O jakiej porze najlepiej pić kawę?
Jedna o poranku, druga po południu, gdy energii do pracy zaczyna brakować – wielu z nas właśnie w taki sposób raczy się aromatycznym napojem. Jednak czy ranek i popołudnie to rzeczywiście najlepszy czas na picie kawy? Oto co na ten temat mają do powiedzenia naukowcy i bariści.
By dodać sobie energii, by odegnać senność, dla smaku, przy okazji spotkania towarzyskiego - powodów, by sięgnąć po filiżankę małej czarnej jest wiele. Badania pokazują, że ¾ Polaków pije kawę codziennie, a statystyczny, mieszkający nad Wisłą miłośnik tego napoju, rocznie spożywa go w ilości ok. 95 litrów.
Kawę pijemy więc chętnie. Jednak, czy pijemy ją w taki sposób, by jak najskuteczniej wykorzystać moc tego niezwykłego napoju?
Zobacz również: Kawa doskonała, czyli jaka?
Kiedy wypić pierwszą kawę?
Jak się okazuje, wiedza naukowa w części przeczy naszym przyzwyczajeniom. Eksperci bowiem odradzają spożywanie kawy zaraz po przebudzeniu. Dlaczego? Wszystko z powodu porannego poziomu kortyzolu. Zaraz po przebudzeniu poziom tego hormonu jest wyjątkowo wysoki - organizm sam potrafi wygenerować energię, niezbędną do rozpoczęcia dnia.
Kawą najlepiej byłoby wspomóc się około dwóch godzin po przebudzeniu, gdy działanie naturalnego paliwa zdąży już trochę osłabnąć.
Zobacz również: Ewa Wachowicz o rodzajach kawy. Który wybrać?
Kiedy wypić popołudniową kawę?
W przypadku popołudniowej kawy nauka nie daje już konkretnej odpowiedzi. Eksperci mają jednak dla nas kilka wskazówek, którymi warto się kierować, planując przerwę na małą czarną.
Po pierwsze, warto wsłuchiwać się w potrzeby własnego organizmu. Po kawę sięgamy zwykle wtedy, gdy poczujemy zmęczenie. Jak się okazuje za takim impulsem stoi nie tylko przyzwyczajenie, ale również natura: kofeina blokuje bowiem receptory adenozyny - substancji, wydzielającej się podczas intensywnej pracy neuronów. Jeśli więc poczujemy chęć na kawę, może to oznaczać, że rzeczywiście potrzebujemy chwili przerwy.
Po drugie, warto skorelować "coffee break" z porą posiłku. Kofeina może zaburzyć wchłanianie pewnych składników odżywczych. Warto więc zrobić godzinną przerwę między obiadem, a filiżanką espresso.
Zobacz również: Orzechówka. Jakie ma właściwości i jak ją zrobić?
Kiedy można wypić ostatnią filiżankę kawy?
A co z sytuacją, kiedy pracujemy do późna? W takiej sytuacji lepiej nie wspomagać się kofeiną. Naukowcy zalecają, by ostatnią filiżankę kawy wypić nie później niż 6-7 godzin przed snem.
Jeśli więc energii zaczyna brakować nam w okolicach godz. 18 lepszym rozwiązaniem niż mała czarna będzie krótki spacer, seria prostych ćwiczeń fizycznych czy piętnastominutowa drzemka.