Jakie właściwości ma lubczyk?

Lubczyk to bylina z rodziny selerowatych, rozpowszechniona w Europie przez benedyktynów. Jako przyprawę w kuchni stosuje się liście lubczyku: świeże i suszone. Ma intensywny i bardzo aromatyczny zapach, a selerowaty smak – początkowo łagodny – przechodzi w ostry i gorzki. Do czego stosować lubczyk? Jakie są jego właściwości lecznicze? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

.
.123RF/PICSEL
Zioła do zadań specjalnychInteria.tv

Jaki ma smak?

.
.123RF/PICSEL

Lubczyk powinien być stosowany z umiarem, bo ma intensywny smak. Dodajemy go do zup, sosów, past do chleba i marynowania warzyw. Wzmacnia smak szpinaku, marchwi, potraw z ryżu, drobiu, wołowiny, wieprzowiny i smażonych ryb. Jest składnikiem mieszanek przyprawowych oraz słynnej maggi. Suszone liście lubczyku dodawane do sałaty nadają jej świeży, lekko selerowy smak.

Co można zrobić z lubczyku?

.
.123RF/PICSEL

Z lubczyku można wytwarzać nalewkę (kordiał), która według medycyny ludowej wzmacnia serce. Żucie świeżych liści lubczyku neutralizuje smak czosnku.

Co zawiera lubczyk?

.
.123RF/PICSEL

Działanie lecznicze ma przede wszystkim korzeń lubczyku. Zawiera m.in. olejki eteryczne, kwasy polifenolowe i fitosterole, które hamują wchłanianie złego cholesterolu i tym samym chronią przed miażdżycą.

Działanie lubczyku

.
.123RF/PICSEL

Korzeń lubczyku jest też moczo- i wiatropędny. Pobudza trawienie, zapobiega wzdęciom, wzmaga apetyt. Lubczyk łagodzi bóle żołądka, migreny, bóle menstruacyjne. Jest zalecany dla osób z chorobami układu moczowego (skaza moczanowa, kamienie nerkowe).

Uwaga!

.
.123RF/PICSEL

Lubczyku nie powinny stosować osoby chore na stany zapalne, szczególnie nerek oraz kobiety w ciąży.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas