Kasza bulgur: jaki ma indeks glikemiczny? Czy warto ją jeść?
To zdrowy produkt, po który śmiało mogą sięgać diabetycy, osoby zmagające się z nadwagą czy cierpiące na anemię. Kasza bulgur ma wiele korzyści zdrowotnych, ponieważ zawiera ważne dla naszego organizmu składniki odżywcze. Można ją spożywać jako dodatek do drugich dań, z zupami, a nawet sałatkami. Jej smak przypomina nieco orzechowy, dlatego świetnie komponuje się z różnymi produktami. Czy warto jeść kaszę bulgur? Jaki ma indeks glikemiczny? Dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści:
Co to jest kasza bulgur?
Kasza bulgur wywodzi się z Turcji. Jest doceniana na całym świecie ze względu na swoje właściwości zdrowotne i niski indeks glikemiczny. Otrzymuje się ją z ziaren pszenicy o nazwie durum, które przechodzą przez różne procesy. W początkowej fazie są suszone, a następnie rozdrabniane. Ten rodzaj kaszy na tle innych wyróżnia spora ilość białka. Ponadto kasza bulgur jest niskokaloryczna, co jest bardzo cenione wśród dietetyków.
Polecamy: Polskie pierogi zostały docenione! Znalazły się w rankingu najlepszych ulicznych przysmaków świata
Wzmacnia kości
Kaszę bulgur powinny w swoim jadłospisie uwzględnić osoby, które cierpią na osteoporozę. Produkt ten dostarcza duże ilości żelaza, fosforu i manganu, czyli minerałów wzmacniających kości. Połączenie tych składników zapewnia odpowiednią gęstość tkanki kostnej i jej wytrzymałość. Dotyczy to szczególnie starszych osób, które bardziej są narażone na złamania. Jest to spowodowane tym, że z wiekiem gęstość mineralna kości znacząco spada. Regularne spożywanie kaszy bulgur zapewni lepszą kondycję i uzupełni brakujące składniki.
Poprawia trawienie
Jeśli cierpisz na nawracające zaparcia, bóle brzucha czy biegunki, koniecznie sięgnij po kaszę bulgur. Reguluje ona pracę układu trawienia i usprawnia motorykę jelit. To dzięki dużej zawartości błonnika, który odpowiada za prawidłową przemianę materii. Ponadto składnik ten przyspiesza wchłanianie się cennych składników odżywczych do krwiobiegu. Błonnik pokarmowy dodatkowo zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku osób cierpiących na nadwagę. Warto podkreślić, że w 100 gramach tego produktu, znajdują się tylko 83 kalorie.
Bezpieczna dla diabetyków
Z racji tego, że kasza bulgur ma niski indeks glikemiczny, jest zalecana w diecie cukrzyków. Produkt ten nie podwyższa gwałtownie poziomu cukru we krwi. Zaleca się, by diabetycy nie spożywali rzeczy, których indeks glikemiczny przekracza 55. W kaszy bulgur jest go tylko 46, dzięki czemu wydzielanie insuliny jest znacznie powolniejsze. Oczywiście oprócz prawidłowej diety, chorzy powinni zadbać o odpowiednią dawkę ruchu.
Kasza bulgur na pracę serca
Produkt ten ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie pozytywnie wpływa na pracę serca. To dzięki zawartości magnezu, który odpowiada za rozszerzanie tętnic. To zaś zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca. Kolejny składnik to potas: reguluję on pracę mięśnia sercowego i ciśnienie krwi. Odpowiednie stężenie tego pierwiastka w organizmie zapobiega pojawieniu się arytmii czy migotania przedsionków tego organu.
Zapobiega anemii
Osoby zmagające się z anemią i przewlekłym zmęczeniem, także powinny sięgać po kaszę bulgur. To dzięki zawartości wapnia, które bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Do rozwoju tej choroby przyczynia się też niski poziom stężenia żelaza w organizmie. Na szczęście kasza bulgur jest jego źródłem, a jej spożywanie przyczyni się do szybszego powrotu do zdrowia. Bowiem niedobory tego składnika powodują bóle głowy, problemy ze skupieniem i przewlekłe zmęczenie. Żelazo jest składnikiem czerwonych krwinek, te natomiast transportują tlen do poszczególnych komórek.
Z czym jeść kaszę bulgur?
Kasza bulgur jest produktem, który znakomicie smakuje w zestawieniu z mięsem czy sałatką warzywną. Ponadto to świetny zamiennik ziemniaków czy dodatek do zup. Jak przygotować kaszę bulgur? Wystarczy, że wrzucisz ją do gotującej się wody i pozostawiasz pod przykryciem na około 10 minut. Po upływie czasu zdejmij ją z ognia i wypłucz w zimnej wodzie. Dzięki temu będzie się szybciej nadawać do spożycia.
Zobacz też: