Kilka rzeczy, których nikt nie powie ci o kawie

Kawa nie jest tyko rodzajem gorącego napoju. Dla wielu ludzi jest to codzienny rytuał, dzięki któremu czujemy się pobudzeni i gotowi na kolejne wyzwania. O kawie dużo się mówi, ale nie każdy wszystko o niej wie. Poznaj więc najważniejsze fakty, o których nikt ci nie powie, ale koniecznie powinieneś je znać. Wszystkie znajdziesz w dalszej części artykułu.

kawa fakty
kawa fakty© Photogenica

Jak powinno się mielić kawę

Zapamiętaj te dwie rzeczy, które musisz wykonywać podczas mielenia kawy w domu: miel i wstrząsaj młynkiem, miel i wstrząsaj młynkiem i tak cały czas.

Kluczem do wspaniałego smaku kawy jest jej prawidłowe zmielenie.Struktura powinna być jednolita, a wielkość ziaren zbliżona do kaszy manny. Jeżeli ziarna zmielisz drobniej kawa będzie miała gorzki i lekko cierpki smak, jeżeli zmielisz ją zbyt grubo, to uzyskasz słaby smak napoju.

Co wpływa na ilość kofeiny w filiżance kawy?

Jeśli odmierzasz ilość kawy objętościowo (czyli używasz miarki) i weźmiesz taką samą ilość jasno i ciemno palonej kawy, to w filiżance jasno palonej kawy będziesz miał więcej kofeiny niż w przypadku ciemno palonej. Dlaczego tak jest? Oto wyjaśnienie. Ciemno palone ziarna przetwarzane są dłużej, więc rozwijają się pod wpływem ciepła dłużej, dzięki czemu zawierają więcej kofeiny niż ich odpowiedniki palone na jasno. Jeśli mierzysz jednak ilość ziaren wagowo, uzyskasz mniej więcej taką samą ilość kofeiny w filiżance.

Pobudzenie można uzyskać również po powąchaniu ziaren kawy

Doskonała wiadomość dla każdego kto jest śpiochem, ale picie kawy mu nie służy. Wprowadzenie powiewu aromatu ziaren kawy może zmniejszyć skutki braku snu, zmieniając aktywność mózgu podobnie jak dzieje się po wypiciu filiżanki kawy. Dla najlepszego węchowego doświadczenia, proponujemy wąchanie niemielonej kawy z zawartością kofeiny, ponieważ proces usuwania kofeiny ma tendencję do uszkadzania tłuszczy i olejków eterycznych zawartych w ziarnach kawy.

Nie przechowuj otworzonej puszki kawy w lodówce an zamrażarce

Za każdym razem gdy będziesz chciał przygotować porcję kawy, po otwarciu takiej puszki kawa szybko będzie tracić smak i aromat. Jak więc przechowywać kawę? W fabrycznie zamkniętej puszcze możesz przechowywać ją (umieszczoną w szczelnym woreczku strunowym ) w zamrażarce przez okres do 8 miesięcy. Po jej pierwszym otworzeniu, przechowuj kawę w szczelnym pojemniku w temperaturze pokojowej, z dala od jasnego światła i ekstremalnych temperatur. Staraj się zużyć całą porcję w ciągu 2 tygodni (mielona kawa szybciej się starzeje niż kawa w ziarnach więc nie miel bez potrzeby całej porcji).

Zmiana klimatu ma wpływ na ceny kawy

Zmiany klimatu mają duży wpływ na ceny kawy. Dlaczego? Zdecydowana większość kawy dostępnej na sklepowych półkach to odmiana Arabica, uważana powszechnie za wysoką jakościowo. Inne powszechnie uprawiane odmiany są o wiele bardziej wrażliwe na zmiany pogody i klimatu. Muszą być uprawiane na wyższych, zimniejszych wysokościach. W związku z tym, że temperatury na kuli ziemskiej wciąż rosną, takich terenów jest coraz mniej, mniejsza jest więc i produkcja dobrej jakości kawy, możemy spodziewać się więc, że z czasem będziemy musieli zapłacić nieco więcej za kawę. Oczywiście o ile sytuacja nie ulegnie zmianie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas