Kaszanka: Co zawiera i czy warto ją spożywać?

Popularna w naszym kraju kaszanka wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Jej przeciwnicy podkreślają, że zawiera mnóstwo tłuszczu i cholesterolu, a także sztuczne dodatki i mięsne odpady. Mimo to w Wielkiej Brytanii kaszankę uważa się za superfood – produkt bogaty w cenne substancje i korzystnie wpływający na zdrowie. Jak jest naprawdę? Co znajdziemy w kaszance i czym kierować się przy jej zakupie? Jak kaszanka wpływa na zdrowie?

Czym kaszanka jest zdrowa?
Czym kaszanka jest zdrowa? ©123RF/PICSEL
Najbardziej obrzydliwa potrawa świata? Ale ponoć smaczna!© 2014 Associated Press

Z czego produkuje się kaszankę?

Co zawiera kaszanka?
©123RF/PICSEL

Kaszanka to wyrób wędliniarski produkowany przede wszystkim z podrobów i kaszy. W Polsce większość kaszanek zawiera wątrobę i skórki wieprzowe wymieszane z krwią oraz kaszą – najczęściej gryczaną lub jęczmienną. Poddaje się je obróbce termicznej, a następnie dodaje przyprawy (zazwyczaj cebulę, czosnek, pieprz, majeranek i ziele angielskie) i umieszcza w oczyszczonych jelitach wieprzowych. Zarówno podroby i kasza wchodzące w skład kaszanki zawierają wiele cennych składników, przede wszystkim witaminy z grupy B, a także cynk, potas i żelazo.

Kaszanka jest popularnym produktem, ale w zależności od regionu może mieć nieco inny skład, kształt i grubość, a nawet nazwę (na przykład na Śląsku jest znana jako krupniok). Przysmakiem jest również we Włoszech (zawiera rodzynki i orzechy), Wielkiej Brytanii (zamiast kaszy dodaje się do niej owies) czy Hiszpanii (znajdziemy w niej ryż i cebulę).

Właściwości kaszanki

Źródło żelaza i witamin
©123RF/PICSEL

Wbrew pozorom kaszanka to jeden z najmniej przetworzonych wyrobów wędliniarskich. Znajdujące się w niej podroby oraz krew wieprzowa są bogatym źródłem żelaza hemowego (znacznie lepiej przyswajalnego niż to pochodzenia roślinnego), które odgrywa ważną rolę w produkcji krwi i transporcie tlenu w organizmie. Chroni też przed anemią i zapewnia poprawne funkcjonowanie układu immunologicznego. Niezwykle cennym składnikiem kaszanki jest również kasza. Dostarcza ona sporych ilości błonnika, który wspiera pracę jelit, przyspiesza metabolizm i reguluje wchłanianie cukrów i tłuszczów do organizmu. W kaszy znajdują się także witaminy z grupy B odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, dobrą pamięć i koncentrację. Kaszanka wykazuje także właściwości odkwaszające organizm. Zawiera też mnóstwo cennych witamin i minerałów: witaminę A, E (nazywane są witaminami młodości, ponieważ poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci) i D, a także cynk, potas, fosfor, wapń i miedź. Niestety niektóre osoby powinny unikać kaszanki ze względów zdrowotnych. Dlaczego?

Kto powinien unikać kaszanki?

Kaszanka może szkodzić
©123RF/PICSEL

Kaszanka zawiera spore ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do wzrostu poziomu złego cholesterolu we krwi. To bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ powoduje odkładanie się złogów w naczyniach krwionośnych, a co za tym idzie miażdżycę i inne choroby serca. Z tego produktu powinny więc zrezygnować osoby z podwyższonym cholesterolem, nadciśnieniem, a także zmagające się z nadwagą i otyłością. W kaszance znajdują się także szkodliwe puryny, które mogą stanowić zagrożenie dla osób zmagających się z dną moczanową.

Jak wybrać dobrą kaszankę?

Przy wyborze kaszanki należy zwrócić uwagę na skład – produkt powinien zawierać w przeważającej ilości podroby i kaszę. Lepiej kupować droższy wyrób od sprawdzonego producenta. Zaniepokoić powinny nas twarda konsystencja kaszanki oraz nieprzyjemny zapach, który może świadczyć o użyciu nieświeżych składników.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas