Jak zrobić przetwory z pomidorów na zimę?

Jeśli mamy w domowych zapasach pomidory z własnej działki albo uwielbiamy te soczyste warzywa i zawsze znajdują się na naszej liście zakupów, to warto z nich przygotować domowe przetwory! Własnoręcznie wykonane wiktuały to idealna sposób na wyczarowanie wyśmienitych dań kuchni włoskiej, ale nie tylko! Przygotowanie przetworów pomidorowych na zimę to podwójna korzyść: otrzymujemy nie tylko smaczne, ale i zdrowe produkty, ponieważ obfitują one w dobroczynny dla naszego serca likopen. Zatem, jak zrobić przetwory z pomidorów na zimę? Garść inspiracji znajdziesz poniżej!

Sezon na pomidory jest bardzo krótki, ale zawsze obfituje w bogate zbiory!
Sezon na pomidory jest bardzo krótki, ale zawsze obfituje w bogate zbiory!123RF/PICSEL

Usuń z pomidorów skórkę

W wielu przepisach zaleca się, aby z pomidorów usunąć skórkę. Nie inaczej jest w naszych propozycjach. Choć skórka obfituje w wiele składników odżywczych, to jej obecność nie tylko wpływa na konsystencję przetworów (nawet po zmiksowaniu odznacza się w potrawie i przypomina łuskę), to także może wpłynąć na smak - ponieważ nadaje ona przetworom goryczkę. Oczywiście, jeśli nie widzimy problemu w obecności pomidorowej skórki, czynność można pominąć. 

Jak usunąć skórkę z pomidorów? To bardzo łatwe - wystarczy delikatnie naciąć (na krzyż) warzywo od spodu, a następnie włożyć na minutę do miski wypełnionej wrzątkiem. Po upływie podanego czasu, pomidory należy zahartować w zimnej wodzie - skórka odchodzi bardzo łatwo. 

Domowy keczup

Keczupu chyba nikomu przedstawiać nie trzeba, ponieważ to jeden z najpopularniejszych na świcie sosów serwowanych na zimno. To właśnie on wzbogaci kanapki oraz niektóre dania na ciepło. Zastosowań keczupu jest mnóstwo, więc warto mieć go pod ręką - zwłaszcza ten przygotowany samodzielnie. Co będzie potrzebne do wykonania keczupu?

Niezbędne będą dwa kilogramy pomidorów, duża cebula (albo dwie mniejsze), dwa ząbki czosnku, a także 100ml octu jabłkowego, pół szklanki cukru, łyżka gładkiej musztardy, łyżka masła, a także przyprawy: sól, pieprz i zmielone ziele angielskie. Oczywiście, z przyprawami można eksperymentować: dla lepszego efektu przepis warto wzbogacić papryką (ostrą, słodką lub wędzoną) oraz ziołami: prowansalskimi, oregano lub bazylią.

Na początku warzywa trzeba pokroić na mniejsze kawałki: cebulę i pomidory w drobną kostkę, a czosnek posiekać. Na maśle zeszklić najpierw cebulę i czosnek, a później dodać pomidory. Gdy zawartość garnka puści soki, całość dusić do momentu, aż będzie miękka. Tak przygotowany mus należy przetrzeć przez sitko, aby pozbyć się nadmiaru pestek. 

Otrzymane w ten sposób pomidory należy poddusić razem z przyprawami, aż uzyskają odpowiednią konsystencję - trwa to około 30 minut. Należy pamiętać, że w wypadku ziół lepiej je dodać na sam koniec gotowania, ponieważ zbyt wcześnie umieszczone w garnku tracą swoje właściwości. Gotowy keczup wystarczy przełożyć do słoików i zapasteryzować, aby móc z niego korzystać zimą!

Pomidorowa pasta

Bez pasty pomidorowej nie powstanie dobry sos do pizzy czy makaronu
Bez pasty pomidorowej nie powstanie dobry sos do pizzy czy makaronu

Pasta pomidorowa to idealne rozwiązanie wtedy, gdy zimą nie mamy pomysłu na obiad. To właśnie ona może być bazą sosu do makaronu, posłużyć do posmarowania pizzy, a także można dodać ją do bulionu, aby uzyskać błyskawiczną pomidorówkę! Możliwości jest co niemiara, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Czego potrzebujemy do zrobienia pasty pomidorowej?

Aby otrzymać domową pastę pomidorową, należy przygotować trzy kilogramy pomidorów, trzy duże cebule, pieprz, sól oraz dwie łyżki cukru.

Pokrojone pomidory wystarczy umieścić w garnku i rozgotować: najpierw na małym ogniu, a kiedy puszczą soki - na większym (trzeba je często mieszać, aby się nie przypaliły). Kiedy będą bardzo miękkie, należy je - podobnie jak w przypadku ketchupu - przetrzeć przez sito i znów zagotować. Teraz czas na pozostałe dodatki - cebulę można wcześniej zeszklić na maśle, co doda paście wyjątkowego smaku. Kiedy woda odparuje (ok. 20 minut) gotową pastę warto przełożyć do mniejszych słoików i w miarę potrzeby zapasteryzować.

Pomidory ze słoika

Jeśli ktoś uwielbia pomidory z puszki, to ta propozycja jest idealnym rozwiązaniem, kiedy w sklepie akurat ich zabraknie. Takie pomidory mają ogromną ilość zastosowań, a te przygotowane własnoręcznie, na pewno będą pozbawione sztucznych dodatków. Co potrzeba do przygotowania pomidorów ze słoika? Wyłącznie dojrzałych i soczystych warzyw oraz soli kamiennej (opcjonalnie zwykłej). 

Pokrojone pomidory wystarczy umieścić w misce i dodać do nich niewielką ilość soli oraz dokładnie wymieszać. Kiedy puszczą sok, wystarczy warzywa wraz z sokiem przełożyć do słoików, dokładnie zakręcić i zapasteryzować dowolnym sposobem.

Prawda, że proste? Takie pomidory ze słoika to lepsza alternatywa dla tych z puszki! Oczywiście, można takie domowe przetwory wzbogacać dodatkami - cukrem (będą mniej kwaśne) i ziołami: bazylią, oregano, lubczykiem lub ziołami prowansalskimi!

Dlaczego warto jeść przetwory pomidorowe zimą?

Jedz przetwory pomidorowe jak najczęściej: Pomogą zachować zdrowie!
Jedz przetwory pomidorowe jak najczęściej: Pomogą zachować zdrowie!

Wydawać by się mogło, że obróbka termiczna pozbawia warzywo cennych wartości odżywczych. Jednak w przypadku pomidorów jest zgoła inaczej, ponieważ to właśnie ona zwiększa ilość likopenu! Substancja obecna w pomidorach działa przeciwzapalnie oraz przeciwgrzybicznie. Na dodatek poprawia kondycję żył i tętnic, a także jest wrogiem tzw. złego cholesterolu, który sprzyja rozwojowi miażdżycy. Likopen ponadto wzmacnia kości oraz działa antyoksydacyjnie - może pomóc usunąć zalegające w organizmie toksyny oraz odciążyć wątrobę i nerki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas