Jak przetrwać zimę na menu roślinnym?

O zasady, którymi powinni kierować się weganie, komponując swoją dietę w okresie zimowym, zapytaliśmy dietetyk Hannę Stolińską-Fiedorowicz, współautorkę książki "Love Vegan". Sięgajmy na przykład po świeżą natkę pietruszki czy nasiona roślin strączkowych.

Kasza jaglana z dodatkiem rozgrzewającego cynamonu to idealna propozycja na śniadanie zimą
Kasza jaglana z dodatkiem rozgrzewającego cynamonu to idealna propozycja na śniadanie zimą123RF/PICSEL

- Surowe warzywa w okresie zimowym powinny stanowić dodatek do potraw, a nie być bazą posiłku. Obróbka termiczna zmniejsza zawartość witamin w szczególności w warzywach, ale duże ilości surowizny faktycznie powodują wychłodzenie organizmu. W okresie zimowym lepiej ograniczyć też zielone soki i koktajle - radzi Hanna Stolińska-Fiedorowicz.

Natomiast warto skupić się na gęstych, energetycznych, sycących i rozgrzewających zupach warzywnych, leczo warzywnym, pieczonych warzywach, szczególnie korzeniowych o wyższej zawartości skrobi.

W celu ogrzania organizmu, ale przede wszystkim dostarczenia energii, żelaza, magnezu i witamin z grupy B, warto szczególnie w okresie zimowym postawić na kasze i płatki. Dietetyk poleca szczególnie ciepłe, aromatyczne owsianki i jaglanki.

- Większą sytość i poczucie ciepła dają również suche nasiona roślin strączkowych bogate w białko, np. soczewica, ciecierzyca, fasola, groszek, itp. Warto szczególnie dodawać je do kasz, zup i warzyw - mówi Stolińska- Fiedorowicz. Co więcej, przy diecie roślinnej nasycą i rozgrzeją nas nasiona i orzechy oraz zdrowe oleje roślinne.

Ekspertka poleca również stosowanie rozgrzewających przypraw jak imbir, pieprz, chili, kurkuma, curry, czosnek, wypijanie aromatycznych ciepłych herbat i naparów ziołowych oraz dodawanie do potraw dużej ilości świeżej natki pietruszki bogatej w witaminę C.

Hanna Stolińska-Fiedorowicz jest dietetykiem kliniczny, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Współpracuje z osobami z problemem nadwagi i otyłości, chorób diet zależnych oraz będących na dietach alternatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem diet roślinnych. Jest współautorką książki "Love Vegan. Gotowy jadłospis na 21 dni", praktycznego przewodnika po kuchni wegańskiej. (PAP Life)

autor: Andrzej Grabarczuk

Zmysłowe smaki: Wegetariańskie burgeryInteria.tv
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas