Jakie produkty najbardziej przyciągają muszki owocówki?
Mimo niewielkiego rozmiaru, muszki owocówki potrafią być naprawdę irytujące. Żyją krótko, ale są w stanie rozmnażać się z zastraszającym tempie, opanowując nasze kuchnie i niszcząc zapasy żywieniowe. Co przyciąga muszki owocówki? Nie tylko owoce! Istnieje wiele innych produktów, które mogą sprawić, że będziemy mieć do czynienia z prawdziwą plagą tych owadów. Choć istnieją domowe sposoby na pozbycie się muszek owocówek, dużo łatwiej jest nie doprowadzać do ich pojawienia się w domu. Sprawdź, do czego lecą muszki owocówki i przekonaj się, że wprowadzenie odpowiednich nawyków pozwoli ci uchronić się przed niechcianymi gośćmi.
Skąd się biorą muszki owocówki?
Długość ciała tych małych, żółtawych owadów nie przekracza trzech milimetrów. Na ich obecność narzekamy przede wszystkim latem, kiedy w naszych zapasach pojawia się wiele sezonowych warzyw i owoców, a wysokie temperatury sprzyjają ich fermentacji i psuciu, jeśli są nieodpowiednio przechowywane.
Co jeszcze lubią muszki owocówki? Do rozwoju nie potrzebują wiele. Wystarczy wilgotne i fermentujące otoczenie. Z tego względu zobaczyć je można nie tylko w okolicach przejrzałych owoców, ale też kosza na odpadki. Czasem zdarza się, że ich larwy możemy przynieść do domu przez nieuwagę wraz z zakupami. Żywią się przede wszystkim drożdżami, występującymi na psujących się owocach.
Samica muszki owocówki może jednorazowo złożyć nawet kilkadziesiąt jaj, które już na następny dzień zamieniają się w larwy. Żerując na pożywieniu i jakichkolwiek szczątkach organicznych, rozwijają się bardzo szybko. Po upływie czterech dni mamy do czynienia z kolejnym pokoleniem dorosłych osobników. Jeśli nie zaczniemy działać szybko, będą nie do opanowania. Dlatego prezentujemy spis produktów, które przyciągają muszki owocówki jak magnes.
Owoce i warzywa
To raczej nikogo nie zaskoczy. Przejrzałe owoce pozostawione na kuchennym blacie w ciepłe dni to dla muszek owocówek bardzo zachęcająca perspektywa. Tym bardziej jeśli zostały już rozkrojone, a słodki miąższ nie jest niczym osłonięty. Ta sama zasada dotyczy warzyw.
Owoce, które należą do ulubieńców owadów to: truskawki, maliny, borówki, brzoskwinie, nektarynki, winogrona, grejpfruty, cytryny, jabłka, śliwki i arbuzy.
Z kolei wśród warzyw przyciągających muszki królują: pomidory, cukinie i ogórki.
By uchronić się przed rojem muszek, należy przechowywać je w lodówce lub pojemnikach ze szczelnym zamknięciem. Najlepiej jest spożywać je na bieżąco i nie odstawiać na długi czas. Nie polecamy więc robić latem ogromnych zapasów żywności. Lepiej zaopatrywać się w owoce na bieżąco.
Niedokręcone butelki i słoiki
Soki owocowe i domowe przetwory to również świetna pożywka dla muszek owocówek. Z tego względu należy trzymać je w lodówce. Przy okazji przedłużymy ich świeżość, co jest szczególnie istotne podczas wakacyjnych upałów. Zazwyczaj tego rodzaju produkty po otwarciu zaleca trzymać się w warunkach chłodniczych. Jeśli jednak z jakichś względów wolimy mieć je pod ręką na kuchennym blacie, zadbajmy o to, by były porządnie dokręcone, a ich powierzchnia czysta.
Alkohole
Dużą uwagę trzeba zwracać zwłaszcza na piwo i wino. Muszki owocówki przyciągnie już kilka kropel napoju rozlanego na stole, więc dbanie o porządek musi stać się naszym nawykiem. To najlepsza ochrona przed atakiem owadów.
Odpadki
Skoro o czystości mowa, nie można zapominać o pojemnikach na śmieci. Zwłaszcza tych, w których lądują odpadki organiczne. Niewielka ilość cytrusowych lub bananowych skórek może być powodem pojawienia się muszek. Zadbać należy też o sam kosz i jego otoczenie. Ich regularne czyszczenie nie będzie zajmować długich godzin, a uchroni nas przed rozmnażaniem się wszędobylskich intruzów. Podobnie jak systematyczne wyrzucanie śmieci z domu i mieszkania.
Czy muszki owocówki są groźne?
Nie bzyczą, nie gryzą, są małe i poruszają się stosunkowo wolno. Z tego względu wydawać się mogą stosunkowo nieszkodliwe, lecz są to tylko pozory. Przede wszystkim zanieczyszczają żywność, przyspieszając gnicie. Raczej nikt nie miałby ochoty na skosztowanie owocu, w którym rozwijały się larwy. Dodatkowo muszki roznoszą groźne chorobotwórcze drobnoustroje, grzyby oraz bakterie. Pamiętajmy, że muszka, zanim wylądowała na talerzu z naszym jedzeniem, najprawdopodobniej buszowała w koszach z najróżniejszymi gnijącymi odpadkami.