Najzdrowsze mięso dla sercowców. Bije na głowę kurczaka i indyka

Magdalena Kowalska

Oprac.: Magdalena Kowalska

Gęsina w dawnych czasach królowała na polskich stołach. Jadano ją niemal przez całą zimę. Dziś jest zapomniana, a szkoda - to zdecydowanie najzdrowszy drób. Mimo wyższej kaloryczności warto włączyć ją do swojej diety. Zawiera najwięcej w pełni przyswajalnego białka i jest cennym źródłem kwasów nienasyconych. Jest szczególnie polecana małym dzieciom i starszym osobom.

Gęsina to jedno z najzdrowszych mięs
Gęsina to jedno z najzdrowszych mięs123RF/PICSEL

Dlaczego warto jeść gęsinę?

"Najlepsza gęsina na Świętego Marcina (11 listopada)" - to polskie przysłowie najlepiej obrazuje tradycję spożywania tego mięsa. Aż do I wojny światowej gęsina bardzo często królowała na polskich stołach. Warto wiedzieć, że nasz kraj jest największym producentem gęsiny w Europie, ale jej większość eksportujemy, głównie do Niemiec. Na szczęście trend się zmienia i od kilku lat sprzedaż tego wartościowego mięsa rośnie również u nas.

Gęsina zawiera najwięcej białka ze wszystkich mięs, a w dodatku jest ono w 100% przyswajalne przez nasz organizm. Do tego ma korzystne proporcje nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdziemy w niej zdrowe kwasy linolowe, omega-3 i omega-6. Gęsina jest też bogatym źródłem witamin (A, E oraz witamin z grupy B) i minerałów, zwłaszcza żelaza, cynku, potasu, fosforu i magnezu. Poza tym gęsi nie hoduje się przemysłowo, przez co są mniej narażone na choroby i kuracje antybiotykowe.

Szybka i sycąca potrawka mięso-warzywnaInteria Kulinaria

Właściwości zdrowotne gęsiny

Gęsina nie bez przyczyny nazywana jest najzdrowszym mięsem. To idealny wybór dla sercowców - zdrowe tłuszcze obniżają poziom złego cholesterolu i zmniejszają ryzyko miażdżycy. Mięso gęsi zaleca się do stosowania w profilaktyce i zwalczania anemii (zawiera więcej żelaza niż wieprzowina i wołowina). Jest nie tylko sycące, ale bardzo odżywcze - dostarcza energii i wspiera pracę mózgu. Jakby tego było mało, gęsi tłuszcz uznaje się za afrodyzjak.

Rosół z gęsiny będzie tłusty, ale zdrowy i aromatyczny
Rosół z gęsiny będzie tłusty, ale zdrowy i aromatyczny123RF/PICSEL

Jak najlepiej jeść gęsinę?

Gęsinę można jeść na wiele sposobów. Najpopularniejsza jest gęś pieczona w całości, faszerowana jabłkami i doprawiona majerankiem i kminkiem. Tłusty, ale smaczny i pożywny będzie też rosół z gęsi. Warto spróbować też pysznych piersi w wersji pieczonej lub duszonej. Trzeba pamiętać, że najbardziej kaloryczną częścią jest skóra. Osoby na diecie powinny też wybierać mięso młodych gęsi (są mniej tłuste) i jeść piersi bez skórki.

Przepis na soczystą pierś gęsi z piekarnika

Pieczona pierś gęsi może być nie tylko aromatyczna, ale niezwykle soczysta. Wystarczy zastosować kilka sprawdzonych sposobów. Piersi warto zamoczyć w osolonej wodzie na kilka godzin. Po osuszeniu mięso trzeba naciąć nożem w kratkę, tak by nie przeciąć mięśni. Dzięki temu marynata przeniknie do środka piersi.

Pierś gęsi może być miękka i soczysta - sprawdź triki
Pierś gęsi może być miękka i soczysta - sprawdź triki123RF/PICSEL

Składniki na marynatę: 

  • 3 łyżki soku z cytryny 
  • 2 łyżki miodu 
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki 
  • 1 łyżeczka soli 
  • 3 łyżeczki tymianku 
  • 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę 

Wszystkie składniki wystarczy zmieszać, a następnie natrzeć mięso, które pod przykryciem zostawiamy na całą noc w lodówce. Piersi najlepiej wyjąć godzinę przed pieczeniem. Mięso można ułożyć w naczyniu żaroodpornym na warstwie pokrojonych w cienkie plastry jabłek. Kluczem do sukcesu jest dłuższe pieczenie mięsa w niższej temperaturze - 60 minut w 170 stopniach Celsjusza. Pod sam koniec można zwiększyć temperaturę do 190 stopni, by zarumienić mięso.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas