Jak uratować przypalone lub przesolone danie?

Zwykło się mówić, że architekci przykrywają swoje błędy bluszczem, a kucharze majonezem. Niestety, nie wszystkie kuchenne wpadki zatuszujesz grubą warstwą sosu. Czasami musisz sięgnąć po bardziej skomplikowane metody. Ale nie przejmuj się! Poniżej znajdziesz listę składników, które zrównoważą smak, zamaskują pomyłki i wcale nie będziesz musiała wyrzucać dopiero co przygotowanej potrawy do kosza.

article cover
©123RF/PICSEL

Twarde mięso

©123RF/PICSEL

Czy zdarzyło ci się kupić mięso, które na pierwszy rzut oka wyglądało dobrze, jednak po ugotowaniu stało się twarde i ciężkie do żucia? Jeśli odpowiedź brzmi "tak", nie przejmuj się. Oto kilka trików, które sprawią, że mięso zawsze będzie delikatne i smaczne.

Użyj owoców

Jabłko, ananas oraz gruszka doskonale się nadadzą. Jeśli trzeba obierz owoc, a następnie pokrój go w cienkie plasterki. Przykryj mięso owocami i w ten sposób gotuj. Zawarty w nich sok świetnie zmiękczy mięso.

Przygotuj marynatę ze startej cebuli i jabłka w osobnej misce. Na koniec dodaj oliwę z oliwek i odrobinę sake. Zamarynuj mięso przez noc w lodówce. Zyska ono doskonały smak i będzie kruche.

Użyj coli

Cola świetnie zmiękcza mięso. Przed jego smażeniem namocz je w coca-coli na 10 minut. Następnie wyjmij mięso z marynaty, pozwól mu lekko wyschnąć i usmaż z czarnym pieprzem. Metoda ta nada twojemu mięsu wyśmienitego smaku. Dodatkowym bonusem jest to, że przepis ten da się także wykorzystać do przygotowania mięsa, które pokrojone jest na grube kawałki.

Użyj cytryny

Zamarynowanie mięsa w cytrynie na 30 minut przed gotowaniem sprawi, że stanie się ono bardziej miękkie. Możesz również użyć do tego celu octu, jednak w tym wypadku proces ten powinien trwać całą noc.

Przypalone mięso oraz inne produkty

©123RF/PICSEL

Jeśli przygotowując mięso skończysz z przypalonym kawałkiem białka, które jest w środku surowe, to odetnij spaloną część i gotuj je dalej z dodatkiem oleju, wody lub bulionu. Aby usunąć zapach spalenizny z dania, przełóż je do innej miski i przykryj wilgotną ściereczką. Wchłonie ona nieprzyjemny zapach. Innym sposobem na pozbycie się zapachu i smaku spalenizny jest dodanie do potrawy gorącego mleka.

Zimne dania

Czy kiedykolwiek przygotowywałaś w domu szwedzki stół? Jeśli tak, to pewnie wiesz, że niełatwo jest sprawić, aby gorące dania nie wystygły. Na szczęście, rozwiązanie jest dosyć łatwe. Przed wystawieniem dań ogrzej talerze oraz inne naczynia w piekarniku przez 5 minut, a następnie wyłóż na nie jedzenie. W przypadku zimnych dań wystarczy schłodzić je w lodówce.

Zbyt tłusty rosół

Jeśli rosół jest zbyt tłusty, to włóż go do lodówki i poczekaj aż się schłodzi i tłuszcz stwardnieje. Następnie wystarczy go usunąć.

Przyklejające się do patelni naleśniki

Istnieje kilka przyczyn przyklejania się naleśników do patelni. Jeśli ciasto jest zbyt mokre, dodaj do niego mąkę. Jeśli mąka jest niskiej jakości, dodaj do niej mąkę z pszenicy durum. Pamiętaj też, żeby podgrzać na patelni odrobinę oleju, zanim wyłożysz na niej ciasto.

Ostry smak cebuli

©123RF/PICSEL

Bardzo często zapach lub smak nieugotowanej cebuli może przeszkadzać. Jednak gotowanie dań bez tego składnika może okazać się sporym wyzwaniem. Na szczęście znamy kilka sposobów na to, jak sprawić, aby surowa cebula była smaczniejsza. Wystarczy, że pokroisz ją i umieścisz w misce z zimną wodą. Pozwoli to na pozbycie się jej ostrego smaku.

Słone mięso

Kwaśna śmietana pomoże pozbyć się zbyt słonego smaku mięsa. Włóż mięso do miski ze śmietaną i schłodź je. Alternatywą może być dodanie do dania niesolonej oliwy lub sosu z mąki (mąka, woda i kwaśna śmietana). Kolejnym rozwiązaniem może być niesolony dodatek, który uratuje posiłek. Jeśli przesoliłaś mieloną wołowinę, to dodaj do niej cienko pokrojoną kapustę, cukinię lub starte, surowe ziemniaki. Składniki te sprawią, że twoje danie będzie jeszcze bardziej delikatne i soczyste.

Przesolone warzywa

Warzywa staną się mniej słone, jeśli dodasz do nich kilka pomidorów. Pokrój je cienko i ugotuj razem z przesolonym daniem. Aby usunąć słony smak ugotowanych warzyw dodaj do nich nieosoloną zagotowaną wodę i gotuj przez kilka minut. Potrawy z grzybów mogą zostać uratowane przy użyciu niesolonych sosów, dodatków oraz kwaśnej śmietany.

Zbyt rzadki sos angielski

Sos angielski musi być gęstszy niż śmietana lub bita śmietana. Czasami jednak zdarza się, że jest on zbyt rzadki. Na szczęście, istnieje kilka trików, które go zagęszczą. Weź odrobinę mąki i wymieszaj. Jeśli w dalszym ciągu jest on za rzadki, dodaj więcej mąki. Możesz również spróbować pogotować sos przez kilka dodatkowych minut lub po prostu włożyć go do lodówki.

Mrożone warzywa

Odmrażanie ziemniaków przez 5-7 dni w pokojowej temperaturze (18-20°С) pomoże zredukować ich słodki smak. Z kolei mrożona cebula nie zepsuje się, jeśli będziesz ją odmrażać w temperaturze 3-5°С.

Przesolona zupa

art
©123RF/PICSEL

Jeśli dodałaś do zupy za dużo soli przedstawiamy kilka sekretów szefów kuchni, które pozwolą ci ją uratować:

Najprostszą metodą jest dodanie większej ilości wody i gotowanie jej przez kilka następnych minut. Metoda ta może jednak nie być do końca właściwa, ponieważ może wpłynąć na smak zupy.

Jeśli masz nieposoloną porcję bulionu, to wystarczy że dodasz go do garnka. Dzięki temu zupa będzie mniej słona i nie zmieni smaku.

Jeśli sposób z bulionem nie działa, możesz włożyć do garnka z zupą małą paczkę ryżu. Wchłonie on nadmiar soli.

Niektórzy kucharze używają cukru, aby naprawić smak zupy. Wystarczy, że położysz kostkę cukru na łyżkę i umieścisz ją w zupie. Poczekaj aż cukier się rozpuści i dodaj kolejny kawałek. Powtarzaj czynność aż zupa przestanie być za słona.

Produkty takie jak ziemniaki, kluski czy makaron również pomogą wchłonąć sól. Jeśli przepis na to pozwala, dodaj te składniki. Jeśli nie są one wymienione w przepisie, to wrzuć do zupy kilka obranych ziemniaków i gotuj je przez 10-15 minut, a następnie je wyjmij. Wchłoną one nadmiar soli i nie zepsują smaku dania.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas