Reklama

Reklama

Edward Pożerski - prekursor szybkiego i zdrowego gotowania

Dziś szefowie kuchni prześcigają się w pomysłach na błyskawiczne i wartościowe dania. Jednak mało kto wie, że prekursorem takiego podejścia do kulinariów był Edouard de Pomiane, a właściwie Edward Pożerski, który w latach 30. wydał książkę "Gotowanie w 10 minut".

Był synem emigrantów z Polski, którzy wyjechali do Francji po powstaniu styczniowym i z czasem zmienili nazwisko z Pożerski na de Pomiane. 

Reklama

Po ukończeniu studiów medycznych pracował w paryskim Instytucie Pasteura, pod kierunkiem Felixa d’Herelle. Oprócz pracy naukowej zajmował się także wydawaniem książek kucharskich i propagowaniem zasad zdrowego żywienia poprzez audycje radiowe. 

Najsłynniejszym z jego dzieł była: "Kuchnia w dziesięć minut" (La cuisine en dix minutes), przeznaczona dla osób pragnących przygotowywać wykwintne potrawy, ale dysponujących ograniczonym zasobem czasu.

Jak brzmiała jego pierwsza zasada? "Zacznij gotować wodę, jak tylko wrócisz do domu". Druga zasada brzmiała: "najpierw postaw patelnię na ogniu, a dopiero potem zdejmij kapelusz". Swoją książkę dedykował zabieganym, studentom, leniwym i marzycielom, ale również tym, którzy przy okazji gotowania posiłku chcą skraść dla siebie chwilę relaksu.

- Jego pomysły na dziesięciominutowe dania są zaskakująco ambitne, nawet jak na dzisiejsze czasy. Oprócz licznych potraw na bazie jaj ("jajecznica z zielonym groszkiem tworzy zachwycające widowisko) Pożerski poleca na przykład moules mariniere albo krewetki na ciepło, gotowane przez pięć minut we wrzątku i podane ze świeżym pieczywem i masłem. (...) Co ciekawe, Pożerski podkreśla, że jednej grupy produktów nie da się łatwo przygotować w mniej niż dziesięć minut - a mianowicie większości świeżych warzyw (z kilkoma wyjątkami, takimi jak choćby szpinak na maśle) - opisuje w książce "Tak dziś jemy" Bee Wilson. Dlatego też autor chętnie sięgał po przetwory, kiszonki, groszek konserwowy.

Dowiedz się więcej na temat: kucharz | znani kucharze | Francja | przepisy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje