Jak odstawić cukier?
Czy twój stosunek do słodyczy można opisać jako burzliwe połączenie miłości i nienawiści? Kochasz zanurzać zęby w słodkiej tabliczce czekolady, ale nienawidzisz tych kilku centymetrów, o które nagle powiększyły się twoje biodra? Jeśli masz dość tego „toksycznego związku” i raz na zawsze chcesz się od niego uwolnić, oto kilka wskazówek.
Stosuj metodę małych kroków
Stanowcze powiedzenie sobie “od jutra koniec z cukrem” rzadko daje długotrwałe efekty. W praktyce wygląda to tak: odmawiamy sobie słodyczy przez trzy dni, trzymamy się dzielnie, chociaż czekolada śni nam się po nocach, po czym czwartego dnia rzucamy się łapczywie na całą tabliczkę. Lepiej zastosować metodę małych kroczków i zamiast narzucać sobie bezwzględne zakazy sięgania po słodycze, powoli redukować ich spożywanie. Zacznij od zmniejszenia ilości cukrów o połowę. Zamiast dwóch paczek M&Ms, zjedz tylko jedną. Zamiast dwóch łyżeczek cukru do kawy, dodaj jedną. Po tygodniu konsekwentnego stosowania się do tych zaleceń, znowu zredukuj ilość cukru o połowę. Dzięki temu w łagodny i efektywny sposób ograniczysz spożywanie cukrów lub wyeliminujesz je z diety całkowicie.
Uważaj na dodatki
Lubimy umilać sobie życie drobnymi, słodkimi grzeszkami. Dosładzamy płatki śniadaniowe, zjadamy kilka kostek czekolady do popołudniowej kawy. Przez te z pozoru niegroźne praktyki dostarczamy organizmowi więcej cukru, niż powinniśmy. Zamiast uparcie tkwić w szponach niezdrowych nawyków, spróbuj zastąpić je zdrowszymi, a równie pysznymi. Do porannej porcji płatków dodaj jagody zamiast cukru, a do kawy wybierz ciastko zbożowe. Zyska na tym zdrowie, ale też figura.
Zrezygnuj z napojów gazowanych
Kolorowe napoje gazowa to istna bomba składająca się ze sztucznych słodzików. Badania pokazują, że ich spożywanie może prowadzić do otyłości, uszkodzenia nerek, próchnicy zębów. Możesz wykluczyć je z codziennej diety stosując na początku prosty trik i mieszać je z wodą. Ułatwi to ograniczenie spożywania napojów słodzonych, aż w końcu pozwoli wyeliminować je całkowicie. Lepiej gasić pragnienie wodą z dodatkiem cytryny lub mięty, herbatą lub domowymi napojami gazowanymi (wystarczy wymieszać niesłodzony sok owocowy z gazowaną wodą mineralną).
Kupuj produkty niesłodzone
Cukier zawarty jest nawet w ketchupie. Zaskoczenie? Nie ma jednak powodu do obaw, że ulubiony sos stanie na przeszkodzie postanowienia o wyeliminowaniu cukru z diety. Na półkach sklepowych znajdziemy szeroki wybór produktów niesłodzonych przeznaczonych dla diabetyków lub osób walczących z nadwagą. Warto po nie sięgnąć przy okazji najbliższych zakupów. Ważne jest również, by zapoznawać się z treścią etykietek na produktach i unikać tych, które zawierają sacharozę, syrop kukurydziany, fruktozę, sok z trzciny cukrowej, melasę lub wyciąg z jęczmienia słodowego.
Pozwól sobie zgrzeszyć
Niewielkie ilości cukru w diecie są dopuszczalne, więc od czasu do czasu można pozwolić sobie na małe szaleństwo. Zamiast jednak bez namysłu rzucać się na słodycze lub colę w dniu dyspensy, wyznacz sobie czas i formę spożywania cukru i uczyć z tego mały rytuał. Może to być słodzona poranna kawa lub kostka ciemnej czekolady zjedzona po kolacji. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dzienne spożycie cukru stanowiło 10% kalorii, co równa się 40 g, jeśli stosujemy dietę 1600 kcal.