Jak panierować ryby i mięso?

Wiele razy zdarza się, że zakupiony świeży kawałek mięsa lub ryby podczas obróbki w kuchni straci nie tylko smak, właściwą kruchość, ale też wartości odżywcze. Właściwa obróbka surowych produktów na żadnym etapie nie jest łatwą umiejętnością. Nie jest nią także panierowanie. Zdarza się, że panierka raczej trzyma się patelni niż ryby, albo że mięso pod panierką całkowicie wyschło. Kiedy chcemy przyrządzić smaczny obiad z panierowanym mięsem lub rybą w roli głównej, warto poznać kilka sprawdzonych sposobów.

Do smażenia w panierce nadają się oleje roślinne lub masło klarowane
Do smażenia w panierce nadają się oleje roślinne lub masło klarowane123RF/PICSEL
Nietypowa panierka do halibutaInteria Kulinaria

Jak panierować rybę

Przed panierowaniem i smażeniem rybę należy odpowiednio przygotować. Umyć, oczyścić z ości, następnie pokroić według uznania. Gotowe filety nie wymagają przygotowania. Rybę skrapiamy sokiem z cytryny i chłodzimy w lodówce przez pół godziny. Po wyjęciu osuszamy papierowym ręcznikiem i solimy z obu stron.

Przed panierowaniem ryby skropmy ją sokiem z cytryny
Przed panierowaniem ryby skropmy ją sokiem z cytryny123RF/PICSEL

W misce mieszamy surowe jajka z solą i pieprzem. Możemy dodać odrobinę mleka. Dokładnie roztrzepujemy widelcem. Na osobnych talerzykach przygotowujemy mąkę i bułkę tartą. Rybę obtaczamy, kawałek po kawałku, z obu stron, najpierw w mące, następnie w jajku, potem w bułce tartej. Bułkę tartą możemy zmieszać z mąką, pół na pół, dodając łyżkę mąki kukurydzianej dla ładnego koloru panierki, wtedy zamaczamy rybę najpierw w jajku, potem w mieszance mąki i bułki. Rybę smażymy na rozgrzanej patelni do uzyskania złotej barwy panierki, w zależności od gatunku ryby i grubości kawałków, od 3-4 minut z każdej strony, a nawet do 10 minut. Przewracamy delikatnie, aby nie uszkodzić panierki. Do smażenia ryby w panierce dobrze sprawdzi się masło klarowane lub olej słonecznikowy.

Paluszki rybne

Paluszki rybne są lubiane przez dzieci
Paluszki rybne są lubiane przez dzieci123RF/PICSEL

Ciekawym pomysłem na obiad, lubiany szczególnie przez dzieci, są paluszki rybne. W prosty sposób wykonamy je w domu. Na paluszki rybne nadaje się najlepiej mintaj, dorsz lub halibut. Filety kroimy w wąskie paseczki o grubości około 2 cm. Panierujemy i smażymy jak każdą rybę w panierce.  

Jak panierować mięso?

Wieprzowinę i cielęcinę trzeba przed panierowaniem dobrze rozbić
Wieprzowinę i cielęcinę trzeba przed panierowaniem dobrze rozbić123RF/PICSEL

Kolejność wydaje się oczywista. Jajko, mąka, bułka tarta. Sposób panierowania jest taki jak w przypadku ryb, ale to nie wszystko. Warto poznać więcej zasad, dzięki którym kotlety będą naprawdę udane. Mięso rozbijamy (drobiu nie rozbijamy, wieprzowinę, cielęcinę koniecznie) i panierujemy tuż przed smażeniem. Bułka tarta nie zdąży namoknąć sokami z mięsa. Aby panierka nie odeszła od mięsa, zadbajmy o to, aby ilość mąki i bułki tartej była niewielka. Cienka warstwa (tyle ile się przyklei) wystarczy, ale nie możemy też zostawić miejsc bez panierki. Możemy zmieszać dwa rodzaje mąki, mąkę pszenną wymieszać z niewielką ilością mąki ziemniaczanej. Do smażenia najlepiej użyć olejów rafinowanych, jak olej rzepakowy, olej kokosowy lub sojowy. Pamiętajmy, by kotlety były zanurzone w oleju mniej więcej do połowy ich grubości. Smażymy na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Kotlety schabowe lub cielęce smażymy około 8 minut, drobiowe krócej.

Kto lubi eksperymenty, może dodać do jajka roztrzepanego z solą, pieprzem i mlekiem lub do bułki tartej, zioła prowansalskie lub inne, ulubione przyprawy. Zamiast bułki tartej możemy użyć płatków migdałów lub płatków kukurydzianych.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas