Jak grejpfruty wpływają na zdrowie?

Niektóre cytrusy, np. cytryny czy limonki, dostępne są w sklepach cały rok. Natomiast zimą asortyment jest znacznie bogatszy - na półkach królują mandarynki, pomarańcze i różnego rodzaju grejpfruty. Te ostatnie mają specyficzny smak: są gorzkie i bardzo kwaśne. Jednak nie warto się zniechęcać, ale sięgnąć po nie od czasu do czasu, ponieważ przypisuje się im wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. To nie tylko skarbnica witaminy C, ale także wielu innych substancji, które mogą np. wspomóc walkę o szczupłą sylwetkę. Oczywiście to nie koniec właściwości grejpfrutów - garść przydatnych informacji o tym owocu znajdziesz w artykule.

Cytrusy
Cytrusy ©123RF/PICSEL
Jak obrać pomelo?Interia Kulinaria

Co trzeba wiedzieć o grejpfrucie?

Grejpfruty
©123RF/PICSEL

Grejpfrut jest cytrusem, który najbardziej swym wyglądem przypomina pomarańczę, choć jest większy i zdecydowanie od niej cięższy. Pochodzi z Azji, ale uprawia się go również w wielu krajach strefy zwrotnikowej. Grejpfruta zjada się najczęściej na surowo: jego smak doskonale orzeźwia, co sprawia, że często wykorzystywany jest do produkcji różnego rodzaju soków i napojów. W sklepach można nabyć kilka rodzajów owocu. Najczęściej dominuje czerwony, ale spotyka się również biały oraz zielony. Co ciekawe, w rejonach skąd pochodzi, istnieje przekonanie, że grejpfrut jest owocem niejadalnym.

Co można znaleźć w grejpfrucie?

Grejpfrut jest owocem najbardziej znanym z tego, że jest ogromną skarbnicą witaminy C. Cały owoc zaspokaja zapotrzebowanie na tę cenną substancję, która jest szczególnie przydatna w okresie jesienno-zimowym. Warto też wiedzieć, że w grejpfrucie znaleźć można szereg witamin z grupy B, a także A oraz E, które korzystnie wpływają na kondycję skóry (poprawiają jej elastyczność i mogą zapobiegać występowaniu zmarszczek) oraz wspomagają narząd wzroku, zmniejszając prawdopodobieństwo zwyrodnień np. plamki żółtej.

Grejpfruty dobre na serce

Czerwony grejpfrut
©123RF/PICSEL

Grejpfruty zyskały uznanie dzięki właściwościom wspierającym układ krążenia. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że są bogate w potas – pierwiastek, który może zmniejszać ciśnienie tętnicze oraz poziom cholesterolu w krwiobiegu. Wszystko to wpływa na kondycję serca i może uchronić przed jego chorobami oraz np. zawałem. W grejpfrucie znaleźć można likopen i karetonoidy, które zaliczane są do silnych przeciwutleniaczy: mogą zmniejszyć ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych, wspomóc proces detoksykacji organizmu oraz opóźnić procesy starzenia się komórek.

Jedz i chudnij!

Grejpfruty powinny obowiązkowo znaleźć się w diecie osób, którym zależy na zachowaniu szczupłej i zdrowej sylwetki. Wszystko dzięki temu, że jest niskokaloryczny (w 100g ok. 50kcal), a także poprzez obecność błonnika, który poprawia perystaltykę jelit i przyspiesza metabolizm. Grejpfrut często polecany jest dla osób, podejmujących się kuracji oczyszczających. Warto wiedzieć, że proces ten wspomaga biała, wewnętrzna skórka, tzw. albedo, dlatego nie trzeba jej całkowicie usuwać (jednak należy pamiętać, że to ona odpowiada przede wszystkim za goryczkę owocu). Grejpfrut ma również niski indeks glikemiczny (IG 20), co sprawia, że nie podnosi gwałtownie poziomu cukru we krwi i zmniejsza chęć na podjadanie. To również dobra wiadomość dla diabetyków, ponieważ ta właściwość sprawia, że nie muszą go wykluczać ze swojego restrykcyjnego jadłospisu.

Ciemna strona grejpfruta

Plastry grejpfruta
©123RF/PICSEL

Choć grejpfrut jest bardzo zdrowym owocem i przyczynia się od poprawy kondycji organizmu, nie każdy może jeść go bez ograniczeń. Przede wszystkim ze względu na obecność narynginy: substancji, która wchodzi w interakcje z wieloma lekami. Dlatego osoby przewlekłe chore i stosujące kurację farmakologiczną (np. borykające się z bezsennością, zaburzeniem lipidów, nadciśnieniem, alergią, chorobami autoimmunologicznymi) przed sięgnięciem po grejpfruta powinni zasięgnąć opinii lekarza. Oprócz osłabienia działania niektórych medykamentów, mogą również pojawić się działania niepożądane, do których zalicza się nudności, bóle głowy i żołądka, a także wysypka.

Jak wybrać zdrowego grejpfruta?

Uważa się, że najwięcej prozdrowotnych substancji znajduje się w grejpfrucie czerwonym, lecz pozostałe odmiany nie są od niego gorsze. Warto jednak wiedzieć, jak wybrać dobre i zdrowe owoce. Najlepiej sięgać po te, które mają intensywny kolor skórki oraz są spłaszczone na końcach, co jest gwarantem nie tylko ich świeżości, ale również soczystości. Owoce powinny być duże i ciężkie, za to pozbawione zielonych przebarwień. Choć grejpfruty przed spożyciem się dokładnie obiera, warto umyć dokładnie skórkę, gdyż może być pokryta konserwantem przedłużającym jego trwałość.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas