Jajka faszerowane, na gorąco
Znana restauratorka i felietonistka kulinarna Agnieszka Kręglicka napisała specjalnie dla dzieci i nastolatków książkę o kuchni polskiej. A w niej łatwe, nowoczesne przepisy, wskazówki dla początkujących kucharzy i ciekawe informacje o naszej tradycji kulinarnej. Wszytko zilustrowane pięknymi zdjęciami nowojorskiego fotografa, Kevina Demarii.

Składniki:
- 6 jaj,
- 1 duża cebula,
- 3 łyżki masła,
- 15 łodyżek szczypiorku,
- 10 - 15 gałązek koperku,
- 10 gałązek naci pietruszki,
- 2 - 3 łyżki kwaśnej śmietany,
- sól, pieprz,
- bułka tarta do panierowania,
- masło do smażenia gotowych jajek.
Sposób przygotowania:
Cebulę pokrój w drobną kostkę i usmaż na maśle - wrzuć masło na rozgrzaną patelnię, poczekaj, aż się rozpuści, dodaj cebulę i podgrzewaj, aż zrobi się złotobrązowa. Mieszaj od czasu do czasu, dodaj sól i pieprz. 5 jaj ugotuj na twardo: zanurz w zimnej wodzie, zagotuj i trzymaj na gazie 7 minut od momentu, gdy woda się zagotuje. Wyjmij, wstaw pod zimną, bieżącą wodę i zostaw, aż będą dobrze schłodzone.
Posiekaj zioła bardzo drobno - możesz użyć noża lub specjalnego tasaka do ziół. Przetnij jajka zdecydowanym ruchem wzdłuż na pół, wraz ze skorupkami. By skorupki nie pękały, nóż musi być ostry i cienki. Wyjmij ze skorupek zawartość łyżeczką, zachowując skorupki w całości. Nie szkodzi, jeśli białko i żółtko się pokruszą; po wyjęciu ze skorupek posiekaj je bardzo drobno. Wrzuć do miski usmażoną cebulę, posiekane jajka, posiekane zioła, surowe jajko, śmietanę, sól i pieprz.
Wymieszaj dokładnie; możesz zrobić to ręką. Jeżeli masa jest sypka, dodaj śmietany. Napełnij nadzieniem skorupki do pełna, a nawet niech nadzienie lekko wystaje. Rozsyp na talerzyku bułkę tartą i zanurzaj w niej jajka od strony nadzienia. Smaż na rozgrzanym maśle, na wolnym ogniu, nadzieniem do spodu, aż bułeczka się zrumieni.

Do nadzienia można dodać posiekane, uduszone na maśle pieczarki, tarty parmezan, a zamiast śmietany użyć majonezu. Smażyć najbezpieczniej jest na maśle klarowanym: kostkę masła trzeba powoli roztopić w garnku z grubym dnem, zebrać i usunąć pianę, która powstanie na wierzchu. Na dnie garnka osadzi się woda z drobnymi zanieczyszczeniami, a nad nią będzie się unosić złocisty tłuszcz. To masło klarowane. Należy zlać czyste masło znad wody i używać. Świetnie się przechowuje, w czasie smażenia znosi wyższe temperatury niż zwykłe masło i ładnie pachnie. Jajka podaje się jako ciepłą przekąskę i wyjada ze skorupek łyżeczką. Dawniej stanowiły dodatek do zupy.
Najmodniejsze dziś jajka pochodzą od kury zielononóżki. To jedna z ras polskich, charakteryzująca się niechęcią do hodowli masowej. Nie znoszą wielu jajek, ale są odporne na choroby i dobrze się czują w naszym klimacie. Są nieduże, rudo-brązowe, a nogi mają szarozielone. Lubią samodzielność i długie wycieczki.