Jajecznica idealna?

Uchodzi za dziecinnie łatwą potrawę, ale czy tak jest w istocie? Może być wyborna albo niezdatna do przełknięcia. Czasami podczas przygotowania bezwiednie popełniamy błędy, który czynią ją niesmaczną. Podpowiadamy, jak przyrządzić jajecznicę idealną.

Doskonałe śniadanie na dobry początek dnia
Doskonałe śniadanie na dobry początek dnia123RF/PICSEL

Mówi się, że wbicie kilku jajek na patelnię i zmieszanie ich z dodatkami, nie wymaga specjalnych zdolności. Rzeczywiście, ale przygotowanie jajecznicy o doskonałej konsystencji i smaku, efektownie prezentującej się na talerzu nie jest taką prostą sprawą. Wreszcie - w zasadzie każdy przygotowuje ją nieco inaczej, znani mistrzowie kuchni (a także nasze babcie i mamy) mają swoje triki i patenty, sprawiające, że proste danie staje się zachwycające.

Podstawą jest dobór dobrej jakości składników, przede wszystkim samych jajek. Te od "szczęśliwych kur" z wolnego wybiegu, hodowli ekologicznych lub kupowane bezpośrednio od gospodarza będą najlepsze. I ten kolor po usmażeniu! Nie do podrobienia. Smażyć możemy tradycyjnie, na maśle lub wybrać zamiast niego inny tłuszcz. Olej sprawdzi się w przypadku osób, które nie tolerują laktozy. Jajecznica usmażona w ten sposób zdaniem wielu smakuje jeszcze lepiej. Z kolei łyżka śmietany (w wersji dla tych, którzy z trawieniem laktozy nie mają problemu) sprawi, że całość nie będzie wysuszona, a lekko wilgotna i aksamitna.

Dobrze wybierzmy dodatki - te, które smażymy z jajkami i te, o które uzupełniamy już gotową jajecznicę. Wśród tych pierwszych najpopularniejszy wariant wege to szczypiorek i cebulka, w wersji mięsnej najczęściej sięgamy po szynkę lub boczek. Jajecznicę zwykle podajemy z kromkami chleba z masłem i pomidorem oraz z zieleniną. Doskonale sprawdzi się też roszponka, rukola lub/i rzeżucha. 

Częste błędy

Jednym z najbardziej powszechnych błędów popełnianych przy okazji przyrządzania jajecznicy jest zbyt wczesne jej doprawianie. Z tego powodu może stać się wodnista. Lepiej zaczekać z tym na koniec smażenia lub przyprawiać dopiero na talerzu.

Zbyt wodnista nie będzie apetyczna
Zbyt wodnista nie będzie apetyczna123RF/PICSEL

Zdaniem Gordona Ramsay'a, szkockiego szefa kuchni i restauratora, wstępem do jajecznicy doskonałej jest zimna patelnia. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko przypalenia/przesuszenia dania, mamy też większą kontrolę nad procesem ścinania. Przez to cała operacja nieco się przedłuży, ale zdaniem koneserów - cierpliwość popłaci.

Ściętych jajek nie powinno się przetrzymywać na ogniu zbyt długo, bo jajecznica niezauważalnie zmieni konsystencję z doskonałej na wyschnięto-grudkowatą. 

Warto pamiętać, że mniej znaczy więcej. Nadmiar smażonych dodatków nie służy jajecznicy. Najsmaczniejsze są te z dwoma-trzema rodzajami dodatków z patelni. Więcej inwencji lepiej wykazać przy wyborze tych świeżych, którymi uzupełnimy potrawę już na talerzu.

Trochę techniki

Popularne przepisy różnią się też sposobami mieszania białek z żółtkami. Opcji jest wiele, oto te najpowszechniejsze:

- Zwykłe wbicie jajek na patelnię i równomierne ich rozmieszanie.

- Wymieszanie surowych żółtek z białkami w miseczce (tak, by uzyskać jednolitą konsystencję) i wylanie ich na patelnię dopiero w takiej formie. Dzięki temu uniknie się niespodzianek w rodzaju skorupek w gotowej jajecznicy. Trafienie na taki fragment jest wyjątkowo nieprzyjemne.

- Mieszanie na początku samych białek, aż zaczną się ścinać i pilnowanie, by żółtko w tym czasie pozostawało płynne, zdjęcie patelni z ognia, doprawianie, powrót na kuchenkę i mieszanie całości z żółtkami włącznie, do uzyskanie lekkiego bądź nieco mocniejszego ścięcia - zgodnie z upodobaniami.

Przepis Anny

Nasz ulubiony. Autorka przepisu wykluczyła z diety produkty zawierające białko mleka krowiego, zatem smaży jajecznicę na oleju. Danie w tej prostej wersji jest przyjemnie wilgotne, dobrze ścięte - nie za dużo, ani nie za mało i bardzo aromatyczne, również z uwagi na mnogość wykorzystanej zieleniny.

Jajecznica smażona na oleju też smakuje rewelacyjnie
Jajecznica smażona na oleju też smakuje rewelacyjnie123RF/PICSEL

1. Na patelni rozgrzewamy olej. Dodajemy pokrojony szczypiorek i chwilę smażymy.

2. Wbijamy jajka. Mieszamy białka, żółtka zostawiamy, gdy białka się zetną zdejmujemy patelnię z ognia, doprawiamy jajka solą i pieprzem, ponownie stawiamy na ogniu, mieszamy całość drewnianą łyżką, aż żółtka się zetną.

3. Po usmażeniu i wyłożeniu na talerz posypujemy jajecznicę pokrojoną pietruszką i koperkiem. Podajemy z pieczywem i plasterkami pomidorów.

Z zimnej patelni

Przepis inspirowany recepturą Gordona Ramsay'a. Wymaga nieco więcej cierpliwości, ale efekt jest naprawdę apetyczny. 

Jajecznica nie lubi pośpiechu
Jajecznica nie lubi pośpiechu123RF/PICSEL

1. Na zimnej patelni umieszczamy masło, wbijamy jajka. Stawiamy patelnię na niewielkim ogniu.

2. Smażymy lekko mieszając. Gdy tylko jajka zaczną się ścinać, zdejmujemy patelnię z ognia. Mieszamy dalej przez kilkanaście sekund i odstawiamy patelnię z powrotem na palnik. Czynność powtarzamy jeszcze dwa-trzy razy, aż jajecznica osiągnie pożądaną konsystencję. Na samym końcu smażenia dodajemy łyżkę śmietany, mieszamy. Zdejmujemy całość z ognia, doprawiamy.

3. Przekładamy jajecznicę na talerz i posypujemy posiekanym koperkiem.

Wersja dla najmłodszych

Młodszym dzieciom nie serwujemy dań smażonych, będą bowiem dla nich zbyt ciężkie. Wartościową śniadaniową przekąską będzie jajecznica przygotowana na parze. Można ją podawać malcom, które ukończyły 11. miesiąc życia.

Puszysta i bardzo delikatna
Puszysta i bardzo delikatna123RF/PICSEL

Klasyczny przepis

1. Jajko myjemy, wbijamy do miseczki i rozkłócamy. 

2. W garnku zagotowujemy dwie szklanki wody, doprowadzamy do wrzenia. 

3. Nad garnkiem umieszczamy miseczkę z jajkiem i mieszamy, aż białko i żółtko będą dobrze ścięte.

4. Gotową jajecznicę posypujemy koperkiem.

Klasyczny przepis

Bardzo treściwy i sycący posiłek
Bardzo treściwy i sycący posiłek123RF/PICSEL

1. Na patelni podsmażamy mięso pokrojone w małą kostkę. Dodajemy rozdrobnioną cebulę. Tłuszcz wytopi się z mięsa, ale można dodatkowo dołożyć masło. Smażymy, aż cebula się zeszkli.

2. Do miseczki wbijamy jajka, rozkłócamy. Wlewamy na patelnię, smażymy wszystko razem, aż jajka się zetną. Pod koniec smażenia (lub już na talerzu) dodajemy sól i pieprz.

3. Gotową jajecznicę posypujemy zieleniną. Podajemy z ulubionymi dodatkami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas