Jak zrobić góralską kwaśnicę?
Kwaśnica jest tradycyjną zupą kuchni podhalańskiej, która zyskała uznanie wśród wielu turystów odwiedzających góry. Nie tylko wyśmienicie smakuje, ale również rozgrzewa, syci i dodaje mnóstwa energii. Wiele gospodyń strzeże swojego unikalnego przepisu na kwaśnicę, dlatego w innych regionach Polski nie smakuje tak wybornie. Sekret tkwi w dobrej jakości składnikach, takich jak kapusta kiszona oraz wędzone żeberka, które nadają zupie wyjątkowego aromatu. Poza tym wiele osób myli to tradycyjne danie z kapuśniakiem i dodaje do niej produkty, które psują cały efekt. Na szczęście w domowych warunkach można przygotować samodzielnie góralską kwaśnicę. Zadanie nie jest trudne, należy trzymać się tylko kilku zasad. Jak ją prawidłowo przygotować? Jakie składniki są do niej potrzebne? Czego nie wolno dodawać do oryginalnej zupy?
Kwaśnica: Potrzebne składniki
Sekretem wyśmienitej kwaśnicy są dwa dobrej jakości składniki. Aby zupa miała wyśmienity smak, należy zaopatrzyć się w kilogram żeberek wędzonych oraz kilogram kapusty kiszonej (nie zakwaszanej). Nie powinno się dodawać do zupy octu ani cytryny, ponieważ składniki te zepsują cały efekt. Do zakwaszenia przyda się pozyskana z kapusty szklanka soku (zalewa, w której się kisiła). Bardzo ważne są również przyprawy: pięć ząbków czosnku, kilka ziaren jałowca, po jednej gałązce tymianku i rozmarynu, łyżeczka cząbru, odrobina lubczyku i około czterech/pięciu grzybów (opcjonalnie).
Sposób przygotowania
Wędzone żeberka należy pokroić na mniejsze kawałki, wrzucić do garnka, zalać wodą i dodać przyprawy (oprócz czosnku i cząbru). Całość zagotować na małym ogniu tak, aby powstał bulion. W drugim garnku należy umieścić posiekaną kiszoną kapustę, zalać wodą tak, aby była przykryta i gotować do miękkości. Kiedy kapusta jest już gotowa, wystarczy zawartość naczynia przelać do przygotowanego wcześniej wywaru mięsnego, doprawić solą, pieprzem oraz cząbrem i czosnkiem (przeciśniętym przez praskę). Jeśli kwaśnica jest za mało kwaśna, można dodać do niej soku z kiszonej kapusty.
Podawanie zupy
Kwaśnicę można jeść na wiele sposobów. Wyśmienicie smakuje zaraz po przyrządzeniu, jednak niektórzy uważają, że najsmaczniejsza jest, kiedy trochę odstoi. Zupę można jeść z dodatkiem kromki chleba lub ugotowanymi osobno ziemniakami (w całości albo w formie puree). Najczęściej popełnianym błędem podczas przygotowywania kwaśnicy jest dodawanie do wywaru włoszczyzny (marchwi, selera, pietruszki i pora). Warzywa te łagodzą smak zupy, co sprawia, że ma niewiele wspólnego z oryginałem - przypomina wtedy znany w innych regionach Polski kapuśniak.