Zmieszaj z wodą i podlewaj borówkę co dwa tygodnie. Obrodzi kilogramami owoców

Z jednej strony borówka amerykańska posiada specyficzne wymagania, ale z drugiej jej uprawa nie jest szalenie skomplikowana. Coraz częściej można ją spotkać w polskich ogrodach, ponieważ przy umiejętnej pielęgnacji jest w stanie odwdzięczyć się obfitymi plonami. Gra jest warta świeczki, ponieważ owoce są duże, smaczne i bardzo zdrowe. Wprowadź do swoich ogrodniczych nawyków podlewanie borówki amerykańskiej domową odżywką. Zbiory w tym sezonie będą imponujące.

Borówka może owocować przez wiele lat
Borówka może owocować przez wiele lat123RF/PICSEL

Długowieczna borówka amerykańska

Uprawa borówki amerykańskiej (znanej też jako borówka wysoka) jest satysfakcjonująca nie tylko przez perspektywę uzyskania pysznych owoców z własnego ogródka. Jesienią jej liście ładnie przebarwiają się na czerwono, więc staje się przy okazji atrakcyjną ozdobą przestrzeni. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że borówka amerykańska jest długowieczna. Właściwie pielęgnowana może rosnąć i owocować nawet przez 20 lat.

Gleba dla borówki to podstawa

W pielęgnacji borówki kluczowa jest ziemia
W pielęgnacji borówki kluczowa jest ziemia123RF/PICSEL

Wśród wymagań borówki zwykle w pierwszej kolejności wymienia się jej upodobania glebowe. Krzew będzie obficie owocować na podłożu żyznym, bogatym w materię organiczną i przepuszczalnym. Raczej nie można się spodziewać spektakularnych efektów, jeśli roślina zostanie posadzona w ziemi gliniastej i ciężkiej. Utrudnia rozwój korzeni, sprzyja za to chorobom grzybowym.

Równie istotny jest odczyn. Borówkę zalicza się do roślin kwasolubnych — optymalne pH mieści się w przedziale 4,5-5,5. Często zdarza się, że uprawa owocowego krzewu wymaga dodatkowego zakwaszania podłoża. W tym względzie z pomocą przychodzi domowy nawóz.

Nawożenie borówki — naturalna metoda sprawdza się celująco

Pielęgnacja borówki amerykańskiej nie musi wiązać się z kupowaniem dużej ilości nawozów w sklepach ogrodniczych. Dużo ekonomiczniej będzie uświadomić sobie, że skuteczne produkty mamy pod ręką, a przygotowanie preparatu nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Domowy nawóz do borówki wykonasz z wody i soku z cytryny.

Wyciśnij sok z jednego cytrusa i wymieszaj go w 10 litrach wody. Idealnie, jeśli będzie to deszczówka, lecz nie jest to warunek konieczny. Taką mieszanką podlewaj borówkę co za dwa tygodnie. Ważne jest, aby nie moczyć liści — płyn aplikuj bezpośrednio na bryłę korzeniową. W lipcu krzew obsypie się dorodnymi owocami.

Jak działa sok z cytryny na borówkę?

Naturalna odżywka do borówki, zakwaszając glebę, znakomicie stymuluje wzrost, kwitnienie i owocowanie krzewu. Roślina w takich warunkach jest w stanie efektywniej pobierać składniki odżywcze, w tym potas i fosfor, które są niezbędne dla procesów życiowych, rozwoju i odporności borówki na choroby oraz niesprzyjające warunki.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas