Jak używać miodu jako lekarstwa?

Jeśli jedyny kontakt z miodem miałaś w supermarkecie, być może dziwisz się, dlaczego wokół niego tyle hałasu. Chodzi o to, że ma on naprawdę niezwykłe właściwości lecznicze. Osoby, które używają miodu jako lekarstwa wybierają miód organiczny, nieprzetworzony. To nie tylko smaczny słodzik do herbaty czy kawy. Służy nie tylko do jedzenia, ale można go również aplikować na skórę. Miód zapewnia bowiem wilgotne środowisko ważne w procesie gojenia się skóry, jak również przeciwdziała rozwojowi bakterii.

działanie miodu
działanie miodu© Photogenica
maseczka z miodu
© Photogenica

Maseczka z miodu pomaga w pozbyciu się zmarszczek, ponieważ nawilża i odżywia. Nakładamy miód na skórę i pozostawiamy na 10 – 20 minut, a następnie spłukujemy.

Miód od zawsze stosowany był jako środek łagodzący kaszel. Jemy dwie łyżki miodu przed pójściem spać. Działa podobnie jak syrop na kaszel. Łagodzi również ból gardła.

miód na przeziębienie
© Photogenica

Nieprzetworzony miód zawiera składniki przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wypróbuj go na obtarte kolano, które nie chce się zagoić.

W niektórych krajach w szpitalach stosuje się miód na trudno gojące się rany. Na przykład w Australii stosuje się gęsty miód o nazwie Manuka. W smaku jest on niemal kremowy. Używa się go również do leczenia oparzeń, gdyż przeciwdziała rozwojowi infekcji i dzięki niemu goją się one szybciej. Można nim również leczyć wrzody i stany zapalne dziąseł.

Miód działa leczniczo w przypadku zakażenia gronkowcem jamy nosowej. Antybiotyki doustne starszego typu nie wykazywały w tym przypadku pożądanego działania. Jedynie niektóre kremy i antybiotyki nowej generacji są w stanie pokonać to zakażenie. Niszczą jednak tkanki, pozostawiając strupy i blizny.

miód manuka
© Photogenica

Miód Manuka stał się w ostatnim czasie ulubionym środkiem do zwalczania infekcji i leczenia ran. Większość pacjentów stosuje go zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Działa łagodząco na ukąszenia pszczół i skaleczenia. Wykorzystywany jest w leczeniu parodontozy, egzemy, łuszczycy i grzybicy skóry. Wspomaga leczenie artretyzmu i trądziku. Pacjenci chorzy na raka cenią go za łagodzenie bólu gardła podczas chemioterapii. Miód Manuka w Australii stopniowany jest według swoich właściwości leczniczych. Warto kupić miód o stopniu co najmniej 15.

Twoja rodzina doceni masło miodowe czy miodowy sos do potraw z grilla. Należy pamiętać, że miód przechowuje się w temperaturze pokojowej i nie wolno go gotować.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas