Jakie ryby warto jeść? Poznaj ich wartości odżywcze

Ryby są źródłem kwasów omega- 3, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Ich regularne spożywanie usprawnia pracę układu krążenia i obniża poziom złego cholesterolu. Powinny znaleźć się w jadłospisie sercowców, kobiet w ciąży i osób przebywających na diecie. Czemu warto jeść ryby? Które gatunki są najzdrowsze? Wyjaśniamy.

Ryby zawierają cenne kwasy omega-3 i witaminy
Ryby zawierają cenne kwasy omega-3 i witaminy123RF/PICSEL

  • Ryby są źródłem cennych składników, między innymi kwasów omega-3. 
  • Popularne ryby takie jak pstrąg czy halibut wybornie smakują z sałatką albo świeżym pieczywem.
  • Ryby w diecie powinny uwzględnić kobiety w ciąży i osoby z nadwagą, a także z problemami sercowymi.

Dlaczego warto jeść ryby?

Ryby są cennym źródłem kwasów omega-3, które wpływają na prawidłową pracę organizmu. Do najważniejszych funkcji tych składników należy regulowanie poziomu cholesterolu we krwi. Produkt ten w swojej diecie powinny uwzględnić osoby cierpiące na nadwagę. Kwas omega-3 wpływa też na pracę układu krążenia i wzmacnia serce. Ryby śmiało mogą jeść kobiety w ciąży, gdyż zawierają witaminę D3. Przyczynia się ona do prawidłowego rozwoju płodu, pomaga na przykład we wchłanianiu wapnia. Minerał ten wpływa na rozwijający się układ kostny u dziecka.

Drogocenna makrela

Makrela zawiera takie składniki jak witamina B12 czy kwasy omega-3
Makrela zawiera takie składniki jak witamina B12 czy kwasy omega-3123RF/PICSEL

Pierwszą z propozycji jest makrela przygotowywana na parze. Można również kupić wędzoną rybę, która świetnie smakuje na kanapkach. Oprócz dużej zawartości kwasów omega-3, ryba ta jest źródłem witaminy B12. Jej podstawową rolą jest usprawnienie działania układu nerwowego. Bierze ona udział w syntezie serotoniny. To ważny hormon, który odpowiada za dobry nastrój. Jego odpowiednie stężenie sprawia, że czujemy się wypoczęci i mamy odpowiedni poziom energii. Innym ważnym składnikiem makreli jest potas. To elektrolit, który kontroluje pracę mięśni, w tym serca. Odpowiada za regularność jego skurczów, a niedobory pierwiastka przyczyniają się do zaburzeń rytmu tego mięśnia.

Zdrowy śledź

W naturalnych warunkach gatunek ten spotykany jest w licznych ławicach i występuje na obszarach północnego Atlantyku. To bardzo zdrowa ryba, która zawiera cenne składniki, między innymi witaminę A. Odpowiada ona za ostrość widzenia, a także wzmacnia układ immunologiczny. Śledzie są bogate w dobrze przyswajalne białko. Pełni ono wiele ważnych funkcji, między innymi pomaga w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej i bierze udział w procesie gojenia się ran. Śledzie można jeść na wiele sposobów. Ryby te często spotykane są w sosach i sałatkach. Najpopularniejszy jednak jest śledź serwowany w śmietanie. Chociaż głównie kojarzony jest ze świętami, warto jeść go przez cały rok.

Wyborny halibut

Halibut pozytywnie wpływa na układ nerwowy i wzmacnia organizm
Halibut pozytywnie wpływa na układ nerwowy i wzmacnia organizm123RF/PICSEL

Pełnowartościową i popularną rybą jest też halibut. Zawiera nie tylko cenne kwasy omega-3. Ponadto to źródło fosforu, który pełni w organizmie wiele kluczowych ról. Między innymi bierze udział w produkcji energii i znacząco wpływa na pracę układu nerwowego. Składnik ten pomaga też w utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej.

Kolejny ważny składnik tej ryby to witamina B6. Tak samo wpływa na układ nerwowy, a ponadto reguluje ciśnienie krwi. O jej prawidłowy poziom w organizmie powinny dbać osoby mające problemy z sercem. Witamina ta bowiem wpływa na częstotliwość skurczów mięśnia sercowego. Dzięki temu zmniejsza ryzyko pojawienia się zawału czy wylewu.

Niezastąpiony pstrąg

To często serwowana ryba w kurortach nadmorskich. Pstrąg jest szczególnie ceniony za kwasy EPA i DHA. Ich główną rolą w organizmie jest to, że zapobiegają rozwojowi miażdżycy i wspierają układ sercowo-naczyniowy. Ryba ta jest też źródłem protein, mających niebagatelne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania. Są one podstawowym budulcem mięśni, organów wewnętrznych czy gruczołów. Z czym warto podawać pstrąga? Będzie on wybornie smakować z ryżem czy ziemniakami. W wersji na kolację można go zestawić z chrupiącą bagietką lub surówką.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas