Kolacja na smaczny sen

Porcja kaszki, kanapka, a może naleśniki? Jeśli nie wiesz, co podać dziecku na wieczorny posiłek, mamy dla ciebie kilka propozycji.

Posiłek na dobranoc musi zaspokajać głód dziecka i wypełniać jego żołądek na dłużej
Posiłek na dobranoc musi zaspokajać głód dziecka i wypełniać jego żołądek na dłużejpoboczem.pl

Posiłek na dobranoc musi zaspokajać głód dziecka i wypełniać jego żołądek na dłużej, tak by mogło przespać całą noc.

Mimo to, porcja powinna być umiarkowana. Bo choć ciężko zasnąć z pustym brzuchem, ze zbyt pełnym - jeszcze trudniej.

Pamiętaj o tym i dostosuj wieczorny jadłospis do wieku i potrzeb smyka. W przypadku dzieci po 1. roku, które jadają już w miarę regularne posiłki, dietetycy zalecają, by kolacja pokrywała ok. 25 proc. wartości energetycznej codziennego menu.

W przypadku 1-3-latka - ok. 250 kcal (dzienna porcja energii to 1000 kcal), a dla przedszkolaka - 350 kcal (przy zalecanych 1400 kcal dziennie).

Posiłek dla maluszka

Niemowlętom, które nie żywią się tak regularnie jak starsze dzieci, na noc posłuży dostosowana do wieku porcja kaszki.

Pierwszą malec powinien dostać w wieku 4-6 miesięcy (m.in. gdy zaczyna się budzić częściej niż dotychczas).

Kaszki są lekkostrawne, stanowią zdrowe źródło energii, zawierają węglowodany złożone, które zapewniają uczucie "pełnego brzuszka" przez dłuższy czas. Poza tym łatwo je przygotować, a dzieci chętnie je jedzą.

Przed snem możesz zaproponować brzdącowi kaszkę mleczno-ryżową. Inna możliwość to mleko modyfikowane zagęszczone kaszką bezmleczną albo kleikiem - kukurydzianym lub ryżowym. Z czasem, dla urozmaicenia, możesz wybrać kaszkę smakową lub dodać do dania mus, np. z jabłek, moreli, gruszek.

Pod koniec 1. roku, gdy maluch zacznie sobie dawać radę z gryzieniem, do kaszek dodaj drobno pokrojone owoce sezonowe.

Na tym etapie warto też proponować smykowi różne rodzaje kasz, np. mannę, kukurydzianą, wielozbożową, jaglaną, kuskus, gryczaną.

Jeśli maluch lubi słoiczkowe przysmaki, proponuj mu gotowe kaszki z owocami. Po takiej kolacji maluch na pewno będzie spał jak suseł.

Nasza propozycja:

Kaszka gryczana z jabłkiem (od 7. miesiąca)

Przygotuj 3 łyżki błyskawicznych płatków gryczanych. Ugotuj je w małej ilości wody, a kiedy będą gotowe, dodaj do nich łyżeczkę masła i wymieszaj.

Obierz duże słodko-winne jabłko, pokrój je na kawałki i w osobnym garnku rozgotuj owoc. Po przetarciu połącz go z przygotowanymi płatkami.

Podawaj na ciepło lub na zimno. Zamiast jabłka możesz użyć gotowego deserku ze słoiczka lub kubeczka.

Coś na ząbek dla starszaka

Po 12. miesiącu pora nieco wzbogacić wieczorne menu malca. Nawet jeśli dziecko najchętniej jadłoby tylko kaszki, warto mu proponować także inne przysmaki. Maluch w tym wieku daje już sobie radę z gryzieniem małych kawałków pokarmu.

Aby mógł tę umiejętność doskonalić, a przy okazji poznawać nowe zestawienia smaków, zaserwuj mu minikanapki.

Na początek najlepsza dla brzdąca będzie biała bułka, ale stopniowo możesz wprowadzić inne rodzaje pieczywa.

Oprócz masła na kanapkach może się znaleźć chuda wędlina, twarożek, ser żółty i świeże warzywa (np. sałata, pomidor, ogórek, papryka).

Jeśli dziecko lubi ryby, przygotuj pastę z tuńczyka, posmaruj nią kromki pszennego pieczywa, pokrój je w kostkę i podawaj jako kanapeczki "na jeden kęs". 2-3 razy w tygodniu sięgaj po jajka i przyrządzaj je na różne sposoby.

Jajecznica na parze, omlet, jajka na twardo z sosem majonezowo-jogurtowym to tylko niektóre propozycje. Dziecko powinno zjeść z apetytem także ciepłe naleśniki z twarogiem czy twarożek z owocami lub ze szczypiorkiem.

Nasza propozycja:

Kolacja w kajzerce (po 2. roku)

Przygotuj farsz. Pokrój w kostkę kawałek szynki, obranego ogórka kiszonego, kawałek czerwonej papryki.

Dodaj 2 łyżki kukurydzy konserwowej i 2 łyżki tartego sera. Wymieszaj farsz. Z kajzerki obetnij górną część, wydrąż miąższ.

Posmaruj w środku masłem.

Przez chwilę zapiekaj kajzerkę w piekarniku. Wyjmij ją, włóż nadzienie, przykryj "wieczkiem" i ponownie zapiekaj.

Omlet z bakaliami (po 2. roku)

Przygotuj łyżeczkę rodzynków i kilka suszonych moreli. Namocz je w gorącej wodzie, tak by zrobiły się miękkie.

Przelej je przez sito, osusz papierowym ręcznikiem i pokrój. Umyj 2 jajka. Od żółtek oddziel białka i ubij je na sztywną pianę.

Do żółtek dodaj łyżkę jogurtu naturalnego i wymieszaj składniki. Do otrzymanej masy wsyp 2 łyżki mąki pszennej. Dokładnie wymieszaj ciasto, tak by nie było w nim grudek (powinno mieć konsystencje gęstej śmietany).

Dodaj do masy pianę ubitą z białek i całość delikatnie wymieszaj łyżką. Wsyp do ciasta rodzynki i posiekane morele.

Rozgrzej na patelni trochę masła, wylej na nią bakaliową masę. Usmaż omlet z obu stron.

Wieczorna uczta kilkulatka

Przedszkolak może jeść na kolacje to, co pozostali członkowie rodziny. Ważne jednak, aby były to potrawy lekkostrawne.

Nie podawaj więc brzdącowi dań smażonych, duszonych czy potraw wzdymających (np. zawierających groch lub fasolę).

Zaproponuj za to produkty sycące, najlepiej zawierające tryptofan - aminokwas, który przyczynia się do wydzielania serotoniny, czyli neuroprzekaźnika poprawiającego nastrój, łagodzącego stres i pozwalającego na spokojne zasypianie.

Tryptofan znajdziesz m.in. w mleku, bananach oraz produktach zbożowych. Przed snem możesz więc zaproponować brzdącowi płatki kukurydziane lub kluski lane na mleku krowim (najlepiej 3,2 proc.) lub mleku junior.

Staraj się wybierać dla dziecka produkty jak najmniej przetworzone (np. płatki owsiane lub muesli), gdyż są zdrowsze i bogatsze w wartości odżywcze, niż reklamowane i lubiane przez dzieci chrupki smakowe.

Te ostatnie zawierają bardzo duże ilości cukru, dlatego na talerzu malucha powinny gościć tylko od czasu do czasu. Przedszkolak z apetytem zje też owocową sałatkę, polaną sosem jogurtowo- -bananowym.

Zmiksuj banana z jogurtem naturalnym. Ewentualnie możesz (ale nie musisz) dodać także kilka łyżek soku pomarańczowego oraz odrobinę cukru. Nie ograniczaj się jednak wyłącznie do sałatek na słodko.

Zaproponuj dziecku także rybną (z tuńczyka, ryżu, kukurydzy konserwowej i majonezu), jarzynową (z gotowanej marchewki, pietruszki, jabłek, groszku oraz majonezu), włoską (z pomidora, kostek sera mozzarella, oliwy, listków bazylii i drobno posiekanego szczypiorku).

Wszystkie propozycje świetnie smakują z grzanką posmarowaną masłem ziołowym lub kromką grahama z plasterkiem wędliny lub żółtego sera.

Jeśli twój brzdąc woli kolacje na ciepło, na pewno posmakuje mu ryż ze smacznymi dodatkami.

Nasza propozycja:

Kolorowe risotto (po 3. roku życia)

Ugotuj torebkę ryżu. Przygotuj małą puszkę zielonego groszku i pół puszki kukurydzy. Umyj czerwoną paprykę, usuń z niej nasiona.

Przygotuj 10 dag szynki. Paprykę i wędlinę pokrój w kostkę i lekko podsmaż na oleju. Połącz ryż z groszkiem, kukurydzą, papryką i wędliną.

Dopraw potrawę do smaku i zapiecz w piekarniku. Przed podaniem posyp natką.

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas