Jadalne rośliny ozdobne, które można wykorzystać w kuchni. Sprawdź przepisy
Rośliny jadalne to doskonały wariant do ozdoby słodkich wypieków oraz ciepłych potraw. Poznaj jadalne gatunki roślin, które możesz wykorzystać w kuchni jako ozdoby. Sprawdź, w jakich przepisach sprawdzą się najlepiej.
Jadalne rośliny ozdobne podbiły serca Polaków kilka lat temu, gdy w telewizji zaroiło się od programów kulinarnych z zagranicy, pokazujących pięknie przystrojone dania. Niedługo potem również polscy prezenterzy programów kulinarnych zaczęli przyozdabiać kwiatami swoje potrawy. Teraz zabieg ten jest tak popularny, że możemy spotkać się z nim na każdym przyjęciu, nawet podczas małych uroczystości rodzinnych. Zobacz, którymi kwiatami warto przyozdobić potrawy.
Spis treści:
Jadalne rośliny ozdobne - bławatek i lawenda
Bławatek i lawenda pięknie się ze sobą komponują pod względem kolorystycznym. Są idealnym dopełnieniem babki cytrynowej pokrytej gęstym, białym lukrem. Kwiaty lawendy można spotkać najczęściej w kuchni francuskiej, gdzie są niezwykle powszechną ozdobą jadalną. Lawenda jest również wykorzystywana do przyrządzania marynaty do kurczaka, a także ciasteczek czy uspokajającej herbaty, która ułatwia zaśnięcie. Bławatek znajduje zastosowanie przy dekoracji tortów, ciast oraz ciastek. Z łatwością przyrządzisz z niego domową nalewkę lub syrop. Suszone kwiaty można również wykorzystać jako dodatek do czarnej herbaty.
Zobacz także: Kwiaty jadalne i ich wykorzystanie
Jadalne kwiaty ozdobne - zioła i warzywa
Jadalne rośliny ozdobne to nie tylko zwyczajne kwiaty, ale również kwiatostany ziół oraz warzyw. Do tych pierwszych zaliczymy, np.: oregano czy tymianek, a także czosnek czy szczypiorek. Ciekawie prezentują się również kwiaty dyni, cukinii, a nawet zielonego groszku. Wszystkie z nich doskonale sprawdzą się do ozdobienia talerzy zupy, owocowych lub warzywnych tart czy kanapeczek "na raz" w przypadku szwedzkiego stołu.
Rumiankowa pannacotta - przepis
Potrzebujesz:
- 2 łyżeczki suszonych kwiatów rumianku;
- 2 łyżki mleka;
- 500 ml śmietany kremówki;
- 2 kopiate łyżeczki żelatyny;
- łyżeczkę soku z cytryny;
- 3 łyżki miodu;
- szczyptę startej skórki cytryny;
- świeże kwiaty rumianku do dekoracji.
- Zacznij od namoczenia żelatyny w zimnym mleku, a oszczędzisz sobie czekania. W osobnym garnku zagotuj rumianek ze śmietaną, nie dopuszczając do wrzenia.
- Odstaw do przestygnięcia pod przykryciem.
- Po 15 minutach dodaj miód, a następnie rozpuść żelatynę na małym ogniu. Nie pozwól jej się zagotować!
- Rozpuszczoną żelatynę połącz z naparem rumiankowym, dodaj sok i skórkę z cytryny, przelej do foremek, a następnie odstaw do stężenia.
- Udekoruj świeżymi kwiatami rumianku.
Akacjowe racuchy - przepis
Do przygotowania tych wyjątkowych racuchów potrzebujesz:
- 1,5 szklanki mleka;
- 1,5 szklanki mąki pszennej;
- 2 łyżki cukru;
- 2 jajka;
- 2 łyżki oleju;
- 500 ml kwiatów akacji oderwanych od szypułek;
- szczyptę soli.
- Ze składników ubij ciasto. Powinno być puszyste.
- Następnie wkręć w nie kwiaty akacji pozbawione twardych szypułek.
- Masę nakładaj na rozgrzany olej łyżką i smaż do zarumienienia.
- Dla polepszenia smaku możesz podawać racuszki z cukrem pudrem, bitą śmietaną lub miodem.
- Z takiego przepisu powinny wyjść porcje dla 4 osób.