Kaszanka: Co zawiera i czy warto ją spożywać?
Popularna w naszym kraju kaszanka wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Jej przeciwnicy podkreślają, że zawiera mnóstwo tłuszczu i cholesterolu, a także sztuczne dodatki i mięsne odpady. Mimo to w Wielkiej Brytanii kaszankę uważa się za superfood – produkt bogaty w cenne substancje i korzystnie wpływający na zdrowie. Jak jest naprawdę? Co znajdziemy w kaszance i czym kierować się przy jej zakupie? Jak kaszanka wpływa na zdrowie?
Z czego produkuje się kaszankę?
Kaszanka to wyrób wędliniarski produkowany przede wszystkim z podrobów i kaszy. W Polsce większość kaszanek zawiera wątrobę i skórki wieprzowe wymieszane z krwią oraz kaszą – najczęściej gryczaną lub jęczmienną. Poddaje się je obróbce termicznej, a następnie dodaje przyprawy (zazwyczaj cebulę, czosnek, pieprz, majeranek i ziele angielskie) i umieszcza w oczyszczonych jelitach wieprzowych. Zarówno podroby i kasza wchodzące w skład kaszanki zawierają wiele cennych składników, przede wszystkim witaminy z grupy B, a także cynk, potas i żelazo.
Kaszanka jest popularnym produktem, ale w zależności od regionu może mieć nieco inny skład, kształt i grubość, a nawet nazwę (na przykład na Śląsku jest znana jako krupniok). Przysmakiem jest również we Włoszech (zawiera rodzynki i orzechy), Wielkiej Brytanii (zamiast kaszy dodaje się do niej owies) czy Hiszpanii (znajdziemy w niej ryż i cebulę).
Właściwości kaszanki
Wbrew pozorom kaszanka to jeden z najmniej przetworzonych wyrobów wędliniarskich. Znajdujące się w niej podroby oraz krew wieprzowa są bogatym źródłem żelaza hemowego (znacznie lepiej przyswajalnego niż to pochodzenia roślinnego), które odgrywa ważną rolę w produkcji krwi i transporcie tlenu w organizmie. Chroni też przed anemią i zapewnia poprawne funkcjonowanie układu immunologicznego. Niezwykle cennym składnikiem kaszanki jest również kasza. Dostarcza ona sporych ilości błonnika, który wspiera pracę jelit, przyspiesza metabolizm i reguluje wchłanianie cukrów i tłuszczów do organizmu. W kaszy znajdują się także witaminy z grupy B odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, dobrą pamięć i koncentrację. Kaszanka wykazuje także właściwości odkwaszające organizm. Zawiera też mnóstwo cennych witamin i minerałów: witaminę A, E (nazywane są witaminami młodości, ponieważ poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci) i D, a także cynk, potas, fosfor, wapń i miedź. Niestety niektóre osoby powinny unikać kaszanki ze względów zdrowotnych. Dlaczego?
Kto powinien unikać kaszanki?
Kaszanka zawiera spore ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do wzrostu poziomu złego cholesterolu we krwi. To bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ powoduje odkładanie się złogów w naczyniach krwionośnych, a co za tym idzie miażdżycę i inne choroby serca. Z tego produktu powinny więc zrezygnować osoby z podwyższonym cholesterolem, nadciśnieniem, a także zmagające się z nadwagą i otyłością. W kaszance znajdują się także szkodliwe puryny, które mogą stanowić zagrożenie dla osób zmagających się z dną moczanową.
Jak wybrać dobrą kaszankę?
Przy wyborze kaszanki należy zwrócić uwagę na skład – produkt powinien zawierać w przeważającej ilości podroby i kaszę. Lepiej kupować droższy wyrób od sprawdzonego producenta. Zaniepokoić powinny nas twarda konsystencja kaszanki oraz nieprzyjemny zapach, który może świadczyć o użyciu nieświeżych składników.