Jaką zupę wybrać na obiad? Najlepsze propozycje

Nie bez powodu zupy przywołują sielskie wspomnienia z dzieciństwa. Ich zjawiskowy aromat unosił się zwykle w rodzinnych domach, a nasze mamy czy babcie często osiągały mistrzostwo w ich przyrządzaniu. Porcja apetycznej pomidorowej, jarzynowej czy pieczarkowej potrafiła zadowolić nawet największego niejadka. Wiedzeni sentymentem często chcemy wrócić do tego niezapomnianego smaku czy aromatu i eksperymentujemy w kuchni, tworząc nie mniej apetyczne propozycje kulinarne. Jak przygotować zupę, aby mile zaskoczyła naszych domowników czy gości i zaspokoiła wymagania nawet najbardziej wybrednych smakoszy? Podpowiadamy.

Zupa pomidorowa
Zupa pomidorowa ©123RF/PICSEL
Klasyczna zupa jarzynowaInteria Kulinaria

Powody, dla których warto jeść zupy

Zupa ogórkowa
©123RF/PICSEL

Jeśli zastanawiasz się, czy warto jeść zupy, albo zbyt rzadko je gotujesz, dowiedz się, dlaczego warto to zmienić i poznaj powody, dla których warto je gotować

Zupy nie tuczą

Pamiętaj, że zupy nie są tuczące. Odpowiednio przygotowane można jeść nawet będąc na diecie. Aby zupy były lekkostrawne i niskokaloryczne, zawsze gotuj je na wywarze warzywnym lub chudym mięsie. Zwracaj też uwagę na to, z czym je łączysz. To dodatki sprawiają, że zupy są kaloryczne.

Wartości odżywcze zup

Właściwie ugotowana zupa jest źródłem niezbędnych i dobrze przyswajalnych składników odżywczych. Dostarczy nam m.in. niezbędnych minerałów, takich jak potas, który reguluje gospodarkę wodną i ciśnienie krwi. Ponadto, zupy bogate są w fosfor, wapń, żelazo, magnez i fluor. Zapewniają nam też solidne ilości witaminy E czy beta-karotenu oraz błonnika

Zupy znakomicie rozgrzewają

Nic tak nie rozgrzeje zmarzniętego organizmu, jak talerz gorącej zupy. Jeśli - gotując zupę - dodasz do wywaru dużo warzyw, cebulę albo czosnek, dodatkowo wzmocnisz układ odpornościowy.

Zupy są łatwe w przygotowaniu

Z gotowaniem zupy powinien poradzić sobie każdy - bez względu na umiejętności kulinarne. Wystarczą dobre chęci i pomysł. Jej przygotowanie zajmie kilka minut. Pamiętaj, aby gotować ją zawsze na wolnym ogniu. Dodając do zup ziemniaki, kaszę, makaron albo ryż, będzie stanowiła wartościowy, pożywny posiłek.

Pomysły na domowe zupy

Zupa pomidorowa
©123RF/PICSEL

Jeśli brakuje ci inspiracji i nie wiesz, co przygotować na tradycyjny polski obiad, zastanów się, jaka zupa jest dla ciebie lub twojej rodziny królową zup. Może to być rosół, pomidorowa, ogórkowa, barszcz lub żurek. Już wiesz? Teraz tylko znajdź dobry przepis i danie obiadowe gotowe.

Przepis na zupę pomidorową

Tradycyjna zupa pomidorowa to ta, gotowana na mięsie. Uwielbiana przez dzieci i dorosłych. Kup delikatne mięso np. skrzydełka z kurczaka, umyj je pod bieżącą, chłodną wodą. Oczyść też marchewkę i pietruszkę. Jeśli lubisz seler, sięgnij i po niego. Obierz warzywa i pokrój je na mniejsze części. Dodaj też cebulkę i czosnek, drobno pokrój. Mięso gotuj razem z warzywami. Dodaj pół łyżeczki soli i doprowadź do wrzenia. Następnie koniecznie zbierz z powierzchni wody powstałe w wyniku gotowania szumowiny. Gotuj na wolnym ogniu jeszcze przez godzinę lub dwie, jeśli chcesz uzyskać bulion. Po tym czasie wyciągnij warzywa, dodaj pomidory, koncentrat i cukier. Ponownie zagotuj, dopraw solą i pieprzem. Możesz też wcześniej wyciągnięte warzywa pokroić w drobniutkie talarki lub kosteczkę i podawać razem z zupą. Do zupy pomidorowej można dodać ryż lub makaron. Świetnie smakuje udekorowana świeżym koperkiem. Zupę możesz zabielić śmietaną.

Do osobnego kubeczka odlej dwie chochle zupy pomidorowej i wymieszaj ją ze śmietaną. Następnie wlej do garnka cały czas mieszając. Jeśli śmietana nie jest zimna, to zupa nie powinna się zwarzyć.

Idealna na obiad - ogórkowa!

Idealną zupą na obiad lub ciepłą kolację jest zupa ogórkowa. Sekret jej niepowtarzalnego smaku tkwi w ogórkach kiszonych, często podsmażanych na maśle.

Sposób przygotowania zupy ogórkowej

Włóż do garnka opłukane żeberka lub skrzydełka i gotuj je na małym ogniu. Zbierz powstałe szumowiny, dodaj sól, pieprz, ziele angielskie i listek laurowy. Gotuj na większym ogniu. Gdy woda zacznie wrzeć, dodaj do zupy ogórkowej obrane i pokrojone warzywa: pietruszkę, seler, marchewkę, ziemniaki oraz kostkę rosołową. Gdy ziemniaki trochę zmiękną, dodaj starte na tarce i najlepiej podsmażone na maśle ogórki kiszone. Zupę gotuj jeszcze przez 10 minut, dopraw do smaku. Zupę możesz zabielić śmietaną. Do osobnego kubeczka odlej dwie chochle zupy ogórkowej, wymieszaj ze śmietaną, następnie wlej do garnka cały czas mieszając.

Doskonała na obiad - zupa jarzynowa

Zupa jarzynowa
©123RF/PICSEL

Zupa jarzynowa najlepiej smakuje w sezonie, gdy warzywa są pełne smaku i aromatu. Poza sezonem możesz do zupy dodać mrożonki i świeże zioła. W garnku zagotuj wodę, posól ją, a następnie włóż mięso, najlepiej z kością i liść laurowy. Do gotującej się wody wrzuć pokrojoną w kostkę marchewkę, starte na grubej tarce seler i pietruszkę, pokrojonego na plasterki pora oraz kalarepkę w kawałkach. Gotuj około pół godziny. Po tym czasie dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotuj aż warzywa staną się miękkie. Po około godzinie możesz wyciągnąć mięso, a zupę doprawić zasmażką.

Jak zrobić zasmażkę do zup?

Aby zrobić zasmażkę do zup, roztop na patelni masło i wsyp do niego niewielką ilość mąki. Mieszankę zeszklij na złoty kolor, cały czas mieszając. Rozprowadź ją z niewielką ilością gotowanej zupy, wlej do garnka i zagotuj. Zupa z zasmażką najlepiej smakuje lekko przestudzona.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas