemy zaparć. Błonnik powoduje też oczyszczanie naszego układu pokarmowego z toksyn oraz wspiera fermentację "dobrych" bakterii. Soczewica zawiera duże ilości błonnika pokarmowego, stanowiąc doskonały dodatek do naszego codziennego menu.

article cover
&copy;123RF/PICSEL

Obniża poziom cholesterolu

&copy;123RF/PICSEL

Coraz powszechniejsze staje się przekonanie, że codzienne spożywanie soczewicy zmniejsza poziom "złego" cholesterolu (LDL). Naukowcy z Kanady przeprowadzili w tym kierunku ciekawe badania. Wykazały one, że u osób, które spożywały ¾ szklanki soczewicy dziennie, nastąpił 5% spadek poziomu cholesterolu LDL. Taka ilość soczewicy zapewnia też codzienną, rekomendowaną dawkę miedzi. Ponadto hamuje działanie enzymu HMG- CoA (reduktazy), podobnie jak leki stosowane w celu obniżania poziomu cholesterolu.

Reguluje poziom cukru we krwi

Jeśli jesteś jedną z wielu osób cierpiących na cukrzycę typu 2., włącz do swojej diety soczewicę. Rośliny strączkowe zawierają duże ilości włókien pokarmowych rozpuszczalnych w wodzie, które pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi, obniżając poziom glukozy w osoczu i poziom insuliny. Soczewicę charakteryzuje niski indeks glikemiczny, co oznacza, że jest ona trawiona powoli i nie wywołuje gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi.

Zapewnia uczucie sytości

&copy;123RF/PICSEL

Odwieczne pytanie wegetarian brzmi: “jak zapewnić sobie uczucie sytości bez skrobi?”. Kuchnie oparte na dużej ilości warzyw, jak na przykład hinduska, w odpowiedzi na zadane pytanie wskazują na soczewicę. Co więcej porcja zawierająca szklankę soczewicy zawiera tylko 230 kalorii. Ta sama ilość zapewnia 63% rekomendowanej porcji błonnika pokarmowego. Ponadto w soczewicy znajdziemy też dużą ilość białka, które zapewnia na długo uczucie sytości. Jeśli chcesz jeść niewielkie porcje, a jednocześnie zapewnić sobie uczucie sytości, wybieraj soczewicę.

Zmniejsza ryzyko chorób serca

Produkty zawierające duże ilości włókien pokarmowych stanowią silną broń przeciwko chorobom serca. Badanie opublikowane w "The Archives of Internal Medicine" wykazało, że u dorosłych osób stosujących dietę bogatą w błonnik pokarmowy ryzyko wystąpienia chorób serca było o 12 procent mniejsze, natomiast w przypadku chorób sercowo – naczyniowych było mniejsze o 11 procent. W soczewicy znajdziemy dodatkowo duże ilości kwasu foliowego i magnezu, które poprawiają przepływ krwi przez naczynia krwionośne, wspierając tym samym pracę serca.

Wspiera pracę mózgu

&copy;123RF/PICSEL

Soczewica to jeden z produktów o największej zawartości kwasu foliowego. Jedna porcja tych roślin strączkowych zapewnia organizmowi aż 90% dziennego zapotrzebowania na ten składnik.

Kwas foliowy (witamina B9) to jeden z najważniejszych składników odżywczych. Jego niedobór u kobiety w ciąży może prowadzić do wad wrodzonych cewy nerwowej płodu oraz zaburzeń krzepnięcia krwi. Ponadto witamina B9 wspiera produkcję neuroprzekaźników, tym samym wpływając korzystnie na pracę układu nerwowego.

Wspiera pracę układu krwionośnego

Duża zawartość kwasu foliowego w soczewicy zapewnia też wsparcie dla pracy układu krwionośnego. Składnik ten działa hamująco na homocysteinę (Hcy), aminokwas wiązany z powstawaniem zakrzepów, zawałem serca i udarem. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań, których wyniki były podobne: kwas foliowy zmniejsza poziom homocysteiny, zmniejszając tym samym ryzyko udaru.

Dostarcza energię

Soczewica zawiera duże ilości żelaza i miedzi, składników ważnych dla produkcji energii. Dzięki działaniu żelaza, miedź łączy się z czerwonymi komórkami krwi, przeciwdziałając anemii. Miedź wspiera także przekształcanie węglowodanów w energię na poziomie komórkowym. Minerał ten zapewnia powolne uwalnianie się energii, dzięki czemu czujemy się dłużej syci.

Zdrowie kobiet

art
&copy;123RF/PICSEL

Kiedy myślimy o produktach zawierających duże ilości żelaza, często przychodzi nam do głowy jako pierwszy krwisty stek. O ile czerwone mięso rzeczywiście dostarcza naszemu organizmowi bogactwo tego minerału, o tyle soczewica nie zostaje za nim daleko w tyle. Porcja tych roślin strączkowych zapewnia nam dostawę 50% dziennego zapotrzebowania na żelazo. To bardzo dobra wiadomość, biorąc pod uwagę fakt, że niedobór żelaza należy do najczęściej występujących niedoborów żywieniowych na świecie. To minerał niezbędny dla zdrowia kobiety – zapewnia prawidłowe cykle menstruacyjne i zdrową ciążę. Dlatego też zapotrzebowanie organizmu kobiety na żelazo jest większe niż u mężczyzny, zwłaszcza w okresie ciąży i laktacji, kiedy to wynosi 27 mg dziennie.

Niszczy wolne rodniki

Wolne rodniki to cząsteczki lub atomy zawierające niesparowane elektrony. Mogą one rozpocząć reakcję łańcuchową, a ich duża ilość wiąże się z wieloma chorobami. Mangan to składnik biorący udział w tworzeniu enzymu o działaniu przeciwutleniającym, zwanego dysmutazą ponadtlenkową. Enzym ten obniża poziom wolnych rodników, zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby, w tym nowotwory.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas