Jak blanszować warzywa?

Blanszowanie to obróbka termiczna warzyw i owoców. Dzięki niej produkty przestają być surowe i można między innymi dodać je do sałatek. Jednocześnie po blanszowaniu warzywa zachowują piękny kolor, smak, jędrność i twardość oraz witaminy i substancje odżywcze. Dzięki krótkiej obróbce termicznej niektóre owoce i warzywa łatwiej obrać ze skórki. Proces ten zapewnia dłuższą świeżość produktów rolnych, dlatego jest zalecany przed ich zamrożeniem. Dzięki niemu frytki będą lepsze. Jak blanszować warzywa?

Jak blanszować warzywa?
Jak blanszować warzywa?123RF/PICSEL

Jak blanszować warzywa? Podstawowe zasady

Hartowanie to istotny krok podczas blanszowania warzyw
Hartowanie to istotny krok podczas blanszowania warzyw

Blanszowanie polega na krótkotrwałym zanurzeniu warzyw lub owoców w gorącej wodzie. Następnie należy je szybko wyjąć i zahartować w lodowatej cieczy. Blanszowanie można przeprowadzić też w parowarze lub po prostu nad garnkiem z parującą wodą.

Pierwszy krok blanszowania to umycie warzyw lub owoców i jeśli tego wymagają — pokrojenie ich. Następnie w dużym garnku należy zagotować wodę. Ciecz musi całkowicie przykrywać warzywa. Mówi się, że wody powinno być dwa razy więcej niż warzyw. Gdy ciecz wrze, wkładamy do niej warzywa. W zależności od rodzaju i delikatności produktów rolnych należy je blanszować od kilkunastu sekund do czterech minut. Po wyjęciu z wrzątku natychmiast wkładamy je do zimnej wody. Można wcześniej przygotować miskę z lodem lub opłukać warzywa pod kranem. Blanszowane warzywa powinny taki sam czas spędzić w zimnej jak w gorącej wodzie. Gotowe!

Rada: Aby warzywa zachowały kolor, warto do wrzątku dodać szczyptę soli.

Blanszowanie warzyw na parze

Blanszowanie warzyw na parze przebiega w podobny sposób. Można włożyć je na kilka minut do parowaru lub umieścić w sitku nad garnkiem z parującą wodą. Blanszowanie na parze powinno trwać półtora raza dłużej niż w przypadku zanurzania warzyw we wrzątku. Na koniec hartujemy je w zimnej wodzie.

Jakie warzywa można blanszować?

Jakie warzywa można blanszować?
Jakie warzywa można blanszować?123RF/PICSEL

Blanszowanie to proces szczególnie zalecany dla delikatnych warzyw, które łatwo ulegają rozgotowaniu. Takie produkty jak szpinak czy jarmuż, należy blanszować około trzydziestu sekund. Grzyby i zielony groszek powinny być oparzane około minuty. Włoszczyzna, czosnek, szparagi, ziemniaki powinny spędzić w gorącej wodzie około trzech minut. Natomiast najdłużej blanszuje się kalafiora i brokuła — cztery minuty. Blanszowanie kapusty sprawi, że zawijanie gołąbków będzie o wiele łatwiejsze. Liście kapusty należy blanszować, aż staną się nieco przezroczyste i miękkie.

Blanszowane ziemniaki, czyli sposób na idealne frytki

Ziemniaki warto blanszować, jeśli mamy zamiar przyrządzić z nich frytki! Dzięki zanurzeniu kartofli na chwilę z gorącej wodzie, a następnie zahartowaniu ich zimną, frytki wchłoną mniej tłuszczu i będą bardziej chrupiące.

Blanszowanie warzyw przed zamrożeniem

Niektóre warzywa powinny być blanszowane przed zamrożenie, aby zachowały wspaniały kolor i smak
Niektóre warzywa powinny być blanszowane przed zamrożenie, aby zachowały wspaniały kolor i smak123RF/PICSEL

Większość warzyw można także zblanszować przed zamrożeniem. Wówczas należy wrzucić je do wody na minutę, maksymalnie dwie. W ten sposób można blanszować włoszczyznę, kukurydzę, cukinię i dynię. Warzywa najlepiej wcześniej pokroić w słupki, kostkę lub talarki. Zimą wyjęte z zamrażarki, będą gotowe do przyrządzenia. Włoszczyznę i dyniowate możemy, ale nie musimy blanszować przed włożeniem do zamrażalnika. Natomiast obowiązkowo blanszowania przed zamrożeniem wymagają brokuły, szpinak, jarmuż, fasolka szparagowa, bób, groszek, brukselka i kalafior. Proces ten pozwala pozbyć się goryczki charakterystycznej dla większości z tych warzyw oraz sprawia, że zachowują one swój wspaniały kolor i smak.

Blanszowanie, czyli szybsze i łatwiejsze obieranie

Dzięki blanszowaniu obieranie pomidora jest łatwe i szybkie
Dzięki blanszowaniu obieranie pomidora jest łatwe i szybkie 123RF/PICSEL

Blanszowanie niektórych owoców i warzyw pozwala na łatwiejsze i szybsze pozbycie się ich skórki. Warto sparzyć pomidora, jeśli chcemy go bez wysiłku obrać. Także zanurzenie we wrzątku brzoskwiń, śliwek i nektarynek pozwala łatwo usunąć ich łupkę. W tym przypadku wystarczy kilka - kilkanaście sekund w gorącej wodzie. Z tego samego powodu warto zalewać wrzątkiem migdały. Namoczone w gorącej wodzie rodzynki i suszone morele stają się mięsiste i jędrne. W przypadku tych warzyw i owoców wystarczy je sparzyć, hartowanie nie jest konieczne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas