Kasza gryczana idealna dla diabetyków i chorujących na celiakię. Poznaj jej właściwości zdrowotne
Spośród wielu kasz, które dostępne są na sklepowych półkach, na specjalne uznanie zasługuje kasza gryczana. Doskonale sprawdzi się w jadłospisie osób borykających się z cukrzycą lub cierpiących na celiakię. Co więcej, produkt wspiera proces odchudzania i układ krążenia. Zobacz, dlatego i z czym warto jeść kaszę gryczaną.
Spis treści:
Dlaczego warto jeść kaszę gryczaną?
Kasza gryczana pochodzi z gryki, która jest krzakiem, osiągającym około 60 centymetrów wysokości. Kwiaty rośliny są drobne i białe, i to właśnie z nich powstaje kasza gryczana. Produkt ten zaleca się w diecie cukrzyków. Zawiera błonnik, który rozkłada się powoli i nie powoduje nagłego skoku insuliny. Ponadto ma niski poziom glikemiczny (około 45 IG), co sprawia, że poziom cukru we krwi wzrasta powoli.
Kaszę gryczaną w swojej diecie mogą uwzględnić chorujący na celiakię. To choroba przewlekła, polegająca na nietolerancji przez organizm glutenu. Najczęstszymi objawami schorzenia jest biegunka oraz wzdęcia i bóle brzucha. Oczywiście przed spożyciem kaszy gryczanej, należy spojrzeć na informacje podane na opakowaniu. Bowiem często producenci umieszczają informację o tym, że mogą znajdować się śladowe ilości glutenu. Najczęściej pochodzi on ze zbóż pochodzących z jednego sortu.
Pomoc w odchudzaniu
Kasza gryczana wspiera procesy związane z odchudzaniem, gdyż przyspiesza metabolizm. Dodatkowo usprawnia pracę jelit, co przekłada się na regularne wypróżnianie. Warto też podkreślić, że zawarty w gryce błonnik zapewnia uczucie sytości. Dzięki temu mija ochota na podjadanie między posiłkami. By efekty były lepsze, odpowiednią dietę połącz z aktywnością fizyczną. Dobrze też udać się do dietetyka, który pomoże stworzyć zbilansowany jadłospis.
Zmniejszenie niedokrwistości
Osoby cierpiące na niedokrwistość powinny spożywać kaszę gryczaną. Zawiera ważne składniki, które wspierają leczenie tego schorzenia: kwas foliowy oraz witaminę E. Gryka w swoim składzie ma również rutynę i kwercetynę. To roślinne związki chemiczne, uszczelniające naczynia krwionośne. To znacznie zmniejszy ryzyko pojawienia się nagłych krwotoków w przyszłości.
Wsparcie układu krążenia
Zawarty w kaszy gryczanej potas wspiera pracę serca i reguluje ciśnienie krwi. To sprawia, że można uniknąć zawału czy miażdżycy, schorzeń śmiertelnie niebezpiecznych. Warto podkreślić, że kasza gryczana ma dużą zawartość magnezu (11- 63 mg/100 g produktu). Pierwiastek ten chroni organizm przed nadciśnieniem, wzmacnia mięsień sercowy i działa rozkurczająco. Zapobiega także nadmiernemu odkładaniu się złego cholesterolu we krwi.
Z czym jeść kaszę gryczaną?
Grykę warto spożywać na kilka sposobów:
- z dodatkiem mięs,
- z grzybami,
- z różnego rodzaju sosami lub sałatkami,
- jako farsz do pierogów lub gołąbków.
Opcji jest naprawdę wiele, wszystko zależy od preferencji smakowych. Często można też spotkać warzywa faszerowane kaszą gryczaną, np. paprykę, bakłażany, pomidory czy cukinię.
Zobacz: