Kiedy koktajle mogą nam szkodzić?

Koktajle warzywno-owocowe to hit ostatnich lat. Są synonimem zdrowego odżywiania się i dbałości o sylwetkę. Często stanowią wręcz podstawę diet redukcyjnych. Czy jednak naprawdę są tak zdrowe i ułatwiają odchudzanie? Okazuje się, że niektórym osobom mogą bardzo szkodzić. Największym zagrożeniem są koktajle i smoothie kupowane w sklepie czy restauracji, jednak nawet te przygotowywane w domu mogą pozostawiać wiele do życzenia. Poznaj najczęstsze błędy popełniane w trakcie przyrządzania warzywno-owocowych koktajli i dowiedz się, dlaczego te popularne napoje mogą być niezdrowe.

Czy koktajle rzeczywiście są zdrowe?
Czy koktajle rzeczywiście są zdrowe? ©123RF/PICSEL

Koktajle a cukier i kalorie

Uwaga na cukier
©123RF/PICSEL

Koktajle dostępne w sklepach i restauracjach mogą zawierać ogromne ilości cukru, który jest tańszy niż warzywa i owoce. W dodatku działa on uzależniająco, przez co nasze kubki smakowe potrzebują coraz słodszej żywności. Tymczasem już sama duża porcja owoców znajdująca się w koktajlu jest kaloryczną bombą i zastrzykiem węglowodanów prostych. Są one dużym obciążeniem dla trzustki i wątroby, ich nadmiar jest magazynowany w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Warto zwrócić też, że cukier może być ukryty w koktajlu pod postacią syropów (np. klonowego) czy słodkiej śmietanki. Mleczne koktajle wzbogacane są z kolei o kaloryczne twarożki. Zdecydowanie zdrowsze są więc koktajle warzywne z niewielkim dodatkiem słodkich owoców, np. banana.

Uważaj na niektóre warzywa i owoce

Koktajl ze szpinakiem
©123RF/PICSEL

Owoce i warzywa powszechnie uważa się za zdrowe. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich mogą być szkodliwe dla poszczególnych osób. Diabetycy powinni na przykład uważać na owoce zawierające duże ilości cukrów, np. winogrona czy banany. Z kolei dla osób przewlekle chorych niebezpieczny może być grejpfrut. Okazuje się, że znajdujące się w nim substancje mogą wpływać na działanie niektórych leków (w szczególności tych na bezsenność, alergię, nadciśnienie tętnicze i choroby serca) i sprawiać, że znacznie mocniej działają.

Popularnym składnikiem koktajli jest też szpinak i rabarbar. Mimo że zawierają one wiele cennych składników odżywczych, niektóre osoby powinny omijać je szerokim łukiem. Wszystko dlatego, że znajdują się w nich puryny, a więc substancje, które zwiększają stężenie kwasu moczowego w organizmie. To szczególnie niebezpieczne zjawisko dla osób zmagających się z dną moczanową. Choroba objawia się stanem zapalnym stawów, w których odkładają się kryształki kwasu moczowego. Szpinak i rabarbar (a także szczaw) zawierają też kwas szczawiowy, który znacznie ogranicza przyswajanie wapnia przez organizm. Dlatego warzyw tych powinny unikać osoby starsze i zmagające się z osteoporozą.

Koktajle ubogie w błonnik

Zdrowy koktajl
©123RF/PICSEL

Najchętniej spożywamy idealnie gładkie koktajle o puszystej konsystencji. Niestety okazuje się, że znacznie zdrowsze są owoce spożywane w całości, czyli te, które nie zostają pozbawione wszelkich skórek. To w nich znajduje się najwięcej cennego błonnika, który wspiera pracę jelit i reguluje wchłanianie węglowodanów i tłuszczów do organizmu. Warto też wiedzieć, że zdecydowanie więcej błonnika znajduje się w warzywach niż w owocach. Dlatego osoby z nadwagą czy otyłością powinny wybierać te pierwsze napoje.

Co zrobić, by koktajle były zdrowsze?

Aby koktajle były zdrowe, powinno się je komponować z warzyw i owoców, które nie zawierają dużych ilości cukru. Napoje warto też wzbogacać o zdrowe tłuszcze i błonnik, a także naturalny miód. Najbardziej wartościowe dodatki to siemię lniane, nasiona chia, otręby czy płatki jaglane. Dzięki nim deser będzie zdrowy, sycący i jednocześnie dietetyczny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas