Jak szybko rozmrozić mięso? Najlepsze patenty

Mięso często gości na naszych stołach. Świetnie smakuje, a także jest ważnym źródłem białka, żelaza oraz witamin z grupy B. Czasem zdarza się, że zamrażamy świeże lub już przyrządzone mięso. Nic w tym dziwnego, bo to najpopularniejszy sposób konserwowania żywności, który nie wpływa na jej smak, walory oraz właściwości zdrowotne. Problemem może być jednak rozmrażanie mięsa, ponieważ może przyczynić się do powstania groźnych zatruć pokarmowych, np. salmonellą. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby z zamrożone mięso nadawało się do przygotowania przepysznych i zdrowych dań.

Zamrożone mięso
Zamrożone mięso ©123RF/PICSEL

Rozmrażaj w lodówce

Mięso w lodówce
©123RF/PICSEL

Wiele osób, nieświadomych zagrożenia, wyciąga mięso z zamrażarki na blat i odczekuje kilka godzin, aż będzie można przygotować z niego posiłek. Nie powinno się tego robić, ponieważ w temperaturze pokojowej mogą rozwijać się i mnożyć bakterie, które powodują zatrucia pokarmowe. Dlatego lepiej sztukę mięsa umieścić w lodówce, na dolnej półce (tam jest najniższa temperatura). Zaletą tej metody jest fakt, że mięso będzie równomiernie rozmrożone. Niestety, w ten sposób trzeba dłużej czekać. W zależności od kawałka, może to trwać od kilku godzin do dwóch dni.

Patent z wodą

Rozmrażanie w lodówce
©123RF/PICSEL

Inną sprawdzoną metodą na rozmrażanie mięsa, jest umieszczenie go w misce z wodą. Należy jednak pamiętać o tym, aby używać do tego celu wody zimnej, nie zaś o temperaturze pokojowej (wtedy mogą się też mnożyć bakterie). Warto wiedzieć o tym, że, kawałek mięsa powinien być przechowywany w szczelnym woreczku (najlepiej strunowym), ponieważ ogranicza się wtedy rozwój drobnoustrojów. Taki sposób jest zdecydowanie szybszy od poprzedniego, bowiem półkilogramowy kawałek jest gotowy do użycia po ok. dwóch godzinach. Aby przyspieszyć proces, warto co 30 minut wymieniać wodę na nową.

Mikrofalowka

Rozmrażanie w mikrofalówce jest najszybszym sposobem, aby otrzymać gotowy kawałek mięsa. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że do tego celu nadają się wyłącznie urządzenia ze specjalnym programem. Przede wszystkim należy dostosować czas do wielkości mięsa (zbyt krótkie rozmrażanie powoduje, że środek pozostaje nadal surowy). Niestety, trzeba pilnować całego procesu, ponieważ kawałki mogą być na brzegach nadpieczone, co przyczynia się do całkowietej zmiany smaku.

Co zrobić, jeśli nie zużyliśmy rozmrożonego mięsa?

Kawałek mięsa
©123RF/PICSEL

Jeśli mięso, które rozmroziliśmy, nie zostało zużyte do przygotowania potrawy, nie wolno go ponownie zamrażać. Przede wszystkim dlatego, że mogą na nim rozwinąć się chorobotwórcze bakterie, takie jak np. Salmonella, powodujące poważne zatrucia pokarmowe. W takim wypadku mięso surowe trzeba wyrzucić albo poddać obróbce cieplnej i dopiero wtedy zamrozić lub zjeść.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas