Ile trzeba dodać soli do ogórków małosolnych?

Ogórki małosolne cieszą się dużą popularnością w naszym kraju, gdyż mają wyjątkowy smak i są idealnym dodatkiem do wielu dań. W swoim składzie zawierają witaminy między innymi z grupy B, a także cenne minerały: magnez czy fosfor. Ponadto warzywa te są zalecane osobom, które chcą zgubić nadprogramowe kilogramy, ponieważ posiadają mało kalorii. Ile trzeba dodać soli do ogórków małosolnych, by smakowały wyśmienicie? Jak je zrobić? Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule.

Ogórki małosolne są polecane osobom które się odchudzają, ponieważ mają mało kalorii
Ogórki małosolne są polecane osobom które się odchudzają, ponieważ mają mało kalorii123RF/PICSEL

Ogórki małosolne właściwości

W porównaniu z ogórkami kiszonymi czy kwaszonymi okres przygotowania małosolnych ogórków jest znacznie krótszy. Są one gotowe do spożycia już po trzech dniach, kiedy sam proces kiszenia trwa przynajmniej tydzień. Mają delikatniejszy oraz bardziej chrupiący smak od kiszonych okazów. Ogórki z niską zawartością soli są niskokaloryczne, dlatego zaleca się ich jedzenie osobom przebywającym na diecie. Wszystko jest tutaj uzależnione od ilości soli, którą dodajemy do ogórków małosolnych.

Warzywa te mają wiele właściwości prozdrowotnych, gdyż posiadają między innymi witaminy z grupy B. Odpowiedzialne są one za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Ponadto uczestniczą w zamianie glukozy na energię, która jest siłą napędową naszego mózgu. Warto również wspomnieć o dwóch ważnych minerałach zawartych w tej przekąsce: magnezie i fosforze. Pierwszy z nich usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego i kontroluje kurczliwość mięśni. Natomiast fosfor reguluje prawidłową pracę nerek i bierze udział w mineralizacji zębów i kości.

Ile soli do ogórków małosolnych?

Ogórki powinny być ułożone ciasno w słoiku
Ogórki powinny być ułożone ciasno w słoiku123RF/PICSEL

Odpowiednia ilość soli jest bardzo ważna, ponieważ prawidłowe proporcje wszystkich składników są gwarancją smaku i chrupkości tej przekąski. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się sól kamienna niejodowana lub morska. Trzeba trzymać się zasady, że na jeden kilogram ogórków przypada litr zalewy, składającej się z łyżki soli na litr wody. Woda musi być chłodna i czysta, pozbawiona wszelkich dodatków. Należy pamiętać temperaturze pokojowej, która wpływa na twardość ogórków. Zwróć również uwagę na wybrane okazy: jeśli są stare i przerośnięte nie nadają się one do obróbki. Mogą się one okazać po czasie puste w środku: w tej sytuacji jedyną opcją będzie wyrzucenie ich do kosza, gdyż w tej formie nie są zdatne do jedzenia.

Przepis na ogórki małosolne

Aby przygotować pyszne i chrupiące ogórki małosolne przygotuj następujące składniki:

  • korzeń chrzanu,
  • kilka gałązek kopru,
  • 5-6 ząbków czosnku,
  • duży słoik na ogórki małosolne,
  • litr wody,
  • łyżka soli,
  • kilogram ogórków.

Sposób przygotowania:

  1. Na początku zagotuj wodę z solą i pozostaw do wystygnięcia. Ogórki umyj dokładnie pod bieżącą wodą i odetnij ogonki.
  2. Na dnie słoików ułóż gałązki kopru i kilka kawałków chrzanu, a także trzy ząbki czosnku.
  3. Ogórki umieść pionowo w naczyniu, tak żeby nie były zbyt ściśnięte.
  4. Na koniec dodaj resztki składników i zalej wcześniej przygotowaną zalewą.
  5.  Na wierzch naczynia połóż zakrętkę, ale nie dokręcaj jej do końca, gdyż ogórki małosolne powinny mieć mały dostęp powietrza. Słoik pozostaw w ciemnym miejscu: po około tygodniu będą gotowe do spożycia. 

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas