Jakie są właściwości lecznicze rodzynek?

Rodzynki, jako zdrowy członek rodziny suszonych owoców są nie do zastąpienia. Ten złoty, zielony lub czarny przysmak lubią prawie wszyscy, a zwłaszcza dzieci. Do korzyści zdrowotnych wynikających ze spożycia rodzynek możemy zaliczyć ulgę w zaparciach, kwasicy, anemii, gorączce a także pomoc w przypadku wystąpienia dysfunkcji seksualnych. Rodzynki pomagają również w zdrowy sposób przybrać na wadzę, a także mają pozytywny wpływ na oczy, zęby a także kości.

rodzynki
rodzynki© Photogenica

Zaparcia

zaparcia
© Photogenica

Po połknięciu rodzynki pęcznieją, ponieważ błonnik w nich obecny, który skurczył się powraca do normalnych rozmiarów pod wpływem naturalnych płynów znajdujących się w organizmie. Zwiększa to objętość jedzenia przesuwającego się w przewodzie pokarmowym i w efekcie pomaga pozbyć się zaparć. W rodzynkach znajduje się błonnik nierozpuszczalny, ponieważ wchłania on wodę zwiększając w ten sposób swoją objętość. Oprócz usuwania zaparć rodzynki potrafią również przeciwdziałać luźnym stolcom, absorbując znajdujący się w nich płyn, co zmniejsza częstotliwość i nieprzewidywalność wypróżnień podczas biegunki.

Zapobieganie rakowi

Rodzynki mają wysoki poziom katechiny, która jest przeciwutleniaczem. Przeciwutleniacze pozbywają się wolnych rodników, które krążą po organizmie i dokonują zniszczeń w organach i komórkach. Wolne rodniki to jeden z podstawowych czynników, który powoduje spontaniczny wzrost komórek rakowych, oraz przyczynia się do powstawania przerzutów. Dlatego włączając rodzynki do swojej diety i tym samym zwiększając poziom przeciwutleniaczy w organizmie możesz ustrzec się przed rakiem lub spowolnić jego rozwój, jeśli już wystąpiły u ciebie zmiany charakterystyczne dla tej śmiertelnej choroby.

Dysfunkcje seksualne

rodzynki a zdrowie
© Photogenica

Od dawna wiadomo, że rodzynki podnoszą libido oraz wzbudzają podniecenie, głównie dzięki obecności aminokwasu o nazwie arginina, która wspomaga leczenie zaburzeń erekcji. Arginina podwyższa również poziom ruchliwości plemników, co może zwiększyć szansę na poczęcie.

W Indiach częstą praktyką jest podawanie młodej parze przed nocą poślubną szklanki mleka ugotowanego z rodzynkami z dodatkiem szczypty szafranu. Osobom cierpiącym z powodu braku wytrzymałości seksualnej zaleca się regularne spożywanie rodzynek. Co więcej, rodzynki dostarczają dodatkowej porcji energii, która może się przydać podczas miłosnych uniesień.

Anemia

Rodzynki zawierają sporą ilość żelaza, które bezpośrednio wspomaga leczenie anemii. Rodzynki zawierają też wiele witamin z grupy B, które są kluczowe w procesie tworzenia się krwi. Wysoki poziom miedzi wspomaga tworzenie się krwinek czerwonych.

Zdrowe kości

rodzynki a mocne kosci
© Photogenica

Wapń będący głównym składnikiem naszych kości jest obecny w rodzynkach. Ale są one również jednym z najlepszych źródeł mikroelementu o nazwie bor. Dla wyjaśnienia, mikroelement to składnik odżywczy, który jest potrzebny w organizmie w bardzo niewielkiej ilości, w porównaniu z innymi składnikami, które muszą być dostarczane codziennie w dużych ilościach. Bor jest istotny dla właściwego formowania się kości a także dla skutecznego przyswajania wapnia. Bor jest szczególnie pomocny w zapobieganiu osteoporozie będącej skutkiem menopauzy u kobiet. Potas to kolejny kluczowy składnik odżywczy obecny w rodzynkach w dużych ilościach, który pomaga wzmacniać kości i pozytywnie wpływa na ich wzrost. W ten sposób redukuje ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Kwasica

Kwasica to stan zwiększonej kwasowości krwi lub gazów znajdujących się w układzie oddechowym. Źródło kwasu w obydwu przypadkach znajduje się w żołądku. Taka zwiększona kwasowość może być bardzo szkodliwa dla organizmu, ponieważ może powodować wiele problemów zdrowotnych, takich jak wrzody, choroby skóry, uszkodzenie organów wewnętrznych, artretyzm, dna moczarowa, kamica nerkowa, utrata włosów, choroby serca, guzy a nawet rak. Rodzynki stanowią dobre źródło potasu oraz magnezu, które są najczęściej spotykanymi składnikami środków zobojętniających kwas. Dlatego też pomagają pozbyć się kwasicy i innych związanych z nią stanów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas