Gra w zielone się opłaca
Żywienie – dla jednych sprawa tak banalna, że niewarta dyskusji. Inni potrafią z jedzenia uczynić centrum swojego życia. Mamy skłonność do skrajności. Nie brakuje ignorantów, nie brakuje fanatyków.
Czasem się zastanawiam czy osoba z którą rozmawiam w ogóle czuje co je, czy jest to dla niej tak nieistotne, że jedynie machinalnie zapełnia żołądek.
Ortoreksja - obsesja na punkcie spożywania zdrowej żywności - to drugi biegun zimna. Tak trudno znaleźć w życiu równowagę. Umiar i zdrowy rozsądek - te dwa parametry pomagają w podejmowaniu optymalnych decyzji, również w sferze żywienia. Jedną z takich decyzji może być sięgnięcie po warzywo z rodziny kapustowatych.
Brokuł - zacny przedstawiciel zielonych warzyw - zawiera chlorofil, który wspomaga proces oczyszczania organizmu. Pakiet witamin i minerałów, które ma w swojej ofercie ta roślina przedstawia się niemal jak ulotka przylekowa suplementu diety.
Wciąż za mało mówi się o tym, że wartości odżywcze z produktów naturalnych są dla ludzkiego ciała zdecydowanie łatwiejsze do przyswojenia niż ich syntetyczne odpowiedniki. Każdy z nas zna co najmniej jednego zwolennika diety tabletkowej - ona daje złudne wrażenie szybkiego efektu.
Wiele osób uzależnia się od zażywania suplementów diet i nie potrafi bez nich funkcjonować. Polska ma trzecie miejsce w świecie - wyprzedzają nas tylko Stany Zjednoczone i Francja - jeśli chodzi o sprzedaż leków bez recepty.
Włączenie warzyw i owoców do jadłospisu - surowych i spożywanych regularnie - przynosi zdecydowanie więcej korzyści.
Jedną z najlepszych opcji jest brokuł, nazywany przez najmłodszych zielonym kalafiorem. Najczęściej poddajemy go obróbce cieplnej, a warto wiedzieć, że może być spożywany również surowy. Jest dostępny niemal przez cały rok - odporny na przymrozki, stąd nadaje się do uprawy również w naszym klimacie.
Z uwagi na silne antynowotworowe właściwości powszechnie uznawany jest za jedno z najbardziej wartościowych warzy na świecie. Sulforafan - jego silny przeciwutleniacz - ma działanie profilaktyczne względem nowotworu piersi, prostaty, płuc i jelita grubego.
Co ważne, aby zachować antynowotworowe działanie zjedzmy go na surowo, ewentualnie gotujmy krótko na parze. Wysoka temperatura i długie gotowanie niestety unicestwią jego prozdrowotne atrybuty.
Sulforafan niszczy również Helicobacter pylori -bakterię, odpowiedzialną za rozwój choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Naukowcy twierdzą, że jest skuteczniejszy w tej walce niż antybiotyki.
Brokuł to cztery mocne argumenty dla zdrowych oczu. Zawiera luteinę, zeaksantynę, witaminę B2 i witaminę C, a tym samych chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej i wzmacnia narząd wzroku, również u seniorów.
Świetnie sprawdza się w jadłospisach osób dbających o wagę. Jest nie tylko niskokaloryczny, ale ma też niski indeks glikemiczny i dużą zawartość błonnika, która daje uczucie sytości. Istotnym atutem brokułów jest obecny w nich chrom, który pomaga w regulowaniu poziomu cukru we krwi.
Nie ma drogi na skróty. Gra w zielone - regularne spożywanie warzyw to najlepszy wybór w trosce o dobre zdrowie i figurę naszą i naszych dzieci.
Ewa Koza, dietetyk, autorka bloga mamsmak.com, MAM s’MAK na życie
***Zobacz materiały o podobnej tematyce***