Gram w zielone
Podstawę nowej piramidy zdrowego żywienia stanowi aktywność fizyczna. Bez niej nawet najzdrowsza dieta nie da rady spełnić głównego założenia – życia w jak najlepszym zdrowiu.
Drugi ważny element to obecność warzyw i owoców w codziennym jadłospisie. Oczywiście przewagę stanowić powinny warzywa. Po owoce sięgajmy rzadziej, wystarczy około 100 gramów na dobę. Dobrze wiemy, że zawierają fruktozę - cukier, którego nadmiar nam nie sprzyja.
Warzywa powinniśmy jeść do każdego posiłku, najlepiej surowe - dostarczą naw wówczas najwięcej cennych składników. Obróbka termiczna pozbawia je znacznej części wartości odżywczych. Istotne jest jakie warzywa wybieramy. Połowę zjadanych każdego dnia powinny stanowić warzywa zielone. Kolor ma znaczenie i konkretne działanie.
Zielone warzywa, zwłaszcza liściaste, obfitują w chlorofil. Ten zielony pigment roślinny jest w budowie zbliżony do cząsteczki hemoglobiny, czerwonego barwnika ludzkiej krwi. Zielone warzywa liściaste mają zatem pozytywny wpływ na jakość naszej krwi. Warzywa w kolorze zielonym dostarczają nam również wysokiej jakości białka roślinnego, witaminy A, kwasu foliowego oraz witamy C.
Uzdrawiające właściwości zielonych warzyw
Sięgajmy śmiało po zielone liście sałaty, jarmużu, pietruszki, szpinaku zwłaszcza wtedy, gdy czujemy się osłabieni. To one, a nie chemiczne suplementy diety, pomogą nam wrócić do pełni zdrowia.
Sałata obok wielu innych właściwości ma zdolności uspokajające, dobrze wpływa na system nerwowy człowieka. Jedzona regularnie działa relaksująco i nasennie. Dowiodły tego amerykańskie badania. Porcję sałaty podawano regularnie do kolacji starszym osobom, które miały kłopoty z zasypianiem. Po kilku miesiącach problem zniknął. Masz kłopot z bezsennością? Zanim sięgniesz po inne, wypróbuj metodę prosto z zieleniaka.
Jarmuż może zostać królem zimowych warzyw. Jego drapowane liście często stanowią jedynie ozdobę stołu, a powinny być treścią posiłku. Jarmuż wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego i zapobiega chorobom nowotworowym. Świetnie sprawdza się jako składnik sałatek, kanapek czy soków warzywnych. Ma specyficzny smak, z którym warto się zapoznać i polubić go.
Natka pietruszki da nam bogactwo witaminy C i błonnika, wzmocni ciało, oczyści organizm i poprawi jakość cery. Z powodzeniem możemy ją hodować na kuchennym parapecie (nawet w małym mieszkaniu) i korzystać z jej wartości również zimą. Podobnie jak jarmuż może stanowić dekoracyjny i smaczny składnik kanapek, sałatek, a także soków warzywnych.
Szpinak, cenna roślina, która chroni przed rozwojem miażdżycy i chorób nowotworowych. Umiar jest tu wskazany, zwłaszcza w przypadku osób, które mają skłonność do kamieni nerkowych. W szpinaku jest obecny kwas szczawiowy, który może sprzyjać procesowi tworzenia się kamieni. To tylko kilka propozycji. Mamy bardzo szeroki wachlarz zielonych warzyw do wyboru. Wybierzmy swoje ulubione i jedzmy na zdrowie. Sama wiedza nie wystarczy, potrzebujemy ją wdrożyć w życie, dla zdrowia.
Ewa Koza, dietetyk, autorka bloga mamsmak.com, MAM s’MAK na życie