Jak wykorzystać skórki z cytrusów?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie wyobrażał sobie, że na sklepowych półkach będzie można spotkać taką ilość cytrusów. Starszemu pokoleniu te owoce kojarzą się wyłącznie z wyczekiwaniem informacji o przybyciu statku z ich transportem, a teraz masowo pojawiają się u nas zimą. Cytrusy to wdzięczne owoce, ponieważ można z nich przygotować wiele deserów, a zjadane na surowo, dostarczają nam niezbędnej witaminy C. Jednak ich skórka jest często wyrzucana, a to powszechny błąd – ponieważ można ją wykorzystać do wielu celów.

Cytrusy to popularne i smaczne owoce
Cytrusy to popularne i smaczne owoce123RF/PICSEL
Cytryna w syropie - jak ją zrobić w domu?Interia Kulinaria

Z cytryny możesz zrobić aromatyczną przyprawę

Jeśli nie obca ci sztuka kulinarna i lubisz smaki azjatyckie, to zapewne wiesz, że częstą przyprawą jest pieprz cytrynowy, który dodaje nie tylko nuty pikanterii do potraw, ale wprowadza wyrazisty i orzeźwiający smak do dania. Zamiast kupować saszetki z pieprzem cytrynowym, można przygotować go samodzielnie. Wystarczy skórki z kilku cytryn dokładnie zetrzeć i wyłożyć je na blasze do pieczenia oraz dodać do niej taką samą ilość ziarnistego pieprzu oraz ziela angielskiego. Całość wysusz w piekarniku nagrzanym do 100 stopni przez dwie godziny. Po tym czasie wystarczy całość zmielić i cieszyć się oryginalną przyprawą.

Zdrowsza przekąska

Kandyzowana skórka pomarańczowa jest bardzo smaczna i zdrowa
Kandyzowana skórka pomarańczowa jest bardzo smaczna i zdrowa123RF/PICSEL

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie lubi od czasu do czasu sięgnąć po słodycze. Choć w nadmiarze są główną przyczyną otyłości i cukrzycy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić zdrowszą wersję łakoci. Do tego celu świetnie nadają się skórki z cytrusów. Wystarczy obrać dowolny owoc, usunąć białą część - albedo - i pokroić na małe kawałki. Zagotuj je w garnku z wodą przez kwadrans, a następnie przecedź i pozostaw do wystygnięcia. W międzyczasie do rondelka wsyp 100g cukru i 100ml wody, zgotuj często mieszając do momentu, aż powstanie gęsty syrop. Nie pozostaje nic innego, jak wrzucenie do niego skórek i gotowanie na małym ogniu przez pół godziny. Tak kandyzowaną skórkę należy wyciągnąć, wysuszyć i obtoczyć w cukrze pudrze. Pycha!

Dżem

Choć na sklepowych półkach dżemy z owoców cytrusowych nie są żadną nowością, to ich cena czasami może odstraszyć. Jeśli mamy dużo cytrusów, najlepiej pomarańczy, warto przyrządzić z nich dżem. Jego przygotowanie nie jest trudne - wystarczy je obrać, z miąższu usunąć jak najwięcej błonek (a szczególnie z tych części, gdzie jest albedo) oraz pokroić na mniejsze kawałki. Skórkę pomarańczową warto zetrzeć i wrzucić do rondelka razem z cząstkami owocu. Całość należy podgrzać i dodać tyle wody, aby zawartość się nie przypalała. Po kilkunastu minutach wystarczy dodać kilka łyżek cukru i gotować do momentu, aż odparuje woda. Gotowy dżem najlepiej przełożyć do słoików albo podać od razu po przestudzeniu.

Zastąp nimi żelatynę!

Dżem pomarańczowy to wspaniały dodatek do kanapek i grzanek
Dżem pomarańczowy to wspaniały dodatek do kanapek i grzanek123RF/PICSEL

Przygotowanie niektórych łakoci, tak jak np. dżemów czy galaretek, wymaga użycia żelatyny. Choć to całkiem bezpieczny produkt, niektórzy się go wystrzegają. Przede wszystkim za sprawą choroby szalonych krów, czy kierując się pobudkami etycznymi. Jednak dodatek skórek może rozwiązać problem, bowiem zawarte w nich pektyny mają właściwości żelujące. Chcąc stworzyć dżem lub galaretkę, warto dodać do owoców dużą ilość skórki pomarańczowej czy cytrynowej.

Nie tylko do gotowania!

Obecnie wiele osób unika również drażniących detergentów, ponieważ mogą szkodzić dzieciom i alergikom, a także nie wpisuje się w trend "eko". Dlatego wiele osób szuka alternatywnych rozwiązań, które - wbrew pozorom - są na wyciągniecie ręki. Niektórzy sięgają po ocet, który ma niezwykłą siłę czyszczącą i dezynfekującą powierzchnię. Jednak wiele osób unika go za sprawą drażniącego zapachu. Z pomocą przychodzi skórka z cytrusów - wystarczy ją pokroić, wrzucić do butelki ze spryskiwaczem i zalać octem. Woń specyfiku będzie mniej wyczuwalna, a działanie octu - spotęgowane.

Naturalny odświeżacz powietrza

Cytrusy doskonale nadają się na odświeżacz powietra
Cytrusy doskonale nadają się na odświeżacz powietra123RF/PICSEL

Skórki cytrynowe mają bardzo intensywny zapach. W łatwy sposób można wykorzystać tę zależność i przygotować z nich odświeżacze powietrza. Wysuszone skórki wystarczy przesypać do lnianych woreczków i umieścić w różnych zakamarkach domu. Oczywiście, można także sięgnąć po świeże skórki, jednak trzeba je często wymieniać, ponieważ szybko pleśnieją. Natomiast świeże skórki mogą w szybki sposób odświeżyć wnętrze lodówki lub mikrofalówki. W przypadku pierwszego urządzenia wystarczy umieścić je we wnętrzu. Mikrofalówkę łatwo odświeżysz, jeśli podgrzejesz odrobinę "odpadków" w jej wnętrzu. Stosując te patenty otrzymasz podwójną korzyść: nie tylko wprowadzisz świeży zapach do pomieszczeń i zakamarków, ale usuniesz szkodniki, w tym mole spożywcze czy odzieżowe.

Naturalny kosmetyk

Jeśli twoja skóra już dawno pożegnała się z blaskiem i dobrą kondycją, nie trzeba załamywać rąk. Z pomocą przyjdzie domowy specyfik na bazie drobno startych skórek cytryny. Wystarczy zmieszać je z odrobiną cukru i oliwą w takiej ilości, aby powstała pasta. Wcieranie specyfiku pobudzi ją do regeneracji, złuszczy naskórek oraz pomoże usunąć przebarwienia.

Sprawdź najnowsze promocje i korzystaj z listy zakupowej ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas