Jak przechowywać orzechy włoskie?
Jesień to czas, gdy dojrzewają orzechy włoskie. Nie wszystkie uda się przetworzyć od razu, ponadto dobrze jest zachować część, tych bogatych w substancje odżywcze nasion, na zimę. Jak przechowywać orzechy włoskie?
Orzechy Włoskie: Bogate źródło substancji odżywczych
Orzechy włoskie to bogate źródło kwasów omega-3, pełnowartościowego białka i błonnika. Te nasiona zawierają wapń, magnez, fosfor i potas. W orzechach można znaleźć też witaminę A, C, K i E oraz witaminy z grupy B. Orzechy obniżają poziom złego cholesterolu, regulują ciśnienie krwi i mogą uchronić przed zawałem oraz chorobami układu krążenia. Spożywanie tych nasion pozytywnie wpływa na trawienie oraz wspomaga pracę mózgu i układu nerwowego.
Przechowywanie orzechów włoskich
Pierwszą i jedną z lepszych metod przechowywania orzechów włoskich, jest pozostawienie ich w łupinach. W tym celu zaraz po zebraniu należy rozłożyć je na gazecie w suchym i ciepłym miejscu, aby skorupka przeschła. W przeciwnym razie może pojawić się na niej pleśń. Następnie wystarczy wsypać orzechy do lnianego worka, wiklinowego kosza lub papierowej torebki i odłożyć w ciemne, suche miejsce. Łupiny ochronią orzechy przed nadmiernym wysuszeniem, pleśnią, jełczeniem zawartych w nich tłuszczy oraz zachowują ich smak.
Jak mrozić orzechy włoskie?
Nie zawsze mamy możliwość przechowywania nasion w łupinach, wówczas pojawia się pytanie jak przechowywać łuskane orzechy włoskie? Istnieje na to kilka metod.
Orzechy, które zostały obrane, można zamrozić. Jak pokazują badania, przechowanie orzechów w temperaturze poniżej -18 stopni Celsjusza przedłuża ich przydatność do spożycia do ponad dwóch lat! Jak mrozić orzechy włoskie? Można to zrobić na kilka sposobów.
Po pierwsze można rozłożyć na blaszce do pieczenia, talerzu lub innej płaskiej powierzchni i włożyć do zamrażarki na 24 godziny, po tym czasie przesypujemy je do szczelnego pojemnika lub woreczka. Inną metodą jest włożenie łuskanych orzechów do worka i włożenie do zamrażarki. Co kilka godzin warto poruszyć woreczkiem, aby orzechy nie przymarzły do siebie. Dzięki temu, jeśli później zechcemy ich użyć, nie musimy odmrażać całej bryły, a jedynie wybraną ilość.
Orzechy najlepiej mrozić w całości, a siekać czy mleć dopiero po rozmrożeniu. Zamrażać można także orzechy w łupinach. Mrożenie orzechów to najlepszy sposób przechowywania nie tylko ze względu na długi termin przydatności do spożycia, ale także ze względu na smak i aromat. Mrożone orzechy włoskie po odtajaniu smakują równie dobrze jak świeże.
Jak przechowywać orzechy włoskie bez łupin?
Choć dla wielu może wydać się to zaskakujące, dobrym miejscem dla przechowywania orzechów jest także lodówka. Badania wykazały, że nasiona w temperaturze od zera do czterech stopni Celsjusza zachowują świeżość nawet do 12 miesięcy. Do lodówki najlepiej włożyć je w słoiku lub innym szczelnym pojemnik, który nie dopuści zapachów do ich wnętrza.
Przechowywanie łuskanych orzechów w temperaturze pokojowej
Przechowywanie obranych orzechów w temperaturze pokojowej, to najgorsza z możliwych opcji, ponieważ nasiona szybko tracą smak, zapach i przestają być przydatne do spożycia. Czasem jednak nie mamy innej możliwości. Wówczas należy w miarę możliwości zadbać o szczelny pojemnik. Dostęp powietrza przyśpiesza procesy psucia się orzechów. Najlepiej przechowywać je w słoiku. Ponieważ nasiona te szczególnie lubią mole spożywcze, warto wrzucić do niego liść laurowy, który skutecznie odstraszy te szkodniki. Orzechy przed wsypaniem do pojemnika powinny być suche, w przeciwnym razie mogą pleśnieć, ale nie powinny być przesuszone, bo zabije to ich smak.