Jak zrobić zsiadłe mleko? Sprawdzone metody

Zsiadłe mleko bez wątpienia należy do grupy najzdrowszych napojów. Niestety, dzisiaj mało kto po nie sięga, nie mówiąc już o jego samodzielnym przygotowywaniu. Rezygnując ze spożywania zsiadłego mleka pozbawiamy nasz organizm wielu cennych składników odżywczych. Napój ten bogaty jest w sporo witamin oraz minerałów, a także substancji dobroczynnie wpływających na nasze zdrowie. Zsiadłe mleko wzmacnia odporność organizmu, zapobiega zaparciom, biegunkom oraz wzdęciom, a ponadto, ma doskonały wpływ na kości dzięki dużej zawartości wapnia. Poza tym, zsiadłe mleko jest pyszne i bardzo przyjemne w konsystencji. Zachęcamy, by przygotować je samodzielnie w domu. Podpowiadamy sprawdzone sposoby.

article cover
©123RF/PICSEL

Niepasteryzowane mleko

©123RF/PICSEL

To jeden z klasycznych sposobów przygotowywania zsiadłego mleka. Kupujemy niepasteryzowane mleko, przelewamy je do miski i odstawiamy na kilka dni w ciepłe miejsce. Mleko powinno zmienić konsystencję na podobną do śmietany. Możemy go pić lub stosować do potraw jako zamiennik jogurtu naturalnego lub śmietany. Warto pamiętać, że najlepiej zsiada się mleko prosto od krowy. Dzisiaj trudno je dostać, ale jeśli tylko będziemy na wsi, gdzie doi się krowy, koniecznie zaopatrzmy się w takie mleko.

Mleko i kefir

©123RF/PICSEL

Kolejna metoda przygotowania zsiadłego mleka jest bardzo prosta. Do mleka typu UHT dodajemy dużą łyżkę kefiru, a następnie mieszamy całość. Odstawiamy mleko z kefirem w ciemne miejsce na dwa dni. Po upływie tego czasu napój będzie gotowy.

Mleko i kwaśna śmietana

©123RF/PICSEL

By przyspieszyć proces zsiadania się mleka, warto dodać do mleka UHT kilka łyżek kwaśnej śmietany. Następnie odstawiamy miksturę w ciemne miejsce na kilka dni. Zsiadłe mleko powinno być gotowe.

By nasz organizm odczuł pozytywne właściwości zsiadłego mleka, należy pić go kilka razy w tygodniu w umiarkowanych ilościach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas