Jak przyrządzić pysznego tatara?

Dobrego tatara nie tak łatwo przyrządzić. Oprócz świeżej polędwicy wołowej potrzebny jest jeszcze szereg dodatków. Jakich - wyjaśnia PAP Life prawdziwy "tatarowy" ekspert, kucharz Tomasz Marcinkowski.

Tatar
Tatar123RF/PICSEL

Po pierwsze, najlepiej, jeśli polędwica na tatara jest ręcznie siekana nożem, a nie przepuszczana przez maszynkę. To wymaga perfekcji i dokładności. Do tego, oczywiście, niezbędny jest bardzo ostry nóż.

Wybieramy dodatki i przyprawy: maggi (lżejsze w smaku) i olej słonecznikowy, sól, pieprz drobno mielony, pieprz młotkowany, siekane ogórki kiszone, siekane podgrzybki marynowane, siekaną cebulę białą, musztardę, żółtko.

- Olej słonecznikowy jest neutralny w smaku. Czasami jestem pytany, dlaczego nie używam oliwy z oliwek. Owszem, oliwa jest dobra, zdrowa, ale nie do tatara, bo dominuje smakiem - wyjaśnia szef kuchni.

Ciekawe w tym przepisie jest dodanie dwóch rodzajów pieprzu: drobno mielonego i grubo tłuczonego. "Ten młotkowany pieprz dodaję przy siekaniu dlatego, że w takie grube ziarna trafię czasem nożem, a wtedy uwalnia się świeży aromat pieprzu, na którym nam zależy i który podnosi smak tatara" - mówi Marcinkowski.

Do tatara dodawana jest też musztarda, ale odrobinę "ulepszona". "Do zwykłej musztardy sarepskiej dodajemy odrobinę słodkiej mielonej papryki i odrobinę miodu lipowego. Wołowina lubi odrobinę słodyczy" - dodaje ekspert.

- Cebuli dajemy dosyć sporo. To jest cebula biała cukrowa, ona jest łagodniejsza i dlatego tu nie ma obawy, że przedobrzymy z ilością - wyjaśnia Tomasz Marcinkowski.

Całość musimy dokładnie wymieszać, aby smaki się połączyły.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas