Jak przechowywać żywność w lodówce?

Dzięki lodówkom jedzenie nie psuje się, a takie produkty, jak owoce czy warzywa, dłużej zachowują świeżość. Jednak aby lodówka działała tak, jak należy, warto pamiętać o prawidłowym rozmieszczeniu produktów na półkach i w szufladach. Jeśli umieścimy jedzenie w nieprawidłowy sposób, narażamy się na rozwój groźnych bakterii, które mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu. Jak przechowywać żywność w lodówce? Jak sprawić, żeby zminimalizować ryzyko zatrucia? Przekonajmy się..

Lodówka
Lodówka ©123RF/PICSEL
Jak skutecznie pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki?Interia DIY

Jak umieszczać jedzenie w lodówce?

Jogurty
©123RF/PICSEL

Nieprzypadkowo lodówka mi kilka półek oraz szufladę, w której trzyma się produkty spożywcze. W każdej części urządzenia panuje inna temperatura, która pozwala zachować smak i właściwości konkretnych produktów. Warto wyrobić sobie nawyk odkładania jedzenia na odpowiednie miejsce: dzięki czemu zmniejszy się ryzyko jego zepsucia.

Górna półka

Jest to miejsce, w którym temperatura wewnątrz lodówki jest najwyższa. Najlepiej trzymać na górnej półce nabiał w opakowaniach, czyli mleko, jogurty czy kefiry, a także masło i sery. To tutaj powinny się też znaleźć dżemy i konfitury w słoikach. Dlaczego należy trzymać je właśnie tam? W wyższej temperaturze rozwijają się bakterie odpowiedzialne np. za perystaltykę jelit. Natomiast w niższej, paradoksalnie, te, które mogą wywołać zatrucia.

Środkowa półka

Wędliny
©123RF/PICSEL

To miejsce przeznaczone jest na różnego rodzaju wędliny, a także samodzielnie przygotowane potrawy, np. zupy czy dania główne. Tutaj też przetworzone resztki z obiadu, takie jak mięso czy gotowane lub pieczone warzywa. Warto przełożyć je do zamykanych pojemników lub szczelnie przykrytych naczyń, aby zminimalizować ryzyko przejścia” zapachów na inne produkty spożywcze. Kategorycznie zabronione jest umieszczanie w lodówce ciepłych lub gorących produktów.

Dolna półka

Na dolnej półce należy trzymać produkty surowe, takie jak mięso, ryby czy owoce morza. Oczywiście muszą być przełożone do szczelnych pojemników, gdyż w przeciwnym razie inne produkty spożywcze przejmą ich intensywny zapach. Warto umieszczać też je na podstawce czy talerzyku, aby puszczające soki nie zalały niższych partii lodówki. Trzeba pamiętać, że surowe mięso czy ryby szybko się psują, dlatego nie mogą być przechowywane dłużej niż dwa dni. Aby nie marnować żywności, lepiej je zamrozić.

Szuflady

Warzywa
©123RF/PICSEL

Większe lodówki posiadają dwie szuflady – po jednej na owoce i na warzywa. Najlepiej aby były ułożone luzem oraz nie były ułożone luzem oraz nieowinięte plastikową folią. Jeśli przed umieszczeniem w lodówce myjesz produkty, postaraj się, aby były one suche. Warto sprawdzać szuflady od czasu do czasu i usuwać z niej nadpsute produkty.

Półki na drzwiach

Na drzwiach znajduje się kilka półek. Na najwyższej znajdują się specjalne pojemniki na jajka, natomiast na niższej najlepiej przechowywać sosy takie jak: keczup, musztarda czy majonez. Natomiast dolna półka jest dedykowana dla napojów, takich jak soki czy nektary, które muszą być w zamkniętych i szczelnych opakowaniach.

Praktyczne wskazówki

Żeby jedzenie jak najdłużej zachowało świeżość, należy trzymać się kilku wskazówek. Przede wszystkim artykuły nie mogą stać w bardzo bliskiej odległości. Warto zrobić między nimi większą przestrzeń: zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza, a także zapobiegnie psuciu się artykułów spożywczych. Warto też trzymać porządek na półkach i produkty o dłuższym terminie ważności ustawiać w głębi lodówki. Natomiast te, które są mniej trwałe – bliżej drzwi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas