Dzika róża: Właściwości i zastosowanie
Dzika róża stosowana była w ziołolecznictwie już w czasach starożytnych, więc jej kariera jest naprawdę imponująca. Nie można się temu dziwić, ponieważ niewielkie owoce dzikiej róży są prawdziwą bombą witaminową, a zawartością witaminy C przewyższają nawet cytrusy i czarną porzeczkę. Zadbajmy o to, by konfitura z płatków dzikiej róży nie była jedynym sposobem na wykorzystanie potencjału tej niezrównanej rośliny. Są ku temu solidne podstawy! Wszechstronne możliwości zastosowania dzikiej róży sprawiają, że warto się nią zainteresować nie tylko pod kątem kulinarnym, ale także leczniczym. Na co pomaga dzika róża i jak się z nią obchodzić?
Dzika róża: Owoce i płatki. Podstawowe informacje
Z dobrodziejstw rośliny korzystać można na różne sposoby. Choć zapewne każdy miał okazję przekonać się, jak świetnie nadaje się dzika róża do pączków, warto poznać jej dużo bardziej wszechstronne możliwości.
Płatki dzikiej róży zbierać należy na początku kwitnienia, który wypada na wiosnę. Zaznaczcie w kalendarzach kwiecień i maj. Najlepszą porą na zbiory są poranki, nie poleca się robić tego po deszczu. Z delikatnych płatków róży od razu można usuwać białe końcówki o gorzkim smaku.
Owoce dzikiej róży to z kolei prawdziwy skarb jesieni. W zależności od odmiany zbierać je można od sierpnia do października. Trzeba dobrze wyczuć moment, by owoce były dojrzałe i jędrne, ale jeszcze niezbyt miękkie. Istnieje przekonanie, że zapasy dobrze jest robić po pierwszych przymrozkach, lecz nie ma potrzeby czekać do niskich temperatur. Trudniej wtedy ocenić, który owoc nie jest przejrzały, a ponadto zmniejsza się zawartość cennego kwasu askorbinowego.
Dzika róża: Właściwości
Trzeba wspomnieć, że płatki chętnie wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym. Pojawiają się w składzie olejków, kremów, balsamów jako środek zmiękczający i regenerujący skórę. Preparaty przynoszą ulgę przy oparzeniach i odmrożeniach, są też dedykowane do walki z wypryskami i trądzikiem. Rozjaśniają cerę, nadają się do łagodnego oczyszczania skóry twarzy, a ich aromat wprawia w dobry nastrój. Jednak to przetwory z dzikiej róży, zwłaszcza owoców, są skarbnicą dobroczynnych substancji i sposobem na uraczenie swoich kubków smakowych niebanalnym specjałem. Dlaczego warto to robić?
Zostało już wspomniane, że obecność witaminy C jest ogromnym atutem owoców dzikiej róży. Wystarczy spożyć zaledwie kilka owoców, by dostarczyć sobie dawkę, która pokryje dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na ten składnik. Podczas II Wojny Światowej dzika róża była wybawieniem dla społeczeństwa brytyjskiego, chroniąc przed epidemią szkorbutu. Oprócz kwasu askorbinowego w dzikiej róży znajdują się też witaminy: A, B1, B2, E oraz K. To również bardzo dobre źródło flawonoidów, które wykazują działanie przeciwzapalne i detoksykujące. Garbniki zawarte w dzikiej róży hamują wpływ wolnych rodników, mają też działanie łagodzące podczas problemów na tle trawiennym.
Dzika róża: Działanie. Kto powinien po nią sięgać?
Właściwości lecznicze dzikiej róży obejmują pozytywny wpływ na wiele dolegliwości zdrowotnych. Z racji solidnej porcji witamin, owoce pomagają w budowaniu odporności i zdolności zwalczania infekcji. Czasem jednak nie sposób uniknąć przeziębienia czy stanu grypopodobnego. Wtedy także dzika róża przyjdzie z pomocą, działając wykrztuśnie i dezynfekująco. Ma właściwości wzmacniające, więc łatwiej będzie wrócić do normy.
Wspiera funkcjonowanie przewodu pokarmowego, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia wrzodów żołądka i dwunastnicy. Sięgaj po dziką różę podczas biegunek. Przyda się także dla poprawy przemiany materii. Jej moczopędne właściwości korzystnie wpływają na oczyszczanie nerek, więc może śmiało konkurować pod tym względem z bardziej popularną żurawiną.
Po dziką różę warto sięgać dla wzmocnienia serca oraz podczas kuracji mających na celu walkę z nadciśnieniem i schorzeniami wątroby.
Dzika róża: Co z niej zrobić?
Nalewka z dzikiej róży przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom domowych trunków. Choć istnieje wiele receptur, w najprostszym wariancie owoce wystarczy zasypać cukrem, zalać wódką i odstawić na pięć lub sześć tygodni w ciepłym miejscu. Po upływie tego czasu (i przecedzeniu napoju przez gazę lub filtr do kawy) przelej nalewkę do butelek. Z degustacją warto wstrzymać się co najmniej dwa miesiące.
Wyśmienicie smakuje syrop z dzikiej róży. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do herbaty w jesienne i zimowe wieczory. Wśród przetworów na uwagę zasługują także dżemy oraz konfitury, które włączać można do śniadań podawanych na słodko lub deserów. Z dzikiej róży przygotujesz sos do mięs, który zamieni posiłek w wykwintną ucztę.
Polecamy: Jak i kiedy zbierać orzechy włoskie?