Kawałki owoców i słodycz w każdej łyżce. Obłędny dżem z borówki amerykańskiej
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Domowy dżem z borówek amerykańskich pozwala zamknąć w słoiczku smak dojrzewających w słońcu owoców. Doskonale smakuje na świeżej i chrupiącej bułce, wypełnia wnętrze naleśników i podbija smak tart z kremem. Ciekawe komponuje się także z mięsami i serami, a zimą nadaje charakteru parującej herbacie. Jak przygotować dżem z borówki amerykańskiej? Podpowiadamy.
Spis treści:
Dżem z borówki amerykańskiej - bomba witaminowa
Mówi się, że najsmaczniejsze odmiany borówki amerykańskiej pochodzą z terenów Ameryki Północnej. W Polsce często nazywa się ją także borówką wysoką, która wyróżnia się sporej wielkości owocami oraz porcją witamin i licznych składników odżywczych. Świeże owoce dostarczają organizmowi m.in.:
- witaminy A,
- witaminy C,
- witaminy E,
- witaminy K,
- potasu,
- wapnia,
- żelaza,
- niacyny,
- magnezu,
- kwasu foliowego.
Co ciekawe, borówka amerykańska nie traci cennych właściwości nawet po przetworzeniu. Bez obaw możemy przygotowywać z niej soki, konfitury, a także smakowite dżemy. Porcja słodkiego przetworu nie tylko szybko zaspokoi apetyt, ale także w zdrowy i smaczny sposób zadba o prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Jak zrobić dżem z borówki amerykańskiej?
Składniki na dżem z borówki amerykańskiej
- 2 kg świeżych borówek amerykańskich
- 400 g białego cukru
- 1 mała cytryna
- skórka starta z cytryny
- 1 laska wanilii
Przygotowanie dżemu z borówki amerykańskiej
- Borówkę amerykańską dokładnie myjemy pod zimną i bieżącą wodą. W razie potrzeby usuwamy listki, wystające ogonki oraz inne zanieczyszczenia.
- Oczyszczone owoce przekładamy do dużego metalowego garnka z grubym dnem i zasypujemy podaną w przepisie porcją cukru.
- Całość warto dokładnie przemieszać łyżką, by cukier dostał się między wszystkie owoce. Na tym etapie możemy także zacząć ugniatać borówki z cukrem.
- W kolejnym kroku do owoców dodajemy przeciętą na pół laskę wanilii. Tak przygotowane owoce możemy odstawić na 60 minut, by puściły więcej soku, lub od razu zacząć podgrzewać.
- Jeśli pominiemy czekanie, aż owoce puszczą sok, postawmy garnek na kuchence, ustawmy średnią moc palnika i gotujmy dżem przez 35 minut.
- W trakcie gotowania warto rozcierać większe owoce drewnianą łyżką. Po upływie ostatniej minuty wyławiamy laskę wanilii z garnka.
- Do owoców z posmakiem wanilii wyciskamy sok z jednej cytryny oraz dodajemy startą z owocu skórkę. Dżem z borówki amerykańskiej mieszamy i podgrzewamy jeszcze 2-3 minuty.
- Wrzący dżem z borówki amerykańskiej przelewamy do czystych oraz wyparzonych słoiczków i natychmiast porządnie zakręcamy.
- Tak przygotowane słoiczki odwracamy do góry nogami, okrywamy ręcznikiem i pozostawiamy na 10 minut. Po tym czasie stawiamy dżemy w normalnej pozycji i czekamy do całkowitego wystudzenia.
Zagęszczanie dżemu z borówek amerykańskich
Słodkie i aromatyczne borówki amerykańskie, aż proszą się, by nasypać je do miski i zjeść jako zdrową przekąskę. Niezależnie od tego, czy kupimy owoce na okolicznym targu lub zbierzemy samodzielnie w ogrodzie, warto część przeznaczyć na smakowite przetwory. Najprostszym, a zarazem najsmaczniejszym jest dżem z borówki amerykańskiej. Choć przed oczami mamy gęstą konsystencję, którą z łatwością rozsmarujemy na kanapce, często przetwór wychodzi zbyt rzadki i lejący. Jak temu zaradzić?
Doświadczone panie domu podpowiadają, by uzbroić się w cierpliwość oraz garnek i kilka kuchennych niezbędników. Najszybszym patentem będzie dodanie do dżemu z borówki amerykańskiej produktu typu żelfixu lub innego gotowego zagęszczacza. Alternatywnie warto użyć m.in.:
- agaru,
- żelatyny,
- sody oczyszczonej,
- skrobi ziemniaczanej,
- gęstego soku owocowego,
- kandyzowanej skórki cytryny lub pomarańczy.
Sprawdź również: