Jak gotować ciecierzycę? Sprawdzone techniki
Ciecierzyca to modne warzywo, które coraz częściej gości na naszych stołach. Jest idealna dla wegetarian oraz wszystkich tych, którzy cenią dobry smak. Ciecierzyca inaczej zwana cieciorką lub grochem włoskim to roślina strączkowa o licznych właściwościach zdrowotnych. Jest skarbnicą białka i innych składników odżywczych. Ceniona w krajach Bliskiego Wschodu oraz w basenie Morza Śródziemnego, w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Jak gotować ciecierzycę? Z jakimi dodatkami ją łączyć? Wszystkie wskazówki znajdziecie poniżej.
Rodzaje ciecierzycy
Ciecierzyca jest rośliną strączkową występującą w dwóch odmianach: kabuli i desi. Ziarna odmiany kabuli są duże i mają kremową barwę, natomiast odmiana ciecierzycy desi charakteryzuje się małymi ziarnami, które mogą występować w wielu kolorach: kremowym, czerwonym, czarnym, brązowym, żółtym i zielonym.
Czy rodzaj ciecierzycy ma wpływ na jej smak?
Ciecierzycę charakteryzuje lekko słodkawy i delikatny smak z orzechową nutą. Nie ma znaczenia jakiej odmiany ciecierzycy użyjesz. Zawsze po przygotowaniu dań z cieciorki poczujesz delikatny orzechowy smak.
Jak prawidłowo przygotować ciecierzycę?
Istnieją dwa sposoby przygotowania ciecierzycy. Jeśli zastanawiasz się, który sposób przygotowania cieciorki jest lepszy, najlepiej wypróbuj oba i sam zdecyduj. Każdy sposób gotowania ma swoich zwolenników i przeciwników.
Jeśli masz więcej czasu lub gdy planujesz przygotowanie ciecierzycy z pewnym wyprzedzeniem, przed przystąpieniem do gotowania namocz ciecierzycę w wodzie.
Gotowanie ciecierzycy z namaczaniem
Przygotowanie gotowania rozpocznij najlepiej wieczorem. Oprócz ciecierzycy, potrzebne ci będą: duży garnek i woda, po to, aby móc namoczyć cieciorkę. Pamiętaj, aby przed namaczaniem ziarna ciecierzycy porządnie opłukać pod ciepłą, bieżącą wodą. Następnie włóż ciecierzycę do garnka i zalej ją wodą, tak aby nasiona przynajmniej dwukrotnie były przykryte.
Jak długo namaczać ciecierzycę przed ugotowaniem?
Namoczone nasiona ciecierzycy pozostaw zalane w naczyniu z wodą na przynajmniej dwanaście godzin.
Od czego zacząć gotowanie cieciorki?
Przygotowanie ciecierzycy najlepiej zacząć od wcześniejszego namoczenia jej nasion w wodzie. Gdy ta czynność zostanie już przez ciebie wykonana, odcedź ciecierzycę i dokładnie opłucz ją w zimnej wodzie. Następnie nasiona cieciorki wsyp z powrotem do garnka, zalej wodą, tak aby przykrywała warzywo i gotuj od godziny do dwóch. Co jakiś czas mieszaj łyżką. Do gotowania ciecierzycy można użyć wody, w której była wcześniej namaczana. Zachowa wtedy więcej wartości odżywczych.
Po czym poznać, że ciecierzyca jest ugotowana?
Prawidłowo przygotowana ciecierzyca, po ugotowaniu będzie miękka i kremowa. Jeśli chcesz podać cieciorkę w całości nie rozgotowuj jej, ale jeśli z grochu włoskiego chcesz przygotować hummus, nasiona mogą być nieco rozgotowane.
Pamiętaj, że gdy podczas gotowania ziaren pojawi się piana, usuń ją łyżką, najlepiej cedzakową.
Przyprawy stosowane do gotowania ciecierzycy
Aby przygotowane przez ciebie dania z ciecierzycy miały wyrazisty smak już podczas gotowania dodaj do wody, w której gotuje się cieciorka jedną łyżeczkę soli, jeden liść laurowy i jeden ząbek czosnku.
Czy można ugotować ciecierzycę bez namaczania?
Namaczanie ciecierzycy pozwala na jej szybkie i równomierne ugotowanie. Jednak nie zawsze możesz mieć czas, aby odpowiednio wcześniej namoczyć ciecierzycę. Wtedy nie pozostaje ci nic innego, jak umyć cieciorkę, przepłukać ją w wodzie, zalać nasiona na krótki czas zimną wodą i od razu zagotować. Pamiętaj, aby gotować cieciorkę na dużym ogniu jeszcze przez około trzy minuty. Po tym czasie, wyłącz kuchenkę, przykryj garnek z cieciorką i pozostaw na około godzinę.
Teraz możesz już rozpocząć przygotowanie słynnych falafeli, humusu oraz pasty i pasztetów do pieczywa.