Herbata nagietkowa: jak ją przyrządzać i kiedy stosować

Nagietek można stosować wewnętrznie między innymi do leczenia bólu gardła, wrzodów żołądka i w zaburzeniach układu limfatycznego. Jednak najczęściej wykorzystywany jest jako środek do użytku zewnętrznego. Ponieważ może wywoływać miesiączkę, kobiety ciężarne powinny unikać jego picia. Jeśli zażywamy leki lub mamy jakiekolwiek problemy zdrowotne, musimy skonsultować z lekarzem stosowanie wewnętrznie nagietka, gdyż mogą istnieć przeciwwskazania do jego picia w naszym konkretnym przypadku. Herbaty ziołowe przyrządzaj w niewielkich ilościach, a pozostały napój przechowuj w lodówce. Po jednym, dwóch dniach przełóż do zamrażarki albo po prostu wylej. W dalszej części opowiem wam, jak przyrządzić herbatkę nagietkową oraz jakie może mieć zastosowania.

Herbatka nagietkowa przyrządzenie
Herbatka nagietkowa przyrządzenie© Photogenica

Istnieje kilka sposobów zaparzania herbaty nagietkowej:

Nagietek właściwości
© Photogenica

Metoda z wrzątkiem: wrzuć łyżkę suszonych kwiatów nagietka do kubka i zalej do pełna wrzątkiem. Przykryj talerzykiem i zaparzaj przez 15 – 20 minut. Przecedź i posłodź do smaku. Można też wrzucić świeże kwiaty nagietka do słoika i zalać wrzątkiem. Pozostaw herbatę do momentu, w którym będzie wystarczająco chłodna, by ją pić i przecedź.

Słoneczna herbata: Napełnij jedną czwartą słoika suszonymi kwiatami nagietka lub cały słoik świeżymi kwiatami. Wlej wodę do pełna. Zamknij słoik i umieść go w słonecznym miejscu na pięć lub sześć godzin. Przecedź przed wypiciem.

Zastosowania herbaty nagietkowej:

Nagietek właściwości bakteriobójcze
© Photogenica

Nagietek ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne i jest wyjątkowo skuteczny w łagodzeniu wszelkiego rodzaju podrażnień skóry. Oto kilka jego zastosowań:

• do płukania bolącego gardła

• jako płyn do płukania jamy ustnej w przypadku jej owrzodzenia, zapalenia dziąseł lub pleśniawek

• zanurzony w nagietku gazik lub ręcznik można przyłożyć jako kompres na zadrapania lub obtarcia skóry oraz wszelkiego rodzaju stany zapalne

• używaj do przemywania w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry

• przecedź nagietek przez filtr do kawy i używaj do przemywania oczu w przypadku świądu spowodowanego alergią, suchością lub wirusowym zapaleniem spojówek

Herbatka z nagietka właściwości
© Photogenica

• jeśli masz skórę skłonną do wyprysków trądzikowych przemywaj codziennie wieczorem twarz nagietkiem

• w przypadku grzybicy stóp dodawaj do ich kąpieli nagietka

• używaj jako płukanki do włosów po umyciu szamponem, jeśli swędzi cię skóra głowy

• zamroź herbatę nagietkową w foremkach

• picie nagietka wzmaga pocenie się i niekiedy pomaga obniżyć gorączkę.

Nie zaleca się picia nagietka kobietom w ciąży. Jeśli zażywasz jakieś leki, masz problemy ze zdrowiem lub twoje objawy ulegają pogorszeniu, skontaktuj się z lekarzem zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek zioła.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas