Jak rozpoznać świeżą rybę? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
O kupowaniu ryb zaczynamy myśleć intensywniej, gdy zbliża się Boże Narodzenie. W końcu ryba na wigilię musi być! Choć wybierać można wśród najróżniejszych gatunków i coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnego karpia, jedna rzecz pozostaje niezmienna. Podstawą smacznego i zdrowego posiłku są świeże produkty najlepszej jakości. Dowiedz się więc, jak kupować ryby. Ta wiedza przyda ci się niezależnie od daty w kalendarzu. Ocenianie ryby po wyglądzie jest jak najbardziej wskazane.
Przez nos do udanych zakupów
Osoby, które nie przepadają za rybami, często jako powód tego stanu rzeczy wskazują na specyficzny aromat mięsa. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że zazwyczaj miały do czynienia z nie do końca świeżymi egzemplarzami. Podczas zakupów w pierwszej kolejności zdaj się na zmysł węchu! Trzeba wiedzieć, że świeża ryba wcale nie ma intensywnego zapachu. Wyczuwalna powinna być jedynie delikatna morska woń. Z takim produktem można być pewnym kulinarnego sukcesu.
Spójrz rybie głęboko w oczy
To jeden z pierwszych kroków do rozpoznania dobrej ryby, dzięki której przygotujesz swój popisowy posiłek i to nie tylko od święta. Jeśli oczy są mętne i zapadnięte - powstrzymaj się od zakupu. Świeża ryba powinna mieć oczy wypukłe (tylko nieliczne gatunki cechują się narzędziem wzroku o płaskim kształcie) i lśniące z wyraźnie zarysowanymi źrenicami.
Kolor skrzeli ma znaczenie
Według znanego powiedzenia ryby głosu nie mają, ale wygląd ich skrzeli może powiedzieć bardzo dużo. Powinny mieć wyrazisty kolor. Purpurowy, czerwony, jasno lub ciemnoróżowy - to zależy od konkretnego gatunku. Zwróć uwagę, czy przylegają do skóry. Wyblakła barwa, ciemne plamy lub nalot świadczą o tym, że ryba leży w sklepie już zdecydowanie za długo. W takim przypadku musisz obejść się smakiem. Nie ufaj miejscom, w których sprzedaje się ryby z wyciętymi skrzelami.
Tylko skóra i łuski
By wybrać najlepszą rybę, trzeba zwrócić uwagę na każdy detal. Przyjrzyj się z uwagą jej skórze. Powinna być gładka, delikatnie wilgotna i błyszcząca. Lepki i gęsty śluz o podejrzanym szarawym odcieniu dyskwalifikuje ją w przedbiegach. Łuski z kolei muszą być lśniące i przylegające do ciała ryby. Jeśli widzisz w nich ubytki lub są ewidentnie nastroszone, na obiad musisz zaplanować inne danie.
Jak rozpoznać świeżą rybę? Dotknij!
Oto prosty test: mięso naciśnij lekko w jednym miejscu. Jeśli powróci do poprzedniego kształtu, oznacza to, że ryba jest świeża. Sprężyste i jędrne mięso okaże się najlepszym materiałem do wyczarowania pysznej potrawy na obiad albo uroczystą kolację. Gdy jednak po chwili zauważysz, że pozostało w nim wgłębienie - ryba na pewno nie jest pierwszej świeżości.
Sprawdzian ostateczny
W sklepie ryba wyglądała w porządku, ale w domu naszły cię wątpliwości? A może chcesz być pewny na 150 proc., że kupiony produkt nadaje się do obróbki kulinarnej i spożycia? Zweryfikujesz to w bardzo prosty sposób. Do dużej i głębokiej miski wlej wodę. Umieść w niej rybę - jeśli opadnie na dno, możesz pogratulować sobie udanego zakupu. Unosząca się przy powierzchni ryba jest nieświeża.
To cię zainteresuje:
Ile kosztuje karp na święta? Szykują się rekordy cen