Jak zrobić słodki marcepan domowym sposobem?
Popularny przysmak, który podbił podniebienia wielu osób. Słodycze na bazie marcepanu dostaniemy nie tylko w wielkich marketach, ale także mniejszych sklepach spożywczych. Sposobów na wykorzystanie marcepanu w kuchni jest wiele. Zanim jednak przejdziemy do kulinarnych eksperymentów z jego udziałem, sprawdźmy, jak przygotować go samodzielnie.
Spis treści:
Czym jest i skąd pochodzi marcepan?
Pod tajemniczo brzmiącą nazwą marcepanu kryją się zmielone migdały utarte z cukrem. Gotowa masa marcepanowa stanowi urozmaicenie wypieków. W sklepach spożywczych znajdziemy ją także pod postacią słodyczy, m.in. cukierków oraz batoników. Osoby zawodowo lub amatorsko zajmujące się cukiernictwem często korzystają także z barwionego marcepanu, używanego do przygotowywania figurek oraz licznych ozdób.
Historia marcepanu rozpoczyna się najprawdopodobniej w krajach arabskich. Mówi się, że wymyślili go Persowie, czego potwierdzeniem mają być zapiski perskiego doktora Rhazesa, datowane na IX wiek. Tradycję wyrabiania marcepanu kultywuje się także w hiszpańskim Toledo. Przysmakiem zajadają się mieszkańcy Wenecji, Sycylii oraz Neapolu. Co ciekawe, wzrost popularności oraz dostępności marcepanu przypada na XIX wiek, kiedy to wzmożono produkcję cukru z buraków cukrowych.
Masa marcepanowa - niezbędne produkty
Bazą marcepanu jest mączka migdałowa, czyli bardzo drobno zmielone migdały. Z powodzeniem dostaniemy ją w większych marketach lub sklepach internetowych. Możemy także przygotować ją w domu, miksując sparzone oraz obrane ze skórki orzechy. Cukiernicy polecają także wzbogacenie masy o kilka kropel olejku migdałowego, który dodatkowo podkręci smak oraz aromat.
Składniki:
- 260 g cukru pudru
- 350 g mielonych migdałów lub mączki migdałowej
- 175 g drobnego cukru
- 2 duże jajka
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- szczypta soli
Przygotowanie domowego marcepanu
- Do miski przesiewamy cukier puder, a następnie łączymy go z drobnym białym cukrem oraz mielonymi migdałami.
- W odrębnym naczyniu ubijamy jajka z dodatkiem soli. Gdy zaczną robić się puszyste i podwoją swoją objętość, dodajemy sok z cytryny i miksujemy jeszcze przez chwilę.
- W kolejnym kroku do napowietrzonych jajek zaczynamy powoli wsypywać suche składniki, nie przestając ubijać całości.
- Kiedy zauważymy, że masa gęstnieje, wyjmujemy ją na silikonową stolnicę i zagniatamy, podsypując odrobiną cukru pudru.
- Gotowy marcepan powinien przestać kleić się do rąk i nabrać elastycznej formy. Tak przygotowany wkładamy do miski, szczelnie przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do lodówki na ok. 2-3 godziny.
- Marcepan z dodatkiem jajek może leżeć w lodówce nie dłużej niż dwa dni, a najlepiej zużyć go od razu po przygotowaniu.
Sprawdź również: