Jak przedłużyć trwałość przetworów?
Sezon na apetyczne owoce, warzywa i grzyby trwa w najlepsze, a my chętnie wykorzystujemy ich smak, aromat i walory odżywcze, robiąc z nich smakowite konfitury, dżemy, powidła, marynaty, przeciery czy sałatki. Przepisów na przetwory jest bez liku, ale o błąd w trakcie ich przygotowywania i przechowywania bardzo łatwo. Podpowiadamy, jak przedłużyć trwałość domowych specjałów i gdzie najlepiej je przechowywać, aby móc rozkoszować się ich smakiem aż do przyszłego lata.
Jak przedłużyć trwałość domowych przetworów?
Domowe przetwory to nie tylko doskonały sposób na przetestowanie naszych kulinarnych możliwości, ale jednocześnie perfekcyjny pomysł na zdrową przekąskę czy dodatek do potraw. Przygotowując je samodzielnie wiemy, co jemy i nie narażamy się na oddziaływanie polepszaczy czy konserwantów. By jednak nasza praca nie poszła na marne, musimy trzymać się odpowiednich zasad i sięgać po dodatki, które przedłużą trwałość domowych specjałów.
Cukier
Najprostszym i jednocześnie najpopularniejszym sposobem na przedłużenie trwałości przetworów z owoców, ale nie tylko, jest oczywiście cukier. Największe jego ilości dodajemy, rzecz jasna, do powideł i konfitur. Przetworów z owoców nie musimy ponownie gotować 9pasteryzować w słoikach, jeśli ciepłą owocową bazę przełożymy do gorących, wyparzonych słoików, starannie je zakręcimy, odwrócimy do góry dnem i położymy na blacie przykrytym ściereczką. Na koniec, gdy już ostygną, przenosimy je do piwnicy czy spiżarni.
Sól
Najlepszym naturalnym środkiem na przedłużenie trwałości przetworów warzywnych jest sól. Pod jej wpływem ogórki, kapusta czy inne warzywa ulegają procesowi kwaszenia lub kiszenia. Aby nasze działania nie poszły na marne, słoiki z kiszonkami należy starannie zakręcić - tak, aby uniemożliwić dostęp powietrza. Sekret prawidłowo zakiszonej kapusty tkwi w jej starannym ułożeniu, a konkretnie ugnieceniu i ubiciu oraz jej posoleniu.
Sól i cukier
Bywa, że sól i cukier występują w duecie i wspólnie przedłużają trwałość przetworów. Najlepszym przykładem są tutaj popularne korniszony. Do przygotowania specjalnej zalewy wykorzystujemy w tym przypadku wodę, ocet spirytusowy i wspomniane wcześniej sól i cukier. Warto pamiętać, że zalanie ogórków gorącą zalewą nie wystarczy. Należy je poddać pasteryzacji, czyli gotować w garnku z wodą, do momentu aż zmienią kolor. Na koniec gorące słoiki odwracamy do góry dnem, kładziemy na blacie i czekamy aż ostygną.
Wysoka temperatura
Tradycyjna pasteryzacja, czyli włożenie słoików z przetworami do garnka z wodą i ich gotowanie to najprostszy sposób na przedłużenie przydatności do spożycia nie tylko owoców, warzyw, czy grzybów, ale też wyrobów mięsnych. Wysoka temperatura niszczy drobnoustroje odpowiedzialne za psucie się naszych specjałów. Równie kluczowe jest szczelne zamknięcie słoika, pozwalające na odcięcie dostępu do powietrza.
Jak przechowywać przetwory?
Równie ważne jak pasteryzacja są warunki przechowywania, które zapewniamy naszym przetworom.
* Pamiętajmy, że słoiki po zagotowaniu muszą dobrze wystygnąć.
* Zadbajmy o to, aby miejsce, w którym przechowujemy przetwory, nie było nasłonecznione.
* Optymalnym miejscem dla przetworów jest zaciemniona, chłodna piwnica albo nieogrzewana spiżarnia.
* Jeśli nie masz piwnicy, przetwory przechowuj w kuchennej szafce, jak najdalej od źródeł energii - piekarnika, płyty czy kuchenki.
* Pamiętaj, że kiszonki i warzywne marynaty wymagają znacznie niższej temperatury przechowywania niż przetwory owocowe
* Na każdym słoiku z przetworami przyklej karteczkę, na której znajdzie się informacja na temat składu specjału i daty jego przygotowania.
* Regularnie przeglądaj przetwory i wyrzucaj te, które nie nadają się do spożycia
Jak długo przechowywać przetwory?
Zbyt długie przechowywanie powoduje, że nasze przetwory tracą walory odżywcze i negatywnie wpływają na zdrowie. Pasteryzacja przedłuża przydatność do spożycia, ale rozmaite kiszonki, drzemy, konfitury czy marynaty należy zużyć w ciągu roku. Jeśli zaobserwujemy niepokojące symptomy, takie jak pleśń, podniesione wieczko, dziwny zapach lub posmak, należy wyrzucić zawartość słoika.