Jak zrobić syrop na kaszel z liści fiołka i miodu?
Dzisiaj chcemy wam pokazać, jak zrobić prosty syrop, który może być pomocny w leczeniu kaszlu i innych schorzeń związanych z drogami oddechowymi. To interesujące, że badano również właściwości fiołka pod kątem działania przeciwnowotworowego i okazało się, że jest szczególnie skuteczny przeciwko chorobom jamy ustnej. Pamiętajmy, że domowe sposoby leczenia działają w przypadku jednych osób, a w przypadku innych – nie. Podchodźmy więc do wszelkich ziołowych leków z otwartym umysłem i zastrzeżeniem, że dany środek może pomóc, ale może też w naszym przypadku nie zadziałać.
Rzeczy, których potrzebujesz
* świeże lub suszone liście fiołka
* woda
* miód (najlepiej nieprzetworzony, pochodzący z lokalnej pasieki)
Podstawową ilością do wykonania tego syropu jest 1 część wywaru z liści fiołka i 2 lub 3 części miodu. Weź liście fiołka, świeże lub suszone, i włóż je do słoika. Jeśli nie masz fiołków z własnego ogródka, możesz zamówić organiczne listki. (Fiołki afrykańskie – roślina doniczkowa – NIE są prawdziwymi fiołkami i NIE powinny być użyte jako ich zamiennik do wykonania tego syropu).
Najlepiej robić małe ilości syropu, więc daj liście fiołków do wysokości nie większej niż 1/3 słoika. Wlej do nich zimną wodę, tak by przykryła liście i pozostawiam do naciągnięcia na noc. Rano gotuj miksturę na wolnym ogniu przez 15 minut, a następnie przecedź płyn, oddzielając liście. Uzyskasz wywar w kolorze zielonej herbaty. Odmierz niewielką ilość płynu.
Pozostały płyn pozostaw, aby wlać go do kąpieli w wannie. Istnieją też doniesienia mówiące, że ręcznik zanurzony w takim wywarze i położony na karku pomaga w uśmierzeniu bólów głowy. Pierwsza część syropu powinna mieć około 50 ml.
Teraz dodajemy dwa razy tyle miodu; niektórzy zielarze dodają go 3 razy tyle – zależy to od osobistych preferencji, a więc również od twoich upodobań. Podgrzewaj wywar z miodem na bardzo małym ogniu aż do całkowitego połączenia się składników. Mieszanka bardzo szybko zacznie się gotować – dlatego trzeba utrzymywać temperaturę poniżej 40 stopni Celsjusza, żeby nie zniszczyć właściwości miodu.
Wlej uzyskany płyn do wysterylizowanego słoika i szczelnie zamknij. Przechowuj w lodówce. Termin przydatności do spożycia syropu to co najmniej miesiąc. Dodanie do niego kilku łyżek wódki lub brandy zakonserwuje płyn na znacznie dłużej.
Podpisz swoją miksturę, aby nie pomylić jej z niczym innym!
Dawkowanie: 1 do 2 łyżek dla dzieci, 1 łyżka dla dorosłych do 5 razy dziennie, według potrzeb. Na przykład, możesz stosować nalewkę z imbiru , na ból brzucha. Zamiast mieszać ją z miodem, dodaj do łyżki uzyskanego syropu. Dzięki temu uzyskasz podwójne działanie lecznicze.
Uwaga!
Proponowany syrop jest idealny dla dzieci, jednak pamiętajmy, że nie powinno się podawać miodu dzieciom poniżej 12 miesiąca życia. Jeszcze jedna uwaga: fiołki mają lekkie działanie przeczyszczające. Mogą one okazać się przydatne lub niepożądane, w zależności od objawów przeziębienia.